Raziskovalci iz losangeleškega medicinskega centra Cedars-Sinai upajo, da bodo prav kmalu lahko bolnikom, ki so utrpeli kap, z najnovejšim zdravilom CNB-011 pomagali pri okrevanju. Do sedaj so se rezultati testiranj na živalih pokazali za uspešne, nad njimi pa je navdušeno tudi ameriško društvo za pomoč bolnikom po možganski kapi, ki je raziskavo ocenilo kot ''prvo pomembno raziskavo na tem področju''.
Kurkuma je sicer že stoletja del tradicionalne indijske ajurvedske medicine, ki so jo uporabljali za težave s prebavo, za čiščenje krvi, sečil, za zdravljenje ran, kožnih bolezni, holesterola … Poleg tega so zadnje raziskave dokazale, da pozitivno deluje tudi na možgane in varuje pred Alzheimerjevo boleznijo. Sedaj pa so znanstveniki ugotovili, da jo lahko uporabijo tudi pri boju zoper posledice možganske kapi. V laboratoriju so izdelali zdravilo CNB-011 z izvlečkom kurkume, ki pomaga popraviti škodo na možganskih celicah zaradi pomanjkanja kisika in pripomore k obnovi možganskih celic po kapi. ''Imeli smo težavo predvsem, ker organizem slabo absorbira kurkumo in možgani to snov prepoznajo kot škodljivo, zato jo blokirajo. Zato smo v laboratoriju izdelali molekulo CNB-011, ki ima podobne učinke kot kurkuma, le da lahko prehaja skozi te zaščitne možganske mehanizme,''pove vodja raziskave dr. Paul Lapchak. Tako so bila prva testiranja na živalih uspešna: ''Pokazalo se je, da ta molekula hitro preide v možgane in pri življenju ohranja nekatere poškodovane celice, ki bi sicer zaradi kapi odmrle, in pomaga pri obnovi celic,'' še doda. Možgansko kap namreč povzroči bodisi strdek, ki zamaši eno od žil v možganih (ishemična kap, zgodi se v nekako 80 odstotkih) bodisi razpoka katere od žil v možganih, zaradi česar pride do pomanjkanja kisika v možganskih celicah in te nato začnejo odmirati. Posledice so lahko usodne, v boljšem primeru pa pacient utrpi poškodbe možganov, ki se kažejo v slabših motoričnih sposobnostih, težavah z govorom, čutili, mišljenjem, spominom, čustvovanjem.
Seveda pa bo treba še veliko testiranj in preizkusov, preden bo zdravilo uporabljeno za širšo populacijo. Kljub vsemu pa je to pomembno odkritje. ''To je eno pomembnejših odkritij, sploh na tem področju, saj imamo premalo zdravljenj, ki bi učinkovito pomagala bolniku po kapi. To, da bi lahko spodbudili pri pacientu rast novih možganskih celic in s tem zdravilom celo morda preprečili smrt po kapi, bi bil resnično velik uspeh,'' je povedala dr. Sharlin Ahmed iz ameriškega društva za pomoč bolnikom po možganski kapi.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV