Kaj je bolečina v vratu (cervikalgija)?
Bolečina v vratu, včasih imenovana cervikalgija, je bolečina v ali okoli hrbtenice pod glavo. Vaš vrat je znan tudi kot vratna hrbtenica. Bolečina v vratu je pogost simptom številnih različnih poškodb in zdravstvenih stanj.
Morda imate aksialno bolečino v vratu (ki jo čutite večinoma v vratu) ali radikularno bolečino v vratu (bolečina, ki se širi na druga področja, kot so ramena ali roke).
Lahko je akutna (traja od dni do šest tednov) ali kronična (traja več kot tri mesece).
Nekateri ljudje opisujejo bolečino kot vztrajno, zbadajočo ali pekočo bolečino, bolečino, ki se širi od vratu do ramen ali rok, vključuje pa lahko tudi druge simptome – od glavobola, okorelosti vratu, ramen in nezmožnosti obračanja vratu ali nagnjenja glave.
Kateri so najpogostejši vzroki za bolečine v vratu?
Bolečina v vratu je lahko posledica fizičnih sprememb, povezanih z obremenitvijo, poškodbo ali staranjem, ali pa je povezana s stresom. Bolečina v vratu ima veliko potencialnih vzrokov, vključno z:
Staranje: Ko se starate, lahko naravna obraba povzroči poslabšanje ali degeneracijo delov vaše vratne hrbtenice, kar povzroča bolečino. Degenerativna stanja, kot sta asosteoartritis (obraba sklepnega hrustanca) in spinalna stenoza (zoženje prostorov v hrbtenici), lahko povzročijo bolečine v vratu.
Fizična obremenitev: Prekomerna obremenitev vratnih mišic med ponavljajočimi se ali napornimi aktivnostmi lahko povzroči otrdelost in bolečino.
Slaba drža, šibke trebušne mišice in večja telesna teža lahko vplivajo na poravnavo hrbtenice in prispevajo k bolečinam v vratu. Na primer, napenjanje vratu zaradi dolgotrajnega gledanja v računalniški zaslon je pogost vzrok za bolečine v vratu.
Duševni stres: Zategovanje vratnih mišic, ker ste pod stresom, lahko povzroči bolečine v vratu in togost. Mnogi ljudje, ki napnejo te mišice, ko so pod stresom ali vznemirjeni, se tega ne zavedajo, dokler jih ne začne boleti vrat.
Poškodba: Travma in druge poškodbe lahko poškodujejo mišice, vezi, diske, vretenčne sklepe in živčne korenine v hrbtenjači ter povzročijo bolečine v vratu. Udar vratu med avtomobilskimi nesrečami je pogosta poškodba, ki povzroča bolečine v vratu.
Izrastki: Mase, vključno s tumorji, cistami in kostnimi izrastki, lahko pritiskajo na živce v vratu in povzročajo bolečino.
Druga zdravstvena stanja: Bolečina v vratu je simptom številnih zdravstvenih stanj, vključno z meningitisom, revmatoidnim artritisom in rakom.
Kaj lahko storimo za lajšanje bolečin v vratu doma?
Poleg jemanja zdravil si lahko doma pri lajšanju bolečin pomagate tudi na druge načine:
Vroča terapija: Vsakih nekaj ur se tuširajte z vročo vodo ali položite vročo brisačo ali grelno blazino (na najnižji stopnji) za 15 minut na mesto bolečine. Toplota sprošča vaše mišice in spodbuja pretok krvi.
Hladna terapija: Vsakih nekaj ur za 15 minut postavite hladen obkladek ali vrečko zamrznjene zelenjave (zavite v tanko brisačo, da zaščitite kožo). Mraz zoži krvne žile, zmanjša vnetje in oteklino. Uporabite mraz namesto toplote takoj po poškodbi.
Vaja: Upoštevajte navodila svojega zdravstvenega delavca glede vaj za vrat, s katerimi lahko poskusite ublažiti bolečine v vratu in izboljšati obseg gibanja. Ne izvajajte vaj, če imate resno poškodbo vratu ali stisnjen živec.
