Resnica ali mit: Kava lahko povzroči visok krvni pritisk
RESNICA. Kava lahko poviša krvni tlak, a le začasno. Študije so pokazale, da ni povezave med rednim uživanjem kave in visokim krvnim pritiskom ali hipertenizijo, kar pomeni, da ga dolgoročno ne povečuje. ''Kljub vsemu pa morajo biti ljudje s hipertenzijo previdni pri uživanju kave in naj si tako raje privoščijo brezkofeinsko kavo, s katero bodo imeli lažje pod nadzorom svoj pritisk,'' predlaga dr. Rob van Dam.
Resnica ali mit: Kava zvišuje holesterol
RESNICA. Kava vsebuje snovi, imenovane kafestrol, ki lahko zvišujejo raven holesterola. Predvsem tradicionalna turška, grška, skandinavska ali francoska kava vsebujejo visoke vrednosti kafestrola. A tem snovem se lahko v veliki meri izognete tako, da pijete instant ali filtrirano kavo.
Resnica ali mit: Kava zmanjšuje možnosti za depresijo
RESNICA. Redno uživanje kave izboljšuje razpoloženje in zmanjšuje možnosti za depresijo predvsem pri ženskah.
Resnica ali mit: Kava lahko povzroči splav
RESNICA. Ženske, ki spijejo velike količine kave med nosečnostjo, imajo večje možnost za splav in za to, da bodo plod nosile nižje, kot tiste, ki spijejo omejeno količino kofeina. Raziskave so namreč pokazale, da stimulans prehaja preko placente, razvijajoč plod pa kofeina ne prebavlja dobro. Da bi zmanjšali tveganje, zdravniki nosečnicam tako odsvetujejo uživanje kave oziroma priporočajo, da to omejijo na največ dve skodelici na dan.
Resnica ali mit: Kofein vsebuje veliko kalorij
MIT. Kava vsebuje izjemno malo kalorij, še posebej, če pijete črno kavo. A če si dodajate veliko količino polnomastnega mleka in sladkorja, lahko tudi pitje kave pripomore k povečanju telesne teže. Bela Starbucks kava na primer vsebuje kar 510 kalorij, kar pa je četrtina kalorij, ki naj bi jih povprečen človek zaužil v enem dnevu.
Resnica ali mit: Kava povzroča sladkorno bolezen
MIT. Ljudje, ki redno pijejo kavo, imajo manjše možnosti za razvoj sladkorne bolezni tipa 2. Možnosti so manjše tako pri kofeinski kot pri brezkofeinski kavi, kar kaže na to, da na sladkorno bolezen vpliva nekaj drugega kot kofein. Strokovnjaki predvidevajo, da bi bila lahko kriva klorogenska kislina v kavi.
Resnica ali mit: Kava povzroča Parkinsonovo bolezen
RESNICA. Raziskave so pokazale, da imajo moški, ki spijejo večje količine kave, manjše možnosti za razvoj Parkinsonove bolezni – napredujoče bolezni možganov, ki povzroča tresavico in težave z gibanjem. Do nje pride, ker se v možganih začne manjšati produkcija dopamina, ki je odgovoren za nadzor finih mišičnih gibov. Študije na živalih tako kažejo, da kofein preprečuje odmrtje možganskih celic, ki proizvajajo dopamin, zaradi česar se zmanjšujejo možnosti za to obolenje. Pri ženskah pa je razmerje med zaužitim kofeinom in Parkinsonovo boleznijo bolj komplicirano. Zadnje raziskave so pokazale, da ima kofein pozitivne učinke le na ženske, ki ne uporabljajo nadomestne hormonske terapije.
Resnica ali mit: Kava povzroča poškodbe jeter
MIT. Kava zmanjšuje možnosti tako za cirozo jeter kot tudi za raka na jetrih. Kaj natanko je vzrok za to, sicer še ni znano, je pa dobro vedeti tudi to, da prekomerno uživanje kave lahko zveča možnosti za nekatera druga rakava obolenja.
Resnica ali mit: Kava varuje pred putiko
RESNICA. Ljubitelji kave, tako kofeinske ali brezkofeinske, imajo manjše možnosti za razvoj putike – bolečega stanja, kjer se v telesu tvori prevelika količina sečne kisline ali pa se ta skozi ledvice slabo izloča in se začne nalagati v sklepe in druga tkiva. Zaradi tega pride do oteklin, rdečine in bolečin. Kot kažejo študije, pa kava zmanjšuje nivo sečne kisline v krvi, zaradi česar so pivci manj izpostavljeni putiki.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV