KAJ SO VOZLIČI NA ŠČITNICI?
Pravijo jim tudi vozlički, nodusi ali noduli. Vozliček na ščitnici je nenavadna izboklina (rast) celic na vaši ščitnici, piše my.clevelandclinic. Vaša ščitnica je majhna endokrina žleza v obliki metulja, ki se nahaja v vratu, pod Adamovim jabolkom. Proizvaja hormona tiroksin (imenovan tudi T4) in trijodotironin (imenovan tudi T3). Ta hormona igrata vlogo pri določenih telesnih funkcijah, vključno s presnovo, telesno temperaturo, razpoloženjem, srčnim utripom in prebavo.

KATERE VOZLIČE NA ŠČITNICI POZNAMO IN KAKO JIH DELIMO?
- Solitarni (en sam vozliček).
- Več kot en vozliček.
- Cistični (napolnjeni s tekočino).
- Trdni.

KOGA PRIZADENEJO VOZLIČI NA ŠČITNICI?
Vozliček na ščitnici ima lahko kdorkoli, vključno z otroki in odraslimi. Vendar so približno štirikrat pogostejši pri ženskah kot pri moških. Pogosteje se pojavljajo tudi pri ljudeh, ki živijo v državah, kjer hrana ni obogatena z jodom. Drugi dejavniki, ki vodijo do povečanega tveganja za vozličke na ščitnici, vključujejo:
- Anamneza obsevanja ščitnice.
- Družinska anamneza vozličkov na ščitnici ali raka ščitnice.
- Starost.
- Anemija zaradi pomanjkanja železa.
- Kajenje.
- Debelost.
- Presnovni sindrom.
- Uživanje alkohola.
- Povečane ravni inzulinu podobnega rastnega faktorja-1 (hormona).
- Maternični fibroidi.

KAKO POGOSTI SO VOZLIČKI NA ŠČITNICI?
Vozlički na ščitnici so pogosti. Zdravstveni delavci jih med fizičnim pregledom odkrijejo pri približno 5 % do 7 % odraslih. Ultrazvočno slikanje razkrije, da ima 20 % do 76 % odraslih vozličke na ščitnici. Vozlički na ščitnici so pri otrocih manj pogosti.

KDAJ SO VOZLIČKI NA ŠČITNICI RAZLOG ZA SKRB?
V večini primerov vozlički na ščitnici niso vzrok za zaskrbljenost. Čeprav je velika večina vozličkov na ščitnici benignih, nekateri vozlički na ščitnici predstavljajo raka ščitnice. Zato se morate posvetovati z zdravnikom, da oceni vozliček in se prepriča, da je benigen. Kot pri vseh vrstah raka velja, da prej ko ga diagnosticiramo in zdravimo, boljša je prognoza.

KAKŠNI SO SIMPTOMI VOZLIČEV NA ŠČITNICI?
Večina vozličkov na ščitnici ne povzroča simptomov. Če pa imate več vozličkov ali velike vozličke, jih boste morda lahko celo videli. V redkih primerih lahko vozlički zrastejo dovolj, da povzročijo simptome, kot so:
- Težave s požiranjem ali dihanjem.
- Hripavost ali spremembe glasu.
- Bolečina v sprednjem delu vratu.
- Povečanje ščitnice (golša).
Hiperfunkcionalni vozlički na ščitnici lahko povzročijo prekomerno proizvodnjo ščitničnih hormonov, znano tudi kot hipertiroidizem. Vozlički na ščitnici so lahko povezani tudi z nizko ravnjo ščitničnih hormonov (hipotiroidizem).

KAJ POVZROČA VOZLIČE NA ŠČITNICI?
Raziskovalci ne vedo, zakaj se večina vozličkov na ščitnici oblikuje. Vozlički se lahko pojavijo iz različnih razlogov in obstajajo različne vrste, vključno z:
Koloidni vozlički: To so ena ali več izrastkov normalnega tkiva ščitnice. Te izrastki niso rak (so benigni). Lahko močno zrastejo, vendar se ne širijo izven ščitnice. So najpogostejša vrsta vozličkov ščitnice.
Ciste na ščitnici: To so izrastki, ki so napolnjeni s tekočino ali delno trdni in delno napolnjeni s tekočino. Cistični vozlički predstavljajo majhno tveganje za raka in se bodisi spremljajo bodisi se opravi biopsija, če so večji od 2 centimetrov.

Vnetni vozlički: Ti vozlički se razvijejo kot posledica dolgotrajnega (kroničnega) (vnetja) ščitnice. Te izrastki lahko povzročajo bolečino ali pa tudi ne.
Multinodularna golša: Včasih je povečana ščitnica (golša) sestavljena iz številnih vozličkov, ki so običajno benigni.
Hiperfunkcionalni vozlički ščitnice: Ti vozlički proizvajajo presežek ščitničnega hormona, kar lahko privede do razvoja hipertiroidizma. Hipertiroidizem zahteva zdravljenje.
Rak ščitnice: Rak je največja skrb, ko se pojavijo vozliči na ščitnici. Na srečo je rak ščitnice zelo redek – najdemo ga v manj kot 6,5 % vseh vozličev na ščitnici.

KAKO SE ZDRAVIJO ŠČITNIČNI VOZLIČI?
Zdravljenje je odvisno od vrste ščitničnega vozliča. Možnosti zdravljenja vključujejo:
Brez zdravljenja/opazovanje in čakanje: Če vozliči niso rakavi, se lahko vi in vaš zdravstveni delavec odločite, da trenutno ne potrebujete zdravljenja. Redno boste obiskovali svojega zdravnika, da bo lahko preveril morebitne spremembe v vozličkih.
Radioaktivni jod: Vaš zdravnik lahko uporabi radioaktivni jod za zdravljenje hiperfunkcionalnih vozličkov ščitnice in golš z več vozlički. Vaša ščitnica absorbira radioaktivni jod, zaradi česar se vozlički skrčijo.
Kirurgija: Kirurška odstranitev vozličkov je najboljše zdravljenje za vozličke, ki so rakavi, povzročajo obstruktivne simptome, kot so težave z dihanjem ali požiranjem, in so 'sumljivi' (jih ni mogoče diagnosticirati brez kirurške odstranitve in pregleda).

KAKŠNA JE PROGNOZA ZA VOZLIČE ŠČITNICE?
Prognoza za nekancerogene (benigne) vozličke ščitnice je odlična. Pogosto ne potrebujejo zdravljenja in le približno 1 % benignih vozličkov ščitnice povzroči bolezen ščitnice, ki je ozdravljiva. Prognoza za rakave (maligne) vozličke ščitnice se zelo razlikuje glede na več dejavnikov. Če imate raka ščitnice, vam bo vaš zdravstveni delavec lahko dal natančnejšo prognozo.

ALI JE MOGOČE PREPREČITI NASTANEK VOZLIČEV NA ŠČITNICI?
Ker raziskovalci ne vedo, kaj povzroča večino vozličev na ščitnici, jih v večini primerov ne morete preprečiti. Vendar pa lahko poskusite zmanjšati tveganje za njihov razvoj z obvladovanjem določenih dejavnikov tveganja. Če ste na primer debeli, se posvetujte s svojim zdravnikom o doseganju zdrave telesne teže. Če kadite cigarete, poskusite prenehati. Pomembno je tudi, da v prehrani zaužijete dovolj joda. Če uporabljate jodirano kuhinjsko sol, ga verjetno zaužijete dovolj.

Če opazite izboklino na ščitnici, je pomembno, da obiščete zdravnika oz. tirologa. Čeprav je večina vozličev na ščitnici benignih in ne povzroča drugih simptomov, je še vedno pomembno, da se vozliček oceni, saj obstaja majhna verjetnost, da gre za raka.
Vir: my.clevelandclinic
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV