Vizita.si
Otroci s fenilketonurijo lahko jedo vse samo tehtano – tudi sadje in zelenjavo – medtem ko ne smejo jesti nobenih mlečnih izdelkov, mesa, jajc, žitaric.

Bolezni

VIDEO: Kako živeti z eno najstrožjih medicinskih diet?

Alenka Mirt Iskra
16. 01. 2010 21.00
0

Si lahko zamislite najstrožjo dieto na svetu? To imajo bolniki s fenilketonurijo – dedno boleznijo, pri kateri je motena presnova beljakovin. V telesu nakopičene beljakovine lahko povzročijo celo motnje v delovanju možganov.

Otroci s fenilketonurijo lahko jedo vse samo tehtano – tudi sadje in zelenjavo – medtem ko ne smejo jesti nobenih mlečnih izdelkov, mesa, jajc, žitaric.
Otroci s fenilketonurijo lahko jedo vse samo tehtano – tudi sadje in zelenjavo – medtem ko ne smejo jesti nobenih mlečnih izdelkov, mesa, jajc, žitaric.FOTO: iStockphoto

Tomaž Vodenik se z boleznijo pogumno sooča že od rojstva. Skrbno si pripravlja obroke, saj so uravnoteženi obroki ključni za zdravljenje. Pravi, da od hrane najbolj pogreša sladkarije. ''Najbolj pogrešam kakšno čokolado ... Z njo se včasih tudi malo pregrešim,'' pove Tomaž, ki je kljub bolezni uspešno diplomiral in je v življenju moral prehoditi dolgo ter zahtevno pot. ''Veliko je odrekanja. Veliko se morač učiti, ker se težje učiš in potrebuješ ogromno časa,'' se študija spominja Tomaž.

Test za fenilketonurijo v Sloveniji naredijo vsem otrokom tretji dan po rojstvu.
Test za fenilketonurijo v Sloveniji naredijo vsem otrokom tretji dan po rojstvu. FOTO: iStockphoto

Hrana za bolnike s fenilketonurijo je zelo draga – kar nekajkrat je dražja od običajne hrane. Odrasli bolniki jo morajo plačevati sami, starši otrok s fenilketonurijo pa za hrano dobijo nekaj nadomestila. ''Želeli bi si, da bi tudi odrasli dobili nadomestilo – vsaj za te važne proizvode, kot so moka, kruh, testenine, mleko,'' pove Tomaževa mama Sonja Vodenik.

Test za fenilketonurijo v Sloveniji naredijo vsem otrokom tretji dan po rojstvu. Oboleli pa morajo takoj na strogo dieto. ''Dieta je ena najbolj strogih diet, kar se jih sploh uporablja v medicini. Ti otroci lahko jedo vse stehtano – tudi sadje in zelenjavo –   medtem ko ne smejo jesti nobenih mlečnih izdelkov, nobenega mesa, nobenih jajc, nobenih žitaric,'' razlaga dr. Mojca Ž. Tanšek s Pediatrične klinike. Sicer za to redko dedno boleznijo pri nas trenutno boleha 130 odraslih in otrok.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650