Koronavirus predstavlja resno grožnjo
Slovenci resno jemljemo trenutno epidemijo, 81,3 % se nas strinja, da koronavirus predstavlja resno grožnjo, samo 5 % se s tem ne strinja. Bolj nas skrbi za druge, kot zase; medtem ko se 48.3 % Slovencev boji ali zelo boji okužbe, se kar 84,6 % Slovencev boji, da bo nalezlo druge ljudi.
60% nas zelo pozorno spremlja novice, velika večina pa (92,2 %) nas verjame, da bo virus imel zelo negativen vpliv na slovensko gospodarstvo. Večina nas verjame, da bo kriza trajala 1-2 meseca (58,7 %). Slaba tretjina nas verjame, da bo kriza trajala 3-4 mesece, 5 % nas verjame, da celo dlje.
Delo vlade, zdravstvenih ustanov in medijev
Samo 10 % Slovencev trenutne ukrepe vlade vidi kot malo ali zelo pretirane. 45,8 % se nas strinja, da so bili sprejeti ukrepi ravno pravšnji, 42,9 % pa nas misli, da so premili za uspešno zajezitev krize.
Skoraj polovica nas verjame, da je vlada ukrepala hitro, temu oporeka 27,6 % anketirancev. 52,9 % nas verjame, da je bil odziv vlade dober, s tem se ne strinja 18,5 % Slovencev.
Veliko boljše mnenje imamo o delovanju zdravstvenih ustanov. Velika večina se nas strinja (34,7 %) ali zelo strinja (59,6 %), da zdravstvene ustanove svoje delo opravljajo dobro.
Slaba tretjina verjame, da mediji poročajo neodvisno, slaba tretjina temu ne verjame, dobra tretjina ni prepričanih ne v eno ne drugo. Nekoliko bolj smo složni pri vprašanju o tem ali mediji predstavljajo realno sliko – skoraj polovica (45,8 %) se nas s tem ne strinja, samo petina (20.6 %) nas temu verjame.
Slovenci se držimo karantene.
86,3 % anketirancev se druži izključno s člani svojega gospodinjstva. S sodelavci se nas druži 6,7 %, z družino in prijatelji na svojih ali njihovih domovih pa 7,2 % anketirancev. Samo 1.3 % anketirancev se je v zadnjem tednu družilo v javnosti.
15.3 % nas ni v zadnjem tednu zapustilo stanovanja, 28.8 % nas bilo v zadnjem tednu zunaj samo enkrat, dobra tretjina pa 2 od 5 krat. 3,5 % nas je stanovanje zapustilo več kot dvajsetkrat.
In kaj med karanteno največ počnemo?
Polovica jih čas preživlja z druženjem z družinskimi člani, dobrih 70 % v tem času za krajšanje časa uporablja internet in družbena omrećja, četrtina pa jih bere.
Tretjina anketirancev rekreaciji sedaj namenja manj časa, tretjina pa več. Hobiji med krizo trpijo, 36,4 % Slovencev jim nameni manj časa, 21,8 % pa več. Dobra četrtina (28,6 %) nas karanteno izkorišča za dodatno izobraževanje, osebni razvoj (28.1 %) in dodatno delo (19,1 %), polovica (48,7 %) pa dodatni čas preživlja tako, da gleda več televizije kot prej.
Nekaj zanimivih izsledkov raziskave: Slovenci resno jemljemo trenutno epidemijo, 81,3% se nas strinja, da virus predstavlja resno ali zelo resno grožnjo. Bolj kot tega, da bi se nalezli bolezni (48,3%) nas skrbi, da bomo nalezli druge (84,6%). Pričakujemo, da bo kriza trajala 1-2 meseca (58,7%) ali dlje (36,3%), složno pa verjamemo, da bo imela kriza močan negativen vpliv na gospodarstvo (92,2%). Skoraj polovica (42,9%) nas verjame, da trenutni ukrepi niso dovolj. Temu navkljub dokaj dobro ocenjujemo delo in hitrost odziva vlade. Držimo se karantene, 86,3% se nas druži izključno s člani gospodinjstva. Dobro prenašamo izolacijo – dobra polovica nas nima posebnih problemov z njo. Daleč najbolj (75,7%) pogrešamo druženje s prijatelji in družino. Med karanteno gledamo veliko več televizije, uporabljamo internet in se družimo z družinskimi člani. Kriza pozitivno vpliva na odnose v družini. Skoraj polovica Slovencev v preteklem tednu ni obiskala trgovine, 41,6% le enkrat. Nimamo posebnih zalog hrane in higienskih izdelkov, samo 9,1% nas ima zaloge za mesec dni in več. 21,6% nas ima doma 6 ali več zavojev toaletnega papirja. |
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV