Ko imamo glavo nagnjeno naprej, je tako kot bi imeli ves čas za vratom 8-letnega otroka, pravi strokovnjak. Uporabniki pametnih telefonov vsak dan v povprečju porabijo od 2 do 4 ure, ko imajo glavo nagnjeno naprej in zrejo v telefon medtem, ko berejo elektronska sporočila, prebirajo novice, pošiljajo sporočila, spremljajo družabna omrežja. To je 700 so 1400 ur na leto, ko posameznik močno obremenjuje svojo hrbtenico, je pokazala raziskava strokovnjakov. Najslabše je med srednješolci, ki lahko vsako leto preživijo dodatnih 5000 ur v tej nezdravi drži, pojasnjuje Hansraj.
‘’Problem je vse večji med mladimi ljudmi. S tem povečanim pritiskom na vrat, bomo lahko kmalu priča temu, da bodo že zelo mladi ljudje potrebovali zdravljenje hrbtenice. Res bi si želel, da bi jih starši nekoliko bolj usmerjali pri teh stvareh.’’
‘’Ko dolgo časa raztegujemo tkivo, postane otečeno in se vneto,’’ je za CNN povedal Tom DiAngelis, predsednik ameriške fizioterapevtske zveze. To sprva povzroči bolečine v mišicah, kasneje pa tudi ukleščen živec, hernijo in celo spremembo naravne oblike hrbtenice.
V tvegani skupini za te težave je kar 58 odstotkov odraslih Američanov, ki imajo pametne telefone. Fizioterapevtka Michelle Collie pravi, da se šele zadnjih šest ali sedem let sooča s pacienti, ki imajo težave z vratom, glavo in bolečinami v hrbtu zaradi pametnih telefonov. Slaba drža lahko privede še do drugih težav. Strokovnjaki pravijo, da lahko zmanjša kapaciteto pljuč za 30 odstotkov. Prav tako je povezana z glavoboli, nevrološkimi težavami, depresijo in boleznimi srca in ožilja. ‘’Čeprav se je skoraj nemogoče izogniti tehnologiji, ki povzroča težave, se morajo posamezniki potruditi, da gledajo na telefon v naravni drži in da se izogibajo večurni uporabi telefona.’’
Za TODAY je dr. Hansraj podal nekaj nasvetov, kako uporabljati pametni telefon, da bi se izognili težavam:
- Na svojo napravo glejte navzdol le s svojimi očmi. Ni potrebe, da upogibate vrat.
- Telovadite: Večkrat na dan glavo premaknite tudi v levo in desno. Delajte vaje za vrat, kjer na glavo položite roko in se uprete proti njej. Ponovite tako, da roko položite na zadnji del glave in se znova uprite proti roki. Tako boste okrepili mišice vratu, ki skrbijo za pravilno držo.
‘’Tudi sam obožujem tehnologijo in je ne zavračam. A naše sporočio je: Bodite pozorni na to, kje je vaša glava. Uporabljajte svoje pametne telefone in še naprej uživajte v tehnologiji, a se le prepričajte, da imate glavo vzravnano,’’ še doda ortoped.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV