Pomembno je uživati raznovrstno in uravnoteženo prehrano, sestavljeno iz vseh skupin živil v razumnih količinah, s katero telo dobi dovolj kalorij in nujno potrebnih hranilnih snovi. V hrani naj bo čim manj predelanih živil, najbolje je, da je pripravljena iz svežih, ekološko pridelanih živil in da uživamo hrano s čim manj dodanimi konzervansi, aditivi in solmi, svetuje slovenska Europa Donna na svoji spletni strani. Pri vzdrževanju zdravja je pomembno tudi vsakodnevno gibanje.
Enako velja za bolnike z rakom - tako glede prehrane kot tudi telesne aktivnosti. Bolniki z rakom morajo sicer sprva paziti, da bo njihova hrana dovolj kalorična in biti še posebno pozorni na to, da zaužijejo dovolj beljakovin. Ko pa je zdravljenje končano, za njih veljajo v glavnem enaka načela zdravega prehranjevanja kot za zdrave.
Telesna aktivnost je za bolnike z rakom pomembna, saj krepi telo, imunsko odpornost, skrbi za sprostitev in pozitivno vpliva na samopodobo posameznika. Po bolezni in po daljši neaktivnosti je treba začeti previdno, morda sprva le 15 minut, potem pa čas in intenzivnost postopoma povečujemo, svetujejo na spletni strani Europa Donna.
V Sloveniji letno zboli za rakom dojke več kot 1200 žensk, to je tudi najpogostejša vrsta raka pri ženskah. Zbolevajo tudi moški, teh le pri nas okoli 12 letno.
V letošnjem svetovnem mesecu boja proti raku dojk, imenovanem tudi rožnati oktober, je Europa Donna skupaj s partnerji pripravila projekt Lep je dan, s katerim želijo poudariti, da je življenje čudovito in da je lahko vsak dan lep tudi, če se spopadaš z boleznijo. V okviru projekta so z bolnicami in ozdravljenkami posneli glasbeni na pesem Lep je dan pevke Anje Rupel. V spotu sodeluje 40 bolnic in ozdravljenk in 40 plesalcev.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV