Kava pri zviševanju krvnega tlaka pravzaprav ni zares učinkovita, kajti dvigne ga le za krajši čas, potem pa ta spet pade. Tudi druga poživila, ki naj ki naj bi dvigovala pritisk, niso zares učinkovita in jih zdravniki odsvetujejo. ''Na tržišču obstajajo številna poživila, ki bi lahko vplivala na dvigovanje krvnega tlaka. Tako tudi nekateri od teh dodatkov k prehrani, ki jih uporabljajo tudi tisti, ki se več ukvarjajo s fitnesom oziroma ki želijo povečati svoje mišičje, lahko zvišujejo krvni tlak in to lahko privede potem tudi do bolezenskega povišanja krvnega tlaka, zato odsvetujemo vsakršno jemanje takšnih poživil,'' pojasni specialistka internistka asist. mag. Jana Brguljan Hitij.
Sicer pa je, če imate že od nekdaj nizek krvni tlak, koristno upoštevati tudi naslednje nasvete:
- Ker krvni tlak pogosto pade pri nenadnem vstajanju iz ležečega ali sedečega položaja, vedno vstajajte počasi. Če ležite, se najprej počasi dvignite v sedeči položaj in tako počakajte kakšno minuto ali dve, šele potem se postavite na noge. Po potrebi se pri vstajanju oprimite tudi kakšnega stole, roba postelje, omare ...
- Če ste fizično precej aktivni in se posledično močno znojite, bodite še posebej pozorni, da boste izgubljeno vodo nadomestili, kajti prav dehidracija lahko povzroči bolj ali manj izrazite padce krvnega tlaka.
- Podobne velja v primeru driske, ko iz telesa izgubimo precejšne količine tekočine. Tudi ko imamo diarejo moramo torej zadosti piti, da se izognemo še dodatnim težavam, ki jih s seboj prinaša nizek krvni tlak.
Če si krvnega tlaka ne uspete uravnati sami z redno telesno aktivnostjo, prilagojeno prehrano, pitjem zadostnih količin tekočine, in če nizek pritisk močno zmanjšuje vašo fizično zmogljivost, če ste celo omotični in občasno izgubljate zavest, je prav, da obiščete zdravnika. ''Nevarno je, kadar se nekomu krvni tlak zniža v stoječem položaju pod tisto mejo, ko človek še zadosti neki normalni prekrvavljenosti svojih možganov, kajti takrat lahko pride do tega, da pade po tleh in se lahko poškoduje. Tako da priporočamo – predvsem pri sladkornih bolnikih in pri starejših, da si krvni tlak merijo stoje. Najprej naj si izmerijo sede, potem pa še stoje, ker pravzaprav je to tisto stanje, v katerem preživijo večino dneva. Tako da je zelo pomembno, da je njihov krvni tlak v stoječem položaju normalen in da ni prenizek, ker jim to znižuje kvaliteto življenja,'' še pojasni asist. mag. Brguljan Hitij. Prav tako si morate krvni tlak vedno izmeriti večkrat zapored, kajti le tako boste dobili dovolj zanesljiv rezultat.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV