Vizita.si
Neprijeten občutek v žrelu, suho žrelo, praskanje, pekoča bolečina in bolečina pri požiranju so simptomi, s katerimi smo se že pogosto srečali in so lahko posledica prehlada.

Imunski sistem

Vneto in boleče grlo - kdaj je lahko nevarno?

Vizita.si
16. 01. 2024 04.37
0

Vneto in boleče grlo običajno nastane zaradi virusnega vnetja, ki je posledica gripe ali prehlada. Neprijeten občutek v žrelu, suho žrelo, praskanje, pekoča bolečina in bolečina pri požiranju so simptomi, s katerimi smo se že pogosto srečali. Preverite, kako si pomagati in kdaj so ti simptomi posledica bolj resne bolezni.

Virusna vnetja so nenevarna in se zdravijo sama. Z zdravili, ki so na voljo v lekarni, si lahko le lajšamo težave, ki jih vnetje povzroča. Običajno se ob prehladu ni treba posvetovati z zdravnikom in se stanje izboljša samo po sebi.

Kljub temu je treba k zdravniku, če:

-  bolečino čutite dlje kot 14 dni;

- imate povišano telesno temperaturo, bruhate, imate glavobol, sladkoben zadah, obloge na nebnicah, boleče ali povečane bezgavke na vratu;

- imate težave pri požiranju, ki niso posledica bolečine, ampak občutka prepreke v žrelu;

- uporabljate zdravila, ki bi lahko povzročila boleče in vneto žrelo;

- ste kadilec;

- imate ob bolečinah v žrelu tudi spremembe na koži.

Vnetjo in boleče žrelo ob navadnem prehladu običajno spremljata še izcedek iz nosu in slabo počutje.
Vnetjo in boleče žrelo ob navadnem prehladu običajno spremljata še izcedek iz nosu in slabo počutje. FOTO: iStock

Vnetje in boleče žrelo ob navadnem prehladu običajno spremljata še izcedek iz nosu in slabo počutje. Kljub temu se vsako vnetje žrela, ki ga povzročajo virusi, pozdravi v enem tednu. Če težave v tem času ne izginejo, pomeni, da povzročitelj vnetja ni običajen virus prehlada. Zdravila za lajšanje bolečin v žrelu le prikrijejo neprijetne občutke, ki so posledica vnetja in jih ne zdravijo.

Ob vnetem žrelu pomagajo:

- zdravila, ki pospešujejo celjenje sluznice in kože (kalcijev pantotenat);

- zdravila, ki preprečujejo rast in razvoj mikroorganizmov na sluznicah (antiseptiki);

- zdravila, ki na sluznici zmanjšajo čutno zaznavo (lokalni anestetiki);

- zdravila, ki lajšajo bolečine in vnetje v žrelu (flurbiprofen);

- zdravila za lajšanje bolečine in zniževanje povišane telesne temperature (acetilsalicilna kislina in paracetamol).

5 receptov s čebulo, ki lajšajo zdravstvene težave
Preberi še
5 receptov s čebulo, ki lajšajo zdravstvene težave

Islandski lišaj

Lahko se odločite tudi za zdravila naravnega izvora, kot je islandski lišaj. Ekstrakt islandskega lišaja vsebuje učinkovine, ki delujejo protivnetno in zavirajo rast bakterij. Islandski lišaj ima učinkovine, ki prekrijejo sluznico v grlu in žrelu in jo tako varujejo pred povzročitelji vnetja in draženjem zaradi suhega zraka, dražeče hrane in drugih vzrokov. Poleg zdravilnega učinka na vnetja v zgornjih dihalnih poteh umirja tudi suh in dražeč kašelj.

Pijte veliko tekočine, denimo čaje, ki so ohlajeni na sobno temperaturo. Spijte najmanj dva litra tekočine na dan.
Pijte veliko tekočine, denimo čaje, ki so ohlajeni na sobno temperaturo. Spijte najmanj dva litra tekočine na dan.FOTO: iStock

Kako si lahko pomagate sami?

Sami si lahko pomagate tako, da uživate bolj mehko, kašasto hrano. Da iz prehrane izločite začimbe, kislo, pekočo, mrzlo in vročo hrano. Izogibajte se tudi kavi, alkoholu in pravemu čaju. Če imate povišano telesno temperaturo (nad 38,5 stopinje Celzija) in jo težko prenašate, vzemite zdravilo za zniževanje povišane telesne temperature. Poleg tega v tem primeru ostanite doma v postelji in počivajte. Pokrijte se z odejo, ki naj ne preprečuje potenja. Pijte veliko tekočine, denimo čaje, ki so ohlajeni na sobno temperaturo. Spijte najmanj dva litra tekočine na dan. Prostor, v katerem se zadržujete, pogosto zračite in vlažite. Ker se okužba na druge lahko prenese tudi z dotikom, si pogosto umivajte roke. Kadilci naj prenehajo kaditi ali vsaj omejijo kajenje. Uživajte več sadja in zelenjave ter vitamina C.

Pri otrocih v predšolski dobi je povzročitelj vnetja žrela pogosto tudi bakterija, kar zahteva obisk zdravnika. Nezdravljena okužba lahko povzroči resne zaplete na drugih organih, kot so vnetje srednjega ušesa, vnetje malih sklepov, vnetje sinusov in ledvic.
Pri otrocih v predšolski dobi je povzročitelj vnetja žrela pogosto tudi bakterija, kar zahteva obisk zdravnika. Nezdravljena okužba lahko povzroči resne zaplete na drugih organih, kot so vnetje srednjega ušesa, vnetje malih sklepov, vnetje sinusov in ledvic.FOTO: iStock

Previdno pri otrocih

Virusna obolenja so pogostejša pozimi in odrasli navadno prebolijo tri do štiri vnetja na leto. A če se boleče žrelo ponavlja in traja dlje časa, je lahko tudi posledica drugih bolezni. Pri otrocih v predšolski dobi je povzročitelj vnetja žrela pogosto bakterija, kar zahteva obiska zdravnika. Nezdravljena okužba lahko povzroči resne zaplete na drugih organih, kot so vnetje srednjega ušesa, vnetje malih sklepov, vnetje sinusov in ledvic. Otroci bolečino v žrelu opišejo različno. Pojavi se nenadoma in spremljajo jo bolečine v trebuhu, povišana temperatura, lahko bruhanje in beli čepki na nebnicah. Prav tako povečane bezgavke na vratu, ki so boleče na otip. Prisoten je tudi ustni zadah. Značilna je barva in površina jezika, ki spominja na malino. Zato morajo otroci do šestih let pri bolečinah v žrelu vedno obiskati zdravnika!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650