Vizita.si
Najsrečnejše države

Bolezni

Vpliv koronavirusa na življenje Slovencev: 81 % se jih strinja, da predstavlja resno grožnjo

vizita.si
30. 03. 2020 13.17
3

V anketi 'Vpliv Koronavirusa na moje življenje', ki so jo izvedli prek portala Artur.com, je sodelovalo 6.839 Slovencev. Rezultati ankete so med drugim razkrili tudi to, kako se je spremenilo življenje Slovencev zaradi epidemije, kako so sprejeli novo realnost, kako se prilagajajo življenju v izolaciji in v kolikšni meri se držijo zdravstvenih priporočil.

Koronavirus predstavlja resno grožnjo 

Slovenci resno jemljemo trenutno epidemijo, 81,3 % se nas strinja, da koronavirus predstavlja resno grožnjo, samo 5 % se s tem ne strinja. Bolj nas skrbi za druge, kot zase; medtem ko se 48.3 % Slovencev boji ali zelo boji okužbe, se kar 84,6 % Slovencev boji, da bo nalezlo druge ljudi. 

60% nas zelo pozorno spremlja novice, velika večina pa (92,2 %) nas verjame, da bo virus imel zelo negativen vpliv na slovensko gospodarstvo. Večina nas verjame, da bo kriza trajala 1-2 meseca (58,7 %). Slaba tretjina nas verjame, da bo kriza trajala 3-4 mesece, 5 % nas verjame, da celo dlje. 

Strokovnjakina razkriva: kakšna mora biti prehrana v času koronavirusa?
Preberi še
Strokovnjakina razkriva: kakšna mora biti prehrana v času koronavirusa?

Delo vlade, zdravstvenih ustanov in medijev 
 

Samo 10 % Slovencev trenutne ukrepe vlade vidi kot malo ali zelo pretirane. 45,8 % se nas strinja, da so bili sprejeti ukrepi ravno pravšnji, 42,9 % pa nas misli, da so premili za uspešno zajezitev krize.  

Skoraj polovica nas verjame, da je vlada ukrepala hitro, temu oporeka 27,6 % anketirancev. 52,9 % nas verjame, da je bil odziv vlade dober, s tem se ne strinja 18,5 % Slovencev. 

Veliko boljše mnenje imamo o delovanju zdravstvenih ustanov. Velika večina se nas strinja (34,7 %) ali zelo strinja (59,6 %), da zdravstvene ustanove svoje delo opravljajo dobro.

Koronavirus: kaj pomeni "zalitost" pljuč?
Preberi še
Koronavirus: kaj pomeni "zalitost" pljuč?

Slaba tretjina verjame, da mediji poročajo neodvisno, slaba tretjina temu ne verjame, dobra tretjina ni prepričanih ne v eno ne drugo. Nekoliko bolj smo složni pri vprašanju o tem ali mediji predstavljajo realno sliko – skoraj polovica (45,8 %) se nas s tem ne strinja, samo petina (20.6 %) nas temu verjame. 

15.3 % nas ni v zadnjem tednu zapustilo stanovanja.
15.3 % nas ni v zadnjem tednu zapustilo stanovanja.FOTO: Dreamstime

Slovenci se držimo karantene. 
 

86,3 % anketirancev se druži izključno s člani svojega gospodinjstva. S sodelavci se nas druži 6,7 %, z družino in prijatelji na svojih ali njihovih domovih pa 7,2 % anketirancev. Samo 1.3 % anketirancev se je v zadnjem tednu družilo v javnosti. 

15.3 % nas ni v zadnjem tednu zapustilo stanovanja, 28.8 % nas bilo v zadnjem tednu zunaj samo enkrat, dobra tretjina pa 2 od 5 krat. 3,5 % nas je stanovanje zapustilo več kot dvajsetkrat. 

Koronavirus: kdaj nositi zaščitno masko?
Preberi še
Koronavirus: kdaj nositi zaščitno masko?

In kaj med karanteno največ počnemo?

Polovica jih čas preživlja z druženjem z družinskimi člani, dobrih 70 % v tem času za krajšanje časa uporablja internet in družbena omrećja, četrtina pa jih bere. 

Tretjina anketirancev rekreaciji sedaj namenja manj časa, tretjina pa več. Hobiji med krizo trpijo, 36,4 % Slovencev jim nameni manj časa, 21,8 % pa več. Dobra četrtina (28,6 %) nas karanteno izkorišča za dodatno izobraževanje, osebni razvoj (28.1 %) in dodatno delo (19,1 %),  polovica (48,7 %) pa dodatni čas preživlja tako, da gleda več televizije kot prej.  

Nekaj zanimivih izsledkov raziskave:

Slovenci resno jemljemo trenutno epidemijo, 81,3% se nas strinja, da virus predstavlja resno ali zelo resno grožnjo.

Bolj kot tega, da bi se nalezli bolezni (48,3%) nas skrbi, da bomo nalezli druge (84,6%).

Pričakujemo, da bo kriza trajala 1-2 meseca (58,7%) ali dlje (36,3%), složno pa verjamemo, da bo imela kriza močan negativen vpliv na gospodarstvo (92,2%). 

Skoraj polovica (42,9%) nas verjame, da trenutni ukrepi niso dovolj. Temu navkljub  dokaj dobro ocenjujemo delo in hitrost odziva vlade.

Držimo se karantene, 86,3% se nas druži izključno s člani gospodinjstva.

Dobro prenašamo izolacijo – dobra polovica nas nima posebnih problemov z njo. Daleč najbolj (75,7%)  pogrešamo druženje s prijatelji in družino.

Med karanteno gledamo veliko več televizije, uporabljamo  internet in se družimo z družinskimi člani.

Kriza pozitivno vpliva na odnose v družini.

Skoraj polovica Slovencev v preteklem tednu ni obiskala trgovine, 41,6% le enkrat.

Nimamo posebnih zalog hrane in higienskih izdelkov, samo 9,1% nas ima zaloge za mesec dni in več.

21,6% nas ima doma 6 ali več zavojev toaletnega papirja.
 

 

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 602