Vizita.si
Študija, ki jo je opravila bolnišnica v Bostonu je pokazala, da uživanje več kot štiri porcije krompirja na teden poveča tveganje za visok krvni pritisk.

Imunski sistem

Ga jemo prepogosto?

K.B.
27. 05. 2016 09.27
21

Krompir je zdravo živilo, ki je bogato z vitamini, minerali in vlakninami. Krepi imunski sistem, varuje pred rakom in boleznimi srca in ožilja. A zadnja ameriška raziskava je pokazala, da če jemo preveč krompirja, lahko povečamo tveganje za visok krvni pritisk.

Študija, ki jo je opravila bolnišnica v Bostonu je pokazala, da uživanje več kot štiri porcije krompirja na teden poveča tveganje za visok krvni pritisk.
Študija, ki jo je opravila bolnišnica v Bostonu je pokazala, da uživanje več kot štiri porcije krompirja na teden poveča tveganje za visok krvni pritisk.FOTO: Thinkstock

Američani pojedo preveč krompirja, so povzeli strokovnjaki. Ne le v ZDA, krompir je izjemno priljubljeno živilo tudi pri nas, zato je ameriška raziskava zanimiva tudi za nas. Pokazala je, da lahko krompir, če ga uživamo prepogosto, poviša tveganje za visok krvni pritisk. Uživali naj ga ne bi več kot štirikrat na teden.

Študija, ki jo je opravila bolnišnica v Bostonu je pokazala, da uživanje več kot štiri porcije krompirja na teden poveča tveganje za visok krvni pritisk – za 11 odstotkov, pri tistih, ki jedo pečen, kuhan krompir ali testan krompir in za 17 odstotkov pri tistih, ki jedo cvrt krompir. ''Upamo, da bo naša študija še naprej odpirala pogovor o krompirju in tveganju za hipertenzijo in druge bolezni,'' je dejala vodja raziskave dr. Lea Borgi iz bostonske bolnišnice Brigham and Women's Hospital.

V študiji, ki jo je izvedla skupaj s kolegi so 20 let sledili 187 000 moškim in ženskam in študija velja za eno treh največjih v ZDA. Spremljali so njihove prehranske navade in na začetku študije nihče od sodelujočih ni imel visokega krvnega pritiska in zanimalo jih je, zakaj so nekateri 20 let kasneje pridobili povišan krvni pritisk in s tem večje tveganje za razoj srčno-žilnih bolezni.

Krompir namreč velja za živilo z visokim glikemičnim indeksom v primerjavi z drugo zelenjavo. Glikemični indeks je merilo, za koliko določeni ogljikovi hidrati povišajo nivo krvnega sladkorja v telesu. Visok glikemični indeks tako pomeni, da krompir po uživanju precej poveča nivo krvnega sladkorja v telesu. Če je ta dolgotrajno povišan, lahko pride do visokega krvnega pritiska. Borgijeva poudarja, da študija ni dokazala, da krompir povzroča visok krvni pritisk, a samo, da je uživanje krompirja povezano s povišanim tveganjem za visok krvni pritisk.

Glikemični indeks krompirja:

Cvrt krompir - 95
Krompir kuhan v pečici - 95
Pire krompir – 80
Kuhan krompir - 70

Za primerjavo:
Beli sladkor - 70

Glikemični indeks (GI) je merilo, koliko določeni ogljikovi hidrati povišajo nivo krvnega sladkorja.

 

A drugi nutricist, ki ni bil v ekipi, ki je opravila raziskavo je dodala, da ne bi smeli 'okriviti' ves krompir, saj je bolj problematično, kakšen krompir izberemo in kaj mu dodamo zdraven. Če poleg tega pojemo veliko kisle smetane in slanine, je jasno, da je temu tako pravi. Z njim se strinja tudi nutricistka Samantha Heller iz medicinskega centra v New Yorku: ''Američani pojedo v povprečju okoli 23 kilogramov krompirja na leto na osebo, večino tega je cvrtega krompirja. Kot nutricistka niti ne vem, ali bi lahko cvrt krompir definirala kot krompir. Tako močno je predelan in dodano mu je toliko maščobe, soli in transmaščob, da ga ne moremo enačiti s krompirjem.''

Kljub vsemu tudi pri tem velja pravilo zmernosti. Krompir je zdravo živilo, če uživamo kuhan in čim manj predelan krompir. Vsebuje veliko blagodejnih hranil. Od vlaknin do kalija, vitamina C, mangana, niacina (vitamina B3) in pantotenske kisline (vitamina B5). Predvsem pa je izredno dober vir vitamina B6. To je eden ključnih vitaminov za pravilno delovanje našega telesa. Poleg tega je krompir del naše prehrane že več stoletij. Še preden je bil krvni pritisk velik problem v državah po svetu. Če je del uravnotežene prehrane, če mu ne dodajate preveč soli in ga ne cvrete, potem je to zdrava izbira. A z njim ne pretiravajte, saj je škrobno živilo. Enakovreden je polnozrnatim žitaricam, zato velja, da naj ne bi predstavljal več kot četrtino krožnika.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (21)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650