Vizita.si
Znanstveniki so izumili kontaktne leče z vitaminom E, ki bodo bolj učinkovito zdravile zeleno mreno ozrioma glavkom.

Bolezni

Z novimi kontaktnimi lečami nad očesne bolezni

K.B.
25. 03. 2010 13.30
0

Glavkom je eden najpogostejših vzrokov za izgubo vida v svetu. Najnovejše kontaktne leče z vitaminom E pa bi lahko rešile vid na milijone ljudem, ki trpijo za to očesno boleznijo, pravijo strokovnjaki.

Znanstveniki so izumili kontaktne leče z vitaminom E, ki bodo bolj učinkovito zdravile zeleno mreno ozrioma glavkom.
Znanstveniki so izumili kontaktne leče z vitaminom E, ki bodo bolj učinkovito zdravile zeleno mreno ozrioma glavkom.FOTO: iStockphoto

Glavkom ali zelena mrena je nepopravljiva očesna bolezen, za katero smo do sedaj poznali le dolgoročno zdravljenje s kapljicami za zniževanje očesnega tlaka ter morebitno operacijo, s katero lahko ohranimo vid. Ker pa se kapljice sperejo iz očesa v že nekaj minutah, so strokovnjaki iskali nove načine za zdravljenje. Izumili so leče z vitaminom E, ki izboljšajo zdravljenje. ''Solze spirajo zdravilo iz očesa, zato to ne doseže poškodovanega tkiva, vitamin E v lečah pa omogoča, da zdravilo v oko pronica počasi in tako bolj učinkovito zdravi glavkom,'' pravi dr. Anuj Chauhan. Žal pa tudi te leče ne ozdravijo že poškodovanega očesa, ampak lahko le preprečijo nadaljnji razvoj bolezni. Zato je še kako pomembno, da glavkom odkrijemo zgodaj.

Ne le to, te leče bodo izjemno učinkovite tudi pri varovanju očesa pred UV žarki. ''Vitamin E v kontaktnih lečah blokira UV sevanje in tako poveča varnost oči pred nevarnimi UV žarki,'' dodaja dr. Anuj Chauhan. Kot pravijo raziskovalci, pa bodo podobne leče lahko v prihodnosti uporabljali tudi za zdravljenje drugih očesnih bolezni, kot je na primer siva mrena. Pričakujejo pa, da bodo leče na voljo čez dve leti.

Glavkom

Glavkom ali zelena mrena zajema skupino različnih očesnih bolezni, pri katerih je okvarjen vidni živec na mestu, kjer izstopa iz očesa. Ta v možgane prenaša podatek o videnem; kadar je poškodovan, se vid nepovratno poslabša. Približno 2 odstotka ljudi, starejših od 40 let, ima glavkom. Pogostnost glavkoma s starostjo narašča – pri 40 letih 2 od 1000 ljudi zbolita za njegovo najpogostejšo obliko, pri starejših od 80 let pa se število poveča na 40 do 50 zbolelih.

Okvara vidnega živca pri glavkomu je običajno povezana z visokim očesnim tlakom, ki povzroča odmiranje živčnih vlaken. Zakaj živčna vlakna vidnega živca propadajo, pa medicina še do danes ne ve. K razvoju glavkoma prispeva tudi dednost. Ker bolezen ne boli, mnogi okvaro vida povezujejo s staranjem.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650