Vizita.si
Branko Šmid

Bolezni

'Za Parkinsonovo boleznijo sem zbolel pri 30 letih'

Eva Doljak
11. 04. 2013 15.27
0

Mnogokrat zmotno mislimo, da je Parkinsonova bolezen obolenje, ki nas lahko prizadene šele v pozni starosti, a ni tako. Dokaz je Branko Šmid, ki se je s to nevrološko motnjo soočil že pri 30 letih. Takrat se mu je življenje korenito spremenilo.

V Sloveniji s Parkinsonovo boleznijo živi več kot 6000 ljudi.
V Sloveniji s Parkinsonovo boleznijo živi več kot 6000 ljudi.FOTO: iStockphoto

Prvi znaki, ki so se pojavili pri Branku Šmidu in kazali na to, da se z njim dogaja nekaj nenavadnega, so se pojavljali občasno, a so bili precej moteči. ''Kadar sem bil razburjen, mi je začela potresavati desnica, poleg tega sem nosil roko nekako tako, kot da ne bi bila moja. Začele so se tudi težave s hojo in večkrat me je stisnilo v lopatici,'' se prvih znakov bolezni spominja danes 57-letni Kranjčan. Kar tri leta je trajalo, da so mu zdravniki postavili pravo diagnozo – Parkinsonova bolezen. Takoj je začel jemati predpisana zdravila, a ta so delovala le nekaj ur, potem je bilo stanje še slabše. ''Na zdravila sem se dobro odzval. Takoj ko sem jih vzel, sem bil poln energije in počutil sem se, da bi lahko podiral vse pred seboj. Ko pa so zdravila popustila, pa je bilo tako, kot bi nekdo upihnil svečo. Takrat se je spet začelo tresenje in sem tako intenzivno mahal okrog sebe, da marsikdo ni upal biti v moji bližini. To je bilo videti nekako tako, kot bi se ves čas branil nekih muh,'' pripoveduje Branko.

Branko Šmid je za Parkinsonovo boleznijo zbolel pri komaj 30 letih.
Branko Šmid je za Parkinsonovo boleznijo zbolel pri komaj 30 letih. FOTO: Eva Doljak
V naslednjih nekaj letih mu zdravila niso več pomagala v takšni meri kot prej. Na koncu je bilo celo tako, da so mu tablete pomagale le kakšno uro, potem je njihov učinek popustil. Tresenje je bilo tako vse hujše, vedno bolj je bil izčrpan in vse težje je hodil. ''Čas hoje od službe do doma je v nekaj letih narasel z 20 minut na eno uro in dvajset minut. Tako rekoč sem se vlekel domov, noge mi niso več služile kot nekoč,'' pove sogovornik. ''Domov iz službe sem hodil utrujen in moral sem leči, a doma so me čakali otroci, ki so hoteli preživljati čas z očetom. In velikokrat se je zgodilo, da prav zaradi mene nismo mogli kam iti. Hči me pravzaprav sploh ni videla zdravega, kajti ko se je rodila, sem bil že bolan.'' Zdravniki so mu v naslednjih letih menjali zdravila in mu povečali količino zdravil, pred petimi leti pa se je Branko odločil za dopaminsko črpalko, ki je pritrjena na dvanajsternik in mu dovaja dopamin naravnost v kri. Ta oblika zdravljenja je neprimerno boljša, pravi, kajti od jutra pa do popoldneva so simptomi prisotni v dokaj majhni meri, so pa težave toliko bolj izrazite ponoči, ko je dopaminska črpalka izklopljena. ''Če grem ponoči na stranišče, se mi zgodi, da ne morem potem vstati in priti nazaj iz stranišča. Zgodilo se mi je pa tudi, da sem imel tako zelo žive sanje in sem tako močno mahal, da je bila na udaru celo moja žena. In prav to stanje popolne nemoči ponoči, ko je črpalka izklopljena, je neko novo spoznanje, ki ga še nisem povsem sprejel,'' pove Branko, ki resno razmišlja o tem, da bi se poskusil bolezni postaviti po robu še s kirurško obliko zdravljenja.

Pri nas z boleznijo živi več kot 6000 ljudi

S Parkinsonovo boleznijo se sooča več kot 6000 Slovencev, po svetu pa z njo živi že več kot šest milijonov ljudi. ''Populacija bolnikov s Parkinsonovo boleznijo tudi pri nas narašča, do leta 2050 se bo predvidoma potrojila,'' opozarja Cvetka Pavlina Likar, predsednica Društva Trepetlika, kjer se povezujejo oboleli za Parkinsonovo boleznijo. To je napredujoča bolezen živčevja oziroma možganov, ki se velikokrat kaže s tresavico in oteženim gibanjem. Obolenje je posledica propadanja živčnih celic v delu možganov, imenovanem bazalni gangliji, in pomanjkanja dopamina – nevrotransmiterja, ki prenaša živčne impulze in katerega delovanje je nujno za tekoče izvajanje gibov. ''Osnovnega vzroka, zakaj prihaja do Parkinsonove bolezni, še vedno ne poznamo. Vemo pa, da so nekateri ljudje bolj nagnjeni k tej bolezni. To so tisti, ki imajo v družini gen – teh je približno 10 odstotkov, tisti, ki so jemali kakšna psihiatrična zdravila ali kakšne nedovoljene substance,'' pojasnjuje prof. dr. Zvezdan Pirtošek, predstojnik kliničnega oddelka za bolezni živčevja Nevrološke klinike Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana.

Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je podpisal zaobljubo Evropskega združenja bolnikov s Parkinsonovo boleznijo za boljšo obravnavo in raziskave Parkinsonove bolezni.
Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je podpisal zaobljubo Evropskega združenja bolnikov s Parkinsonovo boleznijo za boljšo obravnavo in raziskave Parkinsonove bolezni.FOTO: Katja Kodba

Ne gre za bolezen pozne starosti

Bolezen se pojavlja pri približno enem odstotku ljudi, starejših od 60 let, zbolevajo pa tudi že precej mlajši. Še več, spremembe v možganih, krive za poznejši nastanek Parkinsonove bolezni, se lahko začnejo celo dvajset let, preden se sploh pokažejo očitni znaki te bolezni. Med tipičnimi simptomi te nevrološke motnje pa so:

– tresenje zapestja, roke, noge v mirovanju;

– težave pri začenjanju gibov in pogosto tudi upočasnjeno gibanje;

– mišična okorelost;

– vedno bolj sključena drža;

– hoja se spremeni – veliko bolnikov ima tipičen kratek, podrsavajoč korak;

– težave z ravnotežjem;

– nastopijo lahko spremembe v načinu govora, spremenita se lahko tudi pisava in celo izraz na obrazu – ker se obrazne mišice ne premikajo, imajo lahko oboleli monoton, brezizrazen obraz;

– zaradi togosti mišic v grlu in na obrazu oboleli težje požira in se slini;

– bolnik ima lahko težave pri uriniranju, lahko se sooča tudi s kroničnim zaprtjem, impotenco.

''Osnovnega vzroka, zakaj prihaja do Parkinsonove bolezni, še vedno ne poznamo. Vemo pa, da so nekateri ljudje bolj nagnjeni k tej bolezni,'' pojasnjuje prof. dr. Zvezdan Pirtošek.
''Osnovnega vzroka, zakaj prihaja do Parkinsonove bolezni, še vedno ne poznamo. Vemo pa, da so nekateri ljudje bolj nagnjeni k tej bolezni,'' pojasnjuje prof. dr. Zvezdan Pirtošek. FOTO: Katja Kodba

Na voljo je več oblik zdravljenja

Zdravljenje Parkinsonove bolezni nenehno napreduje, vendar raziskovalci še vedno niso uspeli odkriti, kako bi to bolezen preprečili ali ozdravili. Zdravila tako le lajšajo simptome in upočasnijo napredovanje bolezni. Osnova zdravljenja je dovajanje tistih količin dopamina, ki jih telo ne uspe proizvesti samo, ter preprečevanje razgrajanja dopamina v možganih. Zdravljenje je lažje in uspešnejše v začetnih letih, pri močno napredovali bolezni je tudi učinek zdravil manjši. Zato je še kako pomembna pravočasna in ustrezna obravnava bolezni. Diagnozo je tako treba postaviti čim prej, a mnogokrat je težava še vedno v tem, da so čakalne vrste precej dolge. Pri postavljanju prave diagnoze in zdravljenju pa morajo sodelovati izkušeni specialisti, ki izberejo najprimernejšo metodo zdravljenja. Poleg več vrst tablet, ki jih oboleli jemlje po navodilu nevrologa, je na voljo tudi zdravljenje s pomočjo črpalke in podkožne infuzije ter tako imenovana globoka možganska stimulacija, namenjena stimuliranju ključnih možganskih centrov.

Kako živeti s Parkinsonovo boleznijo?

Čeprav je življenje z nenehnimi tremorji, nenadzorovanimi gibi, s težavami s hojo in govorom težko, pa strokovnjaki pravijo, da je pomembno, da oboleli kljub diagnozi skrbijo za svoje splošno zdravje in da ostanejo fizično aktivni. To pomeni, da naj se vsak dan odpravijo na krajši sprehod in poskušajo z vajami za raztezanje, ki pomagajo ohranjati moč in gibčnost. A tudi na počitek ne smejo pozabiti, saj se oboleli za Parkinsonovo boleznijo ne smejo preveč utruditi. Predvsem pa je pri življenju s to napredujočo nevrološko motnjo pomembna podpora in pomoč družine, prijateljev in podpornih skupin.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650