Smrčanje se pojavlja pri 20 odstotkih žensk in 40 odstotkih moških, smrčijo pa lahko tudi otroci. Če smrčanje ni prehudo, ga lahko skušate ustaviti ali vsaj ublažiti kar sami. ''Partner po navadi pomaga tako, da smrčača drega ali da mu celo našije tenis žogico na sredino pižame, da ne spi na hrbtu. Ker če bo spal na boku, jeziček v ustih ne bo tako hitro zapadel in bo smrčanje manj izrazito,'' pojasni vodja laboratorija za spanje doc. dr. Leja Dolenc Grošelj, dr. med.
Vendar pa operativni poseg ne pomaga vsem – uspešen je le v 80 odstotkih primerov. Določenim ljudem lahko operacija naredi celo več škode kot koristi. In pri odločitvi, kdo sploh potrebuje poseg in kdo ne, je zdravnikom v veliko pomoč noviteta – računalniška simulacija, ki so jo trije slovenski zdravniki razvili v sodelovanju z inženirji strojne fakultete. Ta simulacija nazorno pokaže, kaj se med smrčanjem dogaja v notranjosti dihalnih poti in kje je vzrok zanj. ''Smrčanje povzročajo spremembe v nosu – razni polipi in vnetja, pa povečani mandlji in povečana žrelnica,'' še pojasni dr. Fajdiga. Lahko pa je smrčanje tudi znak nevarnih zastojev dihanja med spanjem, povzroča pa tudi jutranje glavobole, utrujenost, izčrpanosti in neprespanost. Sicer pa je smrčanje pogostejše pri močnejših ljudjeh in pri tistih, ki pred spanjem uživajo pomirjevala ali alkohol.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV