A s temi težavami se ne spopadajo le v Avstraliji, ampak tudi v drugih razvitih državah. Pri nas podatkov o tem, koliko je ekstrakcij mlečnih zob vsako leto, žal nimajo, so sporočili iz ljubljanskega Univerzitetnega kliničnega centra. A dodali, da med dejavnike tveganja za karies štejemo pogost vnos razgradljivih ogljikovih hidratov s hrano in pijačo, predvsen pa tudi slabo ustno higieno in odsotnost uporabo zobne paste s fluoridi. Vzroki izdrtja mlečnih zob pa so lahko še poškodbe zob in nepravilni položaj zob v zobnem loku.
Je pa zobozdravnik z Nove Zelandije dr. Rob Beaglehole za Mail Online pojasnil, da zaradi gnilobe zob zdravijo celo otroke mlajše od 18 mesecev. ''Pravzaprav ni več redkost, da odstranjujemo gnile zobe otrok, ki so še v plenicah. Lansko leto smo gnile zobe pod splošno anestezijo odstranili kar 5000 otrokom.'' Zobozdravnik pojasnjuje, da je to posledica prekomernega pitja sokov z visoko vsebnostjo sladkorja in prehrane z veliko sladkorja. ''Otrokom dajemo te pijače že v stekleničko. Proizvajalci aktivno oglašujejo sladke pijače kot primerne za pitje malih otrok,'' pojasni in doda, da je to pri njih velik problem.
Številni otroci, ki jim pulijo zobe, potrebujejo še zdravljenje z antibiotiki. Včasih jih dobijo kar intravenozno v bolnišnici, kar je lahko travmatična izkušnja, pove zobozdravnica dr. Beaumont. Gnitje zob povzročajo bakterije v ustih, ki razžrejo sklenino in povzročijo velike poškodbe zob in dlesni. ''Bakterije v vaših ustih se hranijo s sladkorjem in proizvajajo kislino, ki razžira zobe,'' pove. Če si zob ne ščetkamo redno, da bi te bakterije in kislino odstranili, imamo večje tveganje za razvoj zobne gnilobe. ''Prehrana je največji problem, še posebej, če starši svojim otrokom dajajo flaške, ki jih namakajo v medu ali jim v stekleničke nalivajo sladke pijače,'' pojasni dr. Beaumont. ''Veliko staršev se ne zaveda, da so sadni napitki, gazirane pijače in celo pijače brez sladkorja, škodljive za zobe – še posebej, če poleg tega ni dobre ustne higine.'' Zobozdravniki tako svetujejo, da zmanjšate količino zaužitega sladkorja, še posebej med obroki, ko sladkor običajno ni prisoten v ustih. ''Največja težava se pojavi, ko nenehno vnašamo sladkor, saj slina nima priložnosti, da bi ga dovolj hitro sprala z zob,'' še pojasni.
Pediater zobozdravnik dr. Timothy Johnston pa pojasnjuje, da je ključnega pomena tudi dobra ustna higiena. ''Največje tveganje ni sladkor. Gniloba zob je bakterijska bolezen in temu dajemo premajhen poudarek. Gnilobe ne moreš dobiti, če imaš čiste zobe,'' pove.
Tako morajo starši redno ščetkati zobe otrokom in jih umivati z mehko ščetko in manjšo količino zobne paste. Avstralska zobozdravnica svetuje tudi, da redno pregledate otroške zobe in preverite, ali so kakšni znaki zobne gnilobe. Ti se navadno pričnejo kazati z belimi lisami na zobeh, ki se spremenijo v rumeno ali rjavo barvo. ''Če bakterija že pride do živca in napade zobno pulpo, takrat povzroči močno bolečino. Ko se zob okuži in pride do ognojka, se lahko vnamejo tudi dlesni. Starši so močno pretreseni, ko se to zgodi. Takrat šele spoznajo, da bi te težave lahko preprečili, kar privede do velikega občutka krivde,'' še doda zobozdravnica.
Tudi po njenih izkušnjah danes ni redkost, da otrokom odstranijo vse mlečne zobe. ''Otroci, ki jim odstranimo vse mlečne zobe, imajo težave s hranjenjem, to pa lahko prizdene tudi njihov govor in spanje. To lahko privede do zamude v razvoju. Še posebej je prizadeta tudi interakcija otrok, saj imajo lahko težave pri vzpostavljanju prijateljstev v šoli, še posebej zaradi slabega zadaha.''
Mlečni zobje tudi vzpostavljajo prostor za stalne zobe, zato je ključnega pomena, da so dlesni otrok pred izrastom drugih zob zdrave. To je namreč podlaga za zdrave zobe v odrasli dobi.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV