Virusne okužbe dihal, gripa in drugi podobni virusi so bolezni, pri katerih ne potrebujemo antibiotičnega zdravljenja. Antibiotike potrebujemo le, če pride do zapletov, pravi infektologinja prof. dr. Bojana Beović, dr. med. Prav virusne okužbe pa so najpogostejši razlog za nepotrebno in škodljivo jemanje antibiotikov. "Če imamo obolenje, pri katerem kašljamo, nas boli žrelo, nam teče iz nosu in oči, je to prav gotovo viroza. Tudi, če imamo visoko vročino, od zdravnika ne zahtevajmo antibiotikov."
Prav tako pa ne hodite k zdravniku, če imate le vročino in prehlad, saj lahko okužite tudi tiste, ki so v čakalnici. "Če imamo visoko vročino, prehlad ali okužbo dihal in katero od kroničnih bolezni ter zato bolezen poteka težje, takrat je pametno iti k zdravniku. Posebej bi opozorila rakave bolnike, ki so na kemoterapiji, osebe, ki so prestale presaditev, imajo revmatološke težave ali prejemajo zdravila, ki zavirajo imunost," opozarja Beovičeva.
Ko nam zdravnik predpiše določena zdravila, moramo vsekakor upoštevati njegova navodila. Antibiotike jemljemo le, ko nam jih predpiše zdravnik in ne po lastni presoji. Vzeti jih moramo ob določeni uri in predpisano dozo pojesti do konca.
Da pa nam antibiotikov sploh ne bo treba jesti, lahko veliko naredimo s preventivo. Maja Sočan, dr. med., z Inštituta za varovanje zdravja svetuje: "Skrbimo za svoje zdravje, za svojo kondicijo, prehranjujemo se na zdrav način in se seveda izogibamo mest, kjer bi se lahko nalezli, to je tam, kjer je veliko ljudi na kupu in skrbimo predvsem za higieno rok."
V prihodnjih mesecih je treba še posebej paziti na prehrano, ki naj vsebuje veliko sadja in zelenjave, lahko tudi vitaminskih dodatkov.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV