Vizita.si
Venska tromboza je tretji najpogostejši srčno-žilni zaplet na svetu. Prizadene lahko tudi mlade.

Bolezni

Kdaj vas lahko krvni strdek ogroža, četudi ste mladi?

Lina Eržen
06. 03. 2020 14.10
6

V Sloveniji letno za vensko trombozo zboli okrog 3000 ljudi. Okoli 10 odstotkov primerov je smrtnih. A če bolezen dovolj hitro diagnoziramo, je zdravljenje po navadi zelo uspešno. Čeprav je s staranjem tveganje za krvni strdek v veni večje, pa obolevajo tudi mladi.

Do tromboze pride, ko krvni strdek zamaši žilo. Če zamaši arterijo, govorimo o arterijski trombozi. Če zamaši veno, o venski.

Bolj znana je arterijska tromboza, ki jo po navadi imenujemo srčni infarkt in možganska kap. Dobro pa bi morali poznati tudi vensko trombozo, saj je pri njej enako ključno, da jo čim prej diagnoziramo in začnemo zdraviti.

Kako prepoznati vensko trombozo?

Daleč najpogosteje strdek nastane v venah spodnjih okončin in v medenici, razloži dr. Tjaša Vižintin Cuderman, dr. med., z Interne klinike UKC Ljubljana.

Najpogosteje nastane strdek v veni ene noge. Ta noga potem oteče in boli. Lahko tudi samo boli in ne oteče. Lahko samo oteče in ne boli. Lahko je tudi malo rdečkasta in topla (ne pa vedno). Te spremembe lahko nastopijo nenadno, lahko nastajajo nekaj dni.

Zelo pomembno je, da takoj, ko prepoznamo te simptome, odidemo čimprej k zdravniku. Ne čakajte, poudarja zdravnica.

Smrtna nevarnost

Venska tromboza se lahko konča usodno, če se strdek odtrga in po venah odpotuje v pljuča. Če zamaši vene pljuč, nastane druga bolezen - pljučna embolija. To je zelo resno stanje, ki se lahko konča s smrtjo.

Ob sumu na vensko trombozo vas bo zdravnik takoj poslal na ultrazvočno preiskavo, ki traja 10 minut. Še isti dan boste vedeli, ali imate vensko trombozo ali ne.

Zdravljenje zelo učinkovito

"Če je zdravljenje pravočasno, potem bolnik kakšnih večjih posledic po navadi nima," pravi dr. Vižintin Cudermanova. Zelo učinkovito delujejo zdravila proti strjevanju krvi. Lahko so v obliki podkožnih injekcij ali tablet.

Dr. Tjaša Vižintin Cuderman: Če prepoznamo simptome venske tromboze ali celo pljučne embolije, moramo pri priči k zdravniku.
Dr. Tjaša Vižintin Cuderman: Če prepoznamo simptome venske tromboze ali celo pljučne embolije, moramo pri priči k zdravniku.FOTO: Damjan Žibert
Nujno je poznati dejavnike tveganja!

"Razlogi, zakaj pride do venske tromboze so različni. Pri polovici bolnikov nikdar ne ugotovimo, zakaj je do tega prišlo." Vemo pa, kaj lahko poveča tveganje, da se ta bolezen pojavi.

1. Zdravljenje v bolnišnici, mirovanje zaradi večje poškodbe ali bolezni ali nedavno opravljenega operativnega posega

Venska tromboza je najpogostejši vzrok bolnišnične smrti, ki bi jo lahko preprečili. Pojavi se lahko pri tistih, ki so dlje časa vezani na posteljo, nepomični ali se težje gibajo. Zato se je v takih primerih treba začeti gibati takoj, ko je to mogoče. V primerih, ko zdravniki presodijo, da je tveganje za vensko trombozo povečano, lahko zdravila predpišejo tudi preventivno.

