Vizita.si
''Partner po navadi pomaga tako, da smrčača drega ali da mu celo našije tenis žogico na sredino pižame, da ne spi na hrbtu,'' pojasnjuje doc. dr. Leja Dolenc Grošelj, dr. med.

Bolezni

VIDEO: Smrčanje je lahko znak zastojev dihanja!

Eva Trček
20. 02. 2010 23.00
0

Ste tudi vi med tistimi, ki smrčijo, ali pa smrči vaš partner in s tem krati vaš spanec? Potem niste edini. Smrčanje je namreč pogost pojav, ki se pojavlja že pri otrocih. A smrčanje je lahko tudi nevarno, saj je lahko povezano z zastoji dihanja med spanjem.

''Partner po navadi pomaga tako, da smrčača drega ali da mu celo našije tenis žogico na sredino pižame, da ne spi na hrbtu,'' pojasnjuje doc. dr. Leja Dolenc Grošelj, dr. med.
''Partner po navadi pomaga tako, da smrčača drega ali da mu celo našije tenis žogico na sredino pižame, da ne spi na hrbtu,'' pojasnjuje doc. dr. Leja Dolenc Grošelj, dr. med.FOTO: iStockphoto

Smrčanje se pojavlja pri 20 odstotkih žensk in 40 odstotkih moških, smrčijo pa lahko tudi otroci. Če smrčanje ni prehudo, ga lahko skušate ustaviti ali vsaj ublažiti kar sami. ''Partner po navadi pomaga tako, da smrčača drega ali da mu celo našije tenis žogico na sredino pižame, da ne spi na hrbtu. Ker če bo spal na boku, jeziček v ustih ne bo tako hitro zapadel in bo smrčanje manj izrazito,'' pojasni vodja laboratorija za spanje doc. dr. Leja Dolenc Grošelj, dr. med.

Pri odločitvi, kdo potrebuje poseg in kdo ne, je zdravnikom v veliko pomoč noviteta – računalniška simulacija, ki so jo trije slovenski zdravniki razvili v sodelovanju z inženirji strojne fakultete.
Pri odločitvi, kdo potrebuje poseg in kdo ne, je zdravnikom v veliko pomoč noviteta – računalniška simulacija, ki so jo trije slovenski zdravniki razvili v sodelovanju z inženirji strojne fakultete. FOTO: POP TV
Včasih pa smrčačem ti triki ne pomagajo in potrebujejo zdravniško pomoč. ''Te paciente zdravimo ali s posebno masko oziroma aparatom s pozitivnim pritiskom, ki pacientom drži odprto dihalno pot, ali pa z operacijo,'' še pove doc. dr. Dolenc Grošelj. Pri operaciji kirugi premaknejo spodnjo čeljust smrčača ali pa zatrdijo oziroma preoblikujejo mehko nebo. ''Mehko nebo naredimo tako, kot je bilo prej, pred smrčanjem. To pomeni, da ga skrajšamo, da ga dvignemo, in seveda ga je treba tudi pravilno oblikovati,'' razlaga otorinolaringolog dr. Igor Fajdiga, dr. med. Velika novost na področju tovrstnih operacij je menjava instrumentov za operiranje. Če so še pred časom za posege uporabljali laserje in radiofrekvence, ki so delovali na principu toplote in so zato povzročali opekline, zdaj kirurgi spet uporabljajo tradicionalna, ''hladna'' orodja.

Vendar pa operativni poseg ne pomaga vsem – uspešen je le v 80 odstotkih primerov. Določenim ljudem lahko operacija naredi celo več škode kot koristi. In pri odločitvi, kdo sploh potrebuje poseg in kdo ne, je zdravnikom v veliko pomoč noviteta – računalniška simulacija, ki so jo trije slovenski zdravniki razvili v sodelovanju z inženirji strojne fakultete. Ta simulacija nazorno pokaže, kaj se med smrčanjem dogaja v notranjosti dihalnih poti in kje je vzrok zanj. ''Smrčanje povzročajo spremembe v nosu – razni polipi in vnetja, pa povečani mandlji in povečana žrelnica,'' še pojasni dr. Fajdiga. Lahko pa je smrčanje tudi znak nevarnih zastojev dihanja med spanjem, povzroča pa tudi jutranje glavobole, utrujenost, izčrpanosti in neprespanost. Sicer pa je smrčanje pogostejše pri močnejših ljudjeh in pri tistih, ki pred spanjem uživajo pomirjevala ali alkohol.

Smrčači sami sebe po navadi ne slišijo, je pa njihovo ''žaganje'' še kako nadležno za partnerja.
Smrčači sami sebe po navadi ne slišijo, je pa njihovo ''žaganje'' še kako nadležno za partnerja.FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662