Zdravnika morajo ob prehladu in gripi obiskati dojenčki, otroci mlajši od dveh let, starejše osebe, kronični bolniki in nosečnice. Zdravnika obiščite tudi, če telesne temperature, merjene pod pazduho, kljub uporabi zdravil, niste uspeli znižati pod 39 stopinj Celzija, če čutite bolečine v prsih ali imate kratko sapo. Zdravnika naj obiščejo tudi bolniki, ki bolehajo za astmo, kronično obstrukcijsko pljučno boleznijo, bronhitisom, popuščanjem srca. Prav tako morate zdravnika obiskati, če pride do zapleta bolezni ali če po treh dneh samozdravljenja ni izboljšanja.
Kako razlikovati med prehladom in gripo?
Povzročitelji prehlada so različni virusi, ki jih je lahko več kot 200. Najpogostejši so rinovirusi, ki so odgovorni za približno polovico okužb. Ti vstopijo skozi sluz, ki jo izločajo membrane v nosni sluznici in sluznici grla. Napadejo torej nos, grlo, žrelo, sapnik, redkeje sapnici in bronhije.
Značilni simptomi PREHLADA so naslednji:
– prehlad se prične počasi in v začetku se pojavijo praskanje in bolečine v žrelu, lahko tudi hripavost,
– sledita kihanje in izcedek iz nosu, sprva bister in kasneje gnojen, lahko se nam zamaši nos,
– pri mlajših otrocih se lahko pojavi vročina, starejši pa se slabše počutijo in imajo rahlo povišano telesno temperaturo ter bolečine v mišicah,
– lahko se pojavi suh kašelj ( v 20 % primerov), ki se v treh do štirih dneh razvije v kašelj z izmečkom, nekaj dni kasneje pa izzveni,
– simptomi prehlada trajajo v povprečju od 7 do 14 dni.
Gripo izzovejo virusi influence. Delimo jih v tri tipe A, B in C. Za ljudi sta nevarna le tipa A in B. Ljudje se pogosto bojimo, da se bomo okužili s kihanjem ali kašljanjem, torej kapljično, a ta način prenosa okužbe je šele na drugem mestu. Na prvem je okužba preko rok. Prav zato je ključnega pomena, da si redno umivamo roke.
Značilni simptomi GRIPE so naslednji:
– bolezen se običajno razvije hitro in nenadoma, veliko hitreje kot prehlad, sprva se počutite odlično, že naslednji trenutek izjemno slabo,
– bolnik lahko občuti mrzlico, temperatura se naglo povzpne na 39 stopinj Celzija,
– pojavijo se glavobol in bolečine v mišicah,
– prihaja do močne utrujenosti in slabega počutja,
– bolečine v grlu in težave s požiranjem,
– pojavi se suh in dražeč kašelj,
– bolnik je lahko občutljiv na svetlobo, ob premikanju oči čuti bolečino,
– občasno se pri otrocih lahko pojavijo prebavne motnje, vrtoglavica in slabost.
Kako si pomagati?
Trenutno še ne poznamo zdravil za zdravljenje prehlada in gripe, zato si lahko pomagamo le z blaženjem simptomov. Pomaga, če počivamo in spijemo večje količine vode. Pijemo vodo, čaj, sok, tople napitke in limonado. Pitje tekočine nam pomaga ohraniti vlažno sluznico grla, nosu in sinusov, kar poslabšuje razmere za obstoj virusov. Prav tako jih hitreje izloča iz telesa. Izogibamo se kofeinu in alkoholu, ker sta diuretika in imata ravno nasprotni učinek.
Pomaga tudi, če vlažite zrak v prostoru, kjer počivate, grgrate slano raztopino in izpirate nos. Pri tem uporabljajte fiziološko raztopino ali morsko vodo v obliki kapljic ali pršil za nos. Na ta način boste umirili razdraženo sluznico in zrahljali sprijeto sluz. Nikar ne uporabljajte navadne vode iz pipe! Voda mora biti sterilna. Inhalirajte vodno paro in ji dodajte eterična olja evkalipta, mete, bora, kamilice ali čajevca. Vdihavanje pare ugodno deluje na pljuča, saj vlaži dihalne poti in izboljša prekrvavljenost.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV