Vizita.si
Rezultat operacije je odvisen od predoperativnih preiskav, ki jih naredimo na podrobnem pregledu, pri čemer se zdravnik in pacient pogovorita tudi o pričakovanjih po operaciji.

Bolezni

Z operacijo nad visoko dioptrijo

Katja Benčina
03. 05. 2011 08.03
0

Številni menijo, da zaradi previsoke dioptrije ne bodo mogli na korekcijo dioptrije. A to ne drži, saj se lahko odločijo za operacijo z vstavitvijo znotrajočesne leče. Več o tem posegu nam je povedala oftalmologinja mag. Kristina Mikek, dr. med.

Rezultat operacije je odvisen od predoperativnih preiskav, ki jih naredimo na podrobnem pregledu, pri čemer se zdravnik in pacient pogovorita tudi o pričakovanjih po operaciji.
Rezultat operacije je odvisen od predoperativnih preiskav, ki jih naredimo na podrobnem pregledu, pri čemer se zdravnik in pacient pogovorita tudi o pričakovanjih po operaciji.FOTO: iStockphoto
Za koga je poseg z vstavitvijo znotrajočesne fakične leče primeren?

Poseg je primeren za posameznike z visoko dioptrijo, to je več kot minus 9, ki se želijo znebiti očal ali optičnih pripomočkov. Večina ljudi je prepričana, da pri visoki dioptriji odprava dioptrije ni mogoča. Res je, da načeloma visoke dioptrije ni mogoče odpraviti z lasersko operacijo, in sicer zaradi omejitev, ki jih imamo zaradi debeline roženice, ali če je roženica nesimetrično oblikovana.

''Visoko dioptrijo lahko odpravimo z vstavitvijo fakične leče,'' pove oftalmologinja mag. Kristina Mikek, dr. med.
''Visoko dioptrijo lahko odpravimo z vstavitvijo fakične leče,'' pove oftalmologinja mag. Kristina Mikek, dr. med. FOTO: osebni arhiv
V teh primerih je smiselna operacija z vstavitvijo fakične znotrajočesne leče. Pogoj, da je kandidat primeren za tovrsten poseg, je poleg stabilne dioptrije to, da je dovolj prostora v sprednjem prekatu, kamor se vstavi znotrajočesna leča, in da je očesno ozadje brez bolezenskih sprememb. Spremembe na mrežnici so pri kratkovidnih lahko prisotne in zato moramo biti ravno pred operacijo toliko bolj pozorni na te spremembe.

Kako poteka poseg?

Poseg poteka ambulantno v lokalni anesteziji. Oko namreč ohromimo z anestetičnimi kapljicami, pred operacijo pa pacient dobi še tabletko za pomiritev. Poseg traja približno od dvajset do trideset minut, najprej operiramo eno oko, čez teden ali dva pa še drugo oko. V tem vmesnem obdobju pacient lahko nosi kontaktno lečo na še neoperiranem očesu, zato da nima težav zaradi razlike v dioptriji med očesoma.

Sicer pa fakično lečo vstavimo v sprednji prekat v očesu. Njihov namen je korigirati nepravilno lomljenost roženice in naravne očesne leče. Ob tem omogoča ohranitev naravne očesne leče in s tem tudi akomodacije. Primerna je za paciente do 40. leta starosti, ki imajo še ohranjeno naravno sposobnost akomodacije in dovolj globok sprednji očesni prekat, ki dovoljuje vstavitev takšne leče.

Kakšno je okrevanje?

Takoj po operaciji se pacient pri nas zadrži še nekaj ur. Prva kontrola je prvi dan po operaciji, nato pa čez teden dni. Že na dan operacije pacient vidi in lahko opravlja vsakdanja opravila. Nekaj tednov odsvetujemo opravljanje težkih opravil.

Kakšni so možni zapleti?

Najpogosteje se lahko po operaciji pojavi prehodno vnetje ali se poviša očesni tlak. Pacienti imajo navodila, da v primeru rdečega očesa ali bolečin takoj pokličejo urgentno številko in se dogovorimo za kontrolo. Če se takoj ukrepa, je lahko večina težav obvladljivih brez poznejših zapletov.

Poseg traja približno od dvajset do trideset minut, pri čemer najprej operirajo eno oko, čez teden ali dva pa še drugo oko.
Poseg traja približno od dvajset do trideset minut, pri čemer najprej operirajo eno oko, čez teden ali dva pa še drugo oko.FOTO: iStockphoto

Med ljudmi velja prepričanje, da pri številnih tovrstnih posegih še ni dovolj znanega, kaj se sčasoma zgodi, torej več let po posegu. Kakšne so vaše izkušnje?

Rezultati teh operacij so zelo presenetljivi, večina po operaciji pove, da vidijo boljše, kot so prej z očali ali kontaktnimi lečami. Seveda je rezultat operacije odvisen od predoperativnih preiskav, ki jih naredimo na podrobnem pregledu, pri čemer se zdravnik in pacient pogovorita tudi o pričakovanjih po operaciji.

Koliko stane vstavitev znotrajočesne fakične leče?

Operacija stane od 1600 do 2000 evrov odvisno od vrste fakične leče, ki jo vstavimo v oko.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650