Vizita.si
Trebuh

Bolezni

Najpogostejša bakterijska okužba

V.H.
22. 05. 2023 05.00
0

Vnetje mehurja ali akutni nezapleteni cistitis, kot mu rečemo uradno, je lahko sila neprijetno in moteče. Ta okužba senčil prizadene predvsem ženske, včasih pa se lahko pojavi tudi pri moških. Gre za eno najpogostejših bakterijskih okužb, s katero se običajno srečamo vsaj enkrat v življenju. Več o vzrokih, simptomih in preventivi, si lahko preberete v nadaljevanju.

Vnetje mehurja
Vnetje mehurja FOTO: Profimedia

Če imamo vnetje mehurja, običajno že sami čutimo, da nismo tisti ta pravi. Cistitis namreč povzroča pogosto in boleče odvajanje seča, kar nam lahko močno zagreni vsakdan. Okužba se večinoma pozdravi brez posledic, a moramo jo znati tudi prepoznati in zdraviti. 

Kakšni so najpogostejši vzroki? 

Okužbo navadno povzročajo bakterije, še največkrat je kriva bakterija Escherichia coli oziroma skrajšano E. Coli, ki je tudi drugače prisotna v naših prebavilih. Če pride, na primer preko anusa ali kako drugače v sečnico, lahko potuje do mehurja in se preveč razmnoži, zato pride do vnetja. To se največkrat zgodi, kadar je porušeno ravnovesje med obrambnimi sposobnostmi telesa in zmožnost povzročitelja, da se razširi. 

Med dejavniki tveganja so oslabljen imunski sistem, neustrezna osebna higiena, zadrževanje urina, spolna aktivnost, uporaba nekaterih kontracepcijskih metod, genetska predispozicija, nosečnost, menopavza in tako naprej.  

Vnetje muhurja
Vnetje muhurjaFOTO: iStock

Po čem ga prepoznamo?

Značilnih je več simptomov, ki se lahko razlikujejo po intenzivnosti in se navadno pokažejo nenadno. Največkrat se pojavi nenehna potreba po uriniranju, ki ostaja tudi po praznjenju mehurja. Uriniranje je večkrat pekoče ali boleče, včasih pa se k temu pridružijo še bolečine in nelagodje v spodnjem delu trebuha oziroma nad sramno kostjo. Urin je lahko moten in temnejši kot običajno, v nekaterih primerih pa je prisotna še kri. Prav tako ima lahko močan in neprijeten vonj. Čutimo lahko tudi utrujenost, imamo rahlo povišano telesno temperaturo in na sploh se slabše počutimo kot običajno. 

Kako ga zdravimo?
Kako ga zdravimo?FOTO: iStockphoto

Kako ga zdravimo?

V primeru, da sumimo na vnetje mehurja, je pomembno, da se o tem posvetujemo s svojim zdravnikom, ki nam bo na osnovi pregleda lahko postavil natančnejšo diagnozo. V vzorcu urina bodo lahko preverili prisotnost bakterij in nam predpisali tudi ustrezno zdravljenje. Predpišejo nam lahko antibiotično terapijo glede na bakterijo, ki jo imamo, hkrati pa je pomembno, da spremljamo svoje zdravstveno stanje, da se ne širi naprej. 

Kaj lahko naredimo sami?

Cistitis se pogosto lahko ponavlja, zato je dobro, da poskrbimo za preventivo. Priporočljivo je, da pijemo zadostne količine vode, kar nam bo pomagalo pri izpiranju bakterij iz urinarnega trakta. Po uporabi stranišča je pomembno, da se obrišemo od spredaj nazaj, da ne prenesemo bakterij na občutljiva mesta. Prav tako pa je dobro, da se izogibamo daljšemu zadrževanju urina in da redno praznimo svoj mehur. Preventivno lahko tudi  pijemo napitke iz brusnic in uživamo D – manozo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662