Tehnike zmanjševanja stresa: Čuječnost, meditacija, dihalne vaje in joga lahko pomagajo razbremeniti napetost v telesu, ki lahko prispeva k bolečinam v vratu.
Opustite kajenje: Kajenje poškoduje strukturo kosti, pospešuje degenerativno bolezen diska in upočasnjuje celjenje.
Kako dolgo traja, da se pozdravi bolečina v vratu?
Čas celjenja je odvisen od tega, kaj povzroča bolečine v vratu. Bolečine v vratu, ki jih povzročajo običajne težave, kot so obremenitve in stres, običajno izzvenijo v tednu ali dveh. Lahko traja nekaj mesecev, preden bolečina popolnoma izgine.
Kako lahko preprečimo bolečine v vratu?
Vadite dobro držo. Elektronske naprave, kot so računalniki in telefoni, postavite tako, da vam med uporabo ni treba sklanjati ali napenjati vratu. Ko sedite, imejte ramena poravnana in hrbet vzravnan, da ne obremenjujete vratu.
Prilagodite položaj med spanjem. Ko spite, ohranite dobro držo. Če spite na hrbtu ali boku, uporabite blazino za podporo glave, tako da sta glava in vrat poravnana s preostalim delom telesa.
Ostanite aktivni. Za preprečevanje bolečin v vratu lahko uporabite veliko istih vaj, ki se uporabljajo za lajšanje bolečin. Če opravljate delo, ki vključuje dolgotrajno sedenje, si vzemite občasne odmore, da se premaknete in raztegnete celotno telo, vključno z vratnimi mišicami.
Ne nosite težkih bremen na ramenih. Izogibajte se nošenju težkih predmetov, kot so torbe za knjige ali kovčki, čez ramo. Namesto tega razmislite o uporabi prtljage ali torb s kolesi.
Razgibajte mišice iztegovalke zgornjega dela hrbta. Normalno je, da s staranjem izgubite moč v zgornjem delu hrbta. Posledično se vaša ramena nagnejo naprej, glava pa nagnjena naprej v položaju pred hrbtenico. Ta položaj dodatno obremeni vaš vrat in zgornji del hrbta.
Kdaj k zdravniku?
Obiščite zdravnika, če imate bolečine v vratu, ki ovirajo delo ali druge dnevne dejavnosti. V redkih primerih je lahko bolečina v vratu znak nujne medicinske pomoči. Poiščite nujno zdravniško pomoč:
- Če se bolečine razvijejo po nesreči.
- Bolečine vključuje izgubo nadzora nad črevesjem ali mehurjem.
- Bolečina vztraja ne glede na to, ali se premikate ali mirujete.
- Bolečina vključuje glavobol, omotico, slabost ali bruhanje.
- Če se pojavi se mrzlica, vročina ali nepojasnjena izguba teže.
- Če se pojavi otrplost ali mravljinčenje v rokah, ramenih ali nogah.
- Če se pojavi šibkost nog ali izguba koordinacije v rokah ali nogah.
- Če se bolečina ne izboljša z zdravili brez recepta.
Preprosto je spregledati pomembno delo, ki ga opravlja vaš vrat, dokler ne občutite bolečine v vratu ali imate težave pri premikanju glave.
Vaš vrat je odgovoren, da podpira to težo in drži glavo poravnano s preostalim delom telesa. Sčasoma lahko to delo obremeni vaše telo, še posebej, če nenehno obremenjujete vrat.
Sprejmite preventivne ukrepe, da se izognete bolečinam v vratu, kot je vadba dobre drže in pogosti odmori za gibanje in raztezanje. Če imate bolečine v vratu, obiščite zdravnika. Lahko priporoči zdravila in terapije, ki lahko zagotovijo olajšanje.
Pet načinov za zmanjšanje napetosti v vratu in ramenih
O tem pa pišejo na ZADOVOLJNA.SI. Članek si lahko preberete TUKAJ.
Vizita e-novice
Vir: my.clevelandclinic
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV