Vizita.si
Sladkorna bolezen je v Sloveniji najpogostejši razlog za odpoved ledvic.

Bolezni

Zaščitite svoje ledvice – vaš življenjski filter!

Nataša Jurca
11. 03. 2010 10.20
0

Ledvice v enem dnevu prečistijo kar 200 litrov krvi in so zato za naše telo izjemnega pomena. Ker je po drugi strani vse pogostejša sladkorna bolezen najpogostejši vzrok za odpoved ledvic, je pomembno, da znate za svoje ledvice in zdravje poskrbeti! Kako?

Sladkorna bolezen je v Sloveniji najpogostejši razlog za odpoved ledvic.
Sladkorna bolezen je v Sloveniji najpogostejši razlog za odpoved ledvic.FOTO: iStockphoto

Sladkorna bolezen je v razvitem svetu najpogostejši vzrok za okvaro ledvic in kronično ledvično odpoved. Po dvajsetih letih bolezni se diabetična ledvična bolezen razvije pri približno 80 odstotkih bolnikov s sladkorno boleznijo tipa 1, po desetih letih pa pri polovici sladkornih bolnikov z boleznijo tipa 2.

Ker je okvara ledvic zaradi sladkorne bolezni v Sloveniji najpogostejši vzrok za odpovedi ledvic, ki povzroči kar tretjino odpovedi, ta delež pa se z leti le še povečuje, je treba za zdravje ledvic pravilno skrbeti. Diabetično okvaro ledvic je poleg tega mogoče tudi preprečiti. Preverite, kako!

O sladkorni bolezni

Ljudje imamo v telesu približno 50 litrov krvi, ki jih ledvice v enem dnevu prečistijo kar štirikrat. To pomeni, da na dan prefiltrirajo kar 200 litrov krvi!
Ljudje imamo v telesu približno 50 litrov krvi, ki jih ledvice v enem dnevu prečistijo kar štirikrat. To pomeni, da na dan prefiltrirajo kar 200 litrov krvi! FOTO: iStockphoto
Sladkorna bolezen ali diabetes je kronična bolezen, do katere pride, ko telo ne more tvoriti dovolj inzulina – takrat govorimo o sladkorni bolezni tipa 1, ali pa inzulina ne more ustrezno porabiti (sladkorna bolezen tipa 2). Inzulin, hormon, ki ga izloča trebušna slinavka, ima v organizmu vlogo, da pretvarja zaužito glukozo v energijo. Pri osebah, ki imajo sladkorno bolezen, inzulin ne deluje pravilno, zato imajo te osebe v telesu konstantno visoko raven glukoze oziroma zvišan krvni sladkor.

Povišan krvni sladkor sčasoma pripelje do številnih zapletov, med katerimi so najpogostejše okvare na velikih in malih žilah, ki prizadenejo oči (diabetična retinopatija), živčevje (diabetična nevropatija) in ledvice (diabetična nefropatija). Posledice teh bolezni so lahko izjemno hude, saj lahko pride do slepote, amputacije udov in odpovedi ledvic.

Ledvice so izjemno občutljive!

Ledvice so zaradi svoje zgradbe zelo občutljive na povišano raven sladkorja v krvi, ta občutljivost pa se kaže v obliki poškodb ledvičnih telesc. Ta čedalje bolj prepuščajo beljakovine, ledvična telesca pa zaradi tega odpovedo oziroma odmrejo. Zaradi okvare ledvice ne morejo več izločati presnovnih produktov in odvečnih snovi, kar lahko pripelje do popolne odpovedi ledvic. Ledvice imajo poleg tega pomembno vlogo pri uravnavanju krvnega pritiska. Če so okvarjena, lahko pride do hipertenzije oziroma se ta poslabša, če je bila prisotna že prej. 

Diabetično nefropatijo pogosto odkrijejo prepozno. Takrat sta pacientu na voljo le še dializa ali presaditev ledvic.
Diabetično nefropatijo pogosto odkrijejo prepozno. Takrat sta pacientu na voljo le še dializa ali presaditev ledvic.FOTO: iStockphoto

Diabetična nefropatija se razvija zelo počasi in tiho, običajno brez simptomov, bolniku pa povzroči težave šele, ko so ledvice že močno poškodovane. Bolezen je mogoče odkriti z laboratorijskimi preiskavami – z določanjem beljakovin v vodi. Že minimalna količina albumina v urinu je znak za preplah, saj je to prvi pokazatelj bolezni, ki je viden že leta pred odpovedjo ledvic.

Največ lahko storite sami!

Nastanka diabetične nefropatije ne spremljajo nobeni znaki in simptomi, zato jo zdravniki pogosto odkrijejo prepozno, ko je bolniku na voljo le še nadomestno zdravljenje kronične ledvične odpovedi – z dializo ali presaditvijo ledvic. Dobra novica je le, da se da z  zdravili vplivati na to, da se delovanje ledvic slabša počasneje.

Pazite na krvni pritisk in uravnavajte raven sladkorja v krvi.
Pazite na krvni pritisk in uravnavajte raven sladkorja v krvi. FOTO: iStockphoto

Ker torej medicina še zna ozdraviti okvare ledvic in ker diabetična nefropatija v končni fazi pripelje do odpovedi ledvic, je pomembno, da bolniki s sladkorno boleznijo za zdravje svojih ledvic poskrbijo sami in s tem preprečijo razvoj bolezni.

Če ste sladkorni bolnik, ste starejši od 60 let, imate povišan krvni tlak, ste debeli, kadite ali imate v družini dedno ledvično bolezen, je torej pomembno, da:

- uravnavate sladkor v krvi z zniževanjem krvnega pritiska in jemanjem ustreznih zdravil;
 
- poskrbite, da vaš krvni pritisk ne bo večji od 130/80 mmHg;
 
- vsaj enkrat letno opravite testiranje krvi za določanje delovanja ledvic in analizo seča na vsebnost beljakovin;
 
- uživate zdravo prehrano in skrbite za urejen holesterol in trigliceride;
 
- telovadite vsaj 30 minut na dan;
 
- prenehate kaditi.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 580