2. Jemanje kombiniranih kontracepcijskih tabletk

V tem primeru ni treba zagnati panike, saj je jemanje hormonske kontracepcije dejavnik tveganja le za zelo majhen delež žensk in ginekologi jih znajo prepoznati. "To so učinkovita zdravila, ki jih priporočamo večini žensk," pove zdravnica. "A treba je prepoznati, katerim ženskam jih je treba odsvetovati." In sicer jih ne bi smele jemati ženske, ki imajo v družini koga, ki je že mlad imel vensko trombozo. Še posebej se nato njihovo tveganje poveča, če imajo še druge dejavnike, ki povečajo tveganje za vensko trombozo. To se povečuje s starostjo in je večje še pri ženskah, ki kadijo in so prekomerno težke.

3. Nosečnost in čas šestih mesecev po porodu

Delež žensk, ki dobijo vensko trombozo med nosečnostjo ali takoj po porodu je podobno kot pri kontracepcijskih tabletkah, majhen. V Sloveniji jih letno zdravijo okrog 25. Spet lahko zdravniki preventivno predpišejo zdravila ženskam, ki so že imele vensko trombozo ali imajo bolezen v družini, poleg tega pa so morda še starejše, prekomerno težke ali kadijo. Bolj so ogrožene tudi tiste ženske, ki so imele kakšne zaplete pri nosečnosti ali porodu, zaradi katerih so bile prisiljene dlje časa mirovati.

4. Rak

Večje tveganje imajo tudi bolniki z rakom, zato morajo biti pozorni na simptome venske tromboze.

Simptomi venske tromboze: po navadi se pojavi v eni nogi, ki oteče, boli, postane rdeča.
Simptomi venske tromboze: po navadi se pojavi v eni nogi, ki oteče, boli, postane rdeča.FOTO: iStock

Vedno gre za kombinacijo več dejavnikov

Dr. Vižintin Cudermanova poudarja, da en dejavnik po navadi še ne povzroči bolezni. Dejavniki se seštevajo. "Če gre recimo ženska stara 25 let na operativni poseg in ne jemlje kontracepcije, se ne bo nič zgodilo. Potem pa gre lahko stara 40 na operativni poseg, sedaj jemlje kontracepcijo in še dva tedna mora ležati. Potem pa se lahko zgodi tromboza," ponazori. Dejavniki, ki povečajo tveganje, so tudi: prekomerna teža, kajenje, genska predispozicija, starost.

S starostjo raste tveganje, čeprav to ni samo bolezen starejših. "Vensko trombozo vidimo tudi pri osemnajstletnikih, devetnajstletnikih, dvajsetletnikih ... In videli bi jo še prej, ampak pred tem še ne pridejo k nam, ker so zanje zadolženi pediatri." V teh primerih gre po navadi za posledico hujših poškodb, dolgotrajnega mirovanja, genske predispozicije.

Ali res lahko dobimo vensko trombozo zaradi letala?

Dejavnik tveganja je vsake vrste prevoz, kjer smo dlje časa utesnjeni. Pod tremi urami naj ne bi bilo tveganja, največje pa naj bi bilo pri potovanjih, ki trajajo dlje kot osem ur. Seveda je spet tveganje večje pri tistih, ki imajo tudi druge dejavnike za vensko trombozo.

Je pa za vsakogar dober nasvet, da se na takšnih potovanjih gibamo in premikamo, kolikor se lahko. Pijte še dovolj vode. Če imate povečano tveganje za vensko trombozo, si nadenite kompresijske nogavice.

Kaj pa krčne žile?

Glede na mesto ven, kjer pride do zamašitve, ločimo površinsko in globoko vensko trombozo. Največji dejavnik tveganja za površinsko vensko trombozo so krčne žile. Kar 90 odstotkov bolnikov s površinsko vensko trombozo ima tudi krčne žile.

Opozorilni znaki pri globoki venski trombozi:

- bolečina

- oteklina

- rdečina na mestu

- razširjene površinske vene

- koža, ki je topla na dotik

Opozorilni znaki pri pljučni emboliji:

- zasoplost

- bolečine v prsih

- pospešen srčni utrip

- izkašljevanje krvi

- vrtoglavica

Ob teh znakih takoj k zdravniku!

 

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 602