Zgodnje odkrivanje raka dojke je izjemnega pomena, zato v Sloveniji izvajajo preventivno mamografijo, slikanje žensk brez bolezenskih znakov v dojkah v rednih časovnih razmakih z namenom zgodnjega odkrivanja bolezenskih sprememb. Od 40. do 50. leta starosti priporočajo mamografijo le po presoji zdravnika in predvsem ženskam, ki imajo bolezen v družinski anamnezi. Po 50. letu starosti pa je mamografija priporočljiva kot reden preventiven pregled, na dve leti.
Kaj pomeni diagnostična mamografija?
Če ženska sama zazna spremembe v dojkah ali pa jih med pregledom zatipa zdravnik, jo potem na podlagi te spremembe pošlje na diagnosticirano mamografijo, da s tem ugotovijo in pojasnijo nastale spremembe.
So za slikanje potrebne kakšne priprave?
Treba je le poskrbeti, da je koža čista, zato je pomembno, da pred pregledom ne nanašate dezodoranta, pudra ali parfumov. Ti lahko namreč vsebujejo mineralne delce, ki pa so potem vidni na posnetkih in lahko motijo presojo.
Kako poteka mamografija?
Snemanje poteka tako, da dojko stisnejo med dve plošči in jo nato slikajo v dveh smereh, poševni in navpični. Na ta način prikažejo vse tkivo dojke. S stiskanjem dojki razprejo in dosežejo boljšo preglednost tkiva in bolj kakovosten posnetek, kar omogoči, da lahko odkrijejo zgodnje bolezenske spremembe.
Ali je proces slikanja boleč?
Za večino žensk stisk ni boleč in traja le nekaj trenutkov. Nekatere lahko čutijo nelagodje, redke pa tudi bolečino. Pomemben dejavnik, ki lahko vpliva na sam pregled, je tudi sproščenost. Zato tistim, ki so nagnjene k bolečini med slikanjem, priporočajo, da eno uro pred pregledom vzamejo blago protibolečinsko sredstvo. Če imate kakršne koli pomisleke ali strahove pred samo mamografijo, je prav, da se o tem pogovorite z radiološkim inženirjem/ko.
Ali je stiskanje dojke lahko nevarno?
Stiskanje dojk nikakor ni nevarno, saj bolj, ko je dojka stisnjena, manjšo dozo rentgenskih žarkov prejme. Strah, da bi stiskanje povzročilo nastanek raka ali njegovo širjenje v okolico, pa je seveda odveč.
Ali ima menstrualni ciklus vpliv na slikanje?
Ženske z redno menstruacijo morajo vedeti, da je za slikanje najbolj primeren čas v prvi polovici menstraulnega ciklusa, torej nekje od petega do šestnajstega dne. Pred menstraucijo so namreč dojke napete in je slikanje lahko posledično boleče, posnetki pa manj kakovostni.
Kolikšno zanesljivost kaže mamografija v zvezi z zgodnjim odkrivanjem raka?
Veliko začetnih rakov se da s pomočjo mamografije odkriti, vendar pa to ne velja za vse. Pri mlajših ženskah, z gosto in nepregledno strukturo dojke, je težje ugotoviti bolezensko stanje. Zato je izjemno pomembno, da se kljub negativnim razultatom mamografije, še naprej redno samopregledujete.
Ali je slikanje z rentgenskimi žarki škodljivo?
Količina sevanja pri slikanju dojke je zelo majhna. Predvsem pa je korist redne mamografije veliko večja kot pa morebitno tveganje, da bi spregledali nastanek in razvoj bolezni.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV