Kožo, kot največji organ našega telesa, lahko prizadenejo različni virusi. Virusne kožne okužbe je vedno treba zdraviti in ne zgolj čakati, da same izginejo, saj se to zgodi zelo redko. Virusi človeškega papiloma povzročajo bradavice na rokah, nogah, pa tudi bradavice na spolovilih, ki se prenašajo s spolnim odnosom.
Bradavice na rokah in nogah
Najpogostejše so običajne bradavice na prstih in podplatih, ki so videti kot grobi izrastki v velikosti od enega do nekaj milimetrov, na nogah pa se lahko pojavi tudi kurje oko. Na podplatih so bradavice zelo pogosto združene, zato je lahko prizadeta večja površina podplata. Ljudje, ki si prepogosto umivajo roke, zlasti če trpijo za kontaktnim dermatitisom ali dishidrozo, imajo pogosteje virusne bradavice. S spremembo navade in izogibanjem pogostemu umivanjem rok ter s povečano nego rok in ustrezno terapijo hitro minejo.
Bradavice na obrazu
Ravne bradavice na obrazu so videti kot rjavkasta hrapavost in izbokline. Pojavljati se lahko začnejo diskretno in se rahlo razširijo po licu ali čelu. Te bradavice se ne zdravijo poleti, ampak v hladni sezoni, zato da uporabljena terapija ne povzroči hiperpigmentacije.
Bradavice pri imunsko oslabelih posameznikih
Pri posameznikih z oslabljenim imunskim sistemom se lahko po presaditvi organov ali v primeru okužbe z virusom HIV na koži ali sluznicah pojavijo številne bradavice, ki lahko prizadenejo večjo površine kože.
Genitalne bradavice
Genitalne bradavice povzroča virus HPV, nekateri virusi iz te skupine pa spadajo v skupino 'visoko tveganih' vrst. Lahko privedejo tudi do razvoja raka materničnega vratu, vulve, nožnice, anusa ali penisa. Genitalne bradavice so posamezni ali večkratni izrastki, ki se pojavijo na področju genitalij, klinično pa obstajajo koničasti kondilomi, ploski kondilomi in velikanski kondilomi. So spolno prenosljivi in so zelo pogosti, zahtevajo terapijo in spolno odgovorno vedenje.
Mehkužci ali vodne bradavic
Posebna vrsta virusnih bradavic, ki se razlikujejo od običajnih virusnih bradavic, so mehkužci. Povzročajo jih poksvirusi, najpogostejši pa so pri otrocih in mladih. Najpogosteje se pojavijo na trupu, rokah in obrazu, nikoli pa se ne pojavijo na dlaneh in podplatih.
Zdravljenje bradavic
Zdravljenje vseh vrst bradavic je nujno in je odvisno od vrste bradavic in njihovega trajanja, starosti pacienta in kraja, kjer se nahajajo. Danes obstaja veliko medicinskih postopkov za zdravljenje bradavic, med najpogosteje uporabljenimi pa je krioterapija, torej zamrzovanje bradavic s tekočim dušikom. Ta postopek se običajno ponavlja v presledkih od deset dni do dveh tednov, dokler bradavice ne izginejo. Uporabljajo se tudi elektrokoagulacija, ekskohleacija, prevleka s kolodijem, 40 % salicilna kislina, trikloroocetna kislina ter lasersko in kirurško odstranjevanje.
Preprečevanje okužbe in širjenja bradavic
Da bi preprečili širjenje bradavic, je vsekakor pomembno vzdrževati osebno higieno in se izogibati uporabi skupne brisače, oblačil in obutve. V bazenih, tuših in slačilnicah, ki jih uporablja veliko ljudi, se je treba izogibati bosonogi hoji. Za brisanje športnih preprog in rekvizitov je treba uporabiti tudi razkužila. O spolno odgovornem vedenju je treba razmišljati skozi vse leto, še posebej poleti, ko sproščeno vedenje najpogosteje lahko povzroči dolgotrajne in trajne posledice.
Vizita e-novice
Povzeto po Adiva.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV