Vizita.si
Kemoterapija obsevanje spremlja vedno, kadar obstaja tveganje za ponovitev bolezni.

Bolezni

Zdravljenje raka glave in grla

Katja Benčina
02. 06. 2011 10.33
0

''Ko bolniku povemo, da ima raka, najpogosteje po tem ne sliši nič več, kar mu razlagamo, saj je to zanj tako velik šok,'' pripoveduje prof. dr. Irena Hočevar Boltežar, ki se srečuje z bolniki z rakom glave in vratu. Če ste med njimi tudi vi, potem preverite, kako poteka zdravljenje.

Zdravljenje raka glave in vratu pušča hude posledice. Lahko spremeni vaš videz ali prizadene zmožnost govora, dihanja in požiranja. Naloga vseh strokovnjakov pa je, da vam pomagajo premagati vse te težave.
Zdravljenje raka glave in vratu pušča hude posledice. Lahko spremeni vaš videz ali prizadene zmožnost govora, dihanja in požiranja. Naloga vseh strokovnjakov pa je, da vam pomagajo premagati vse te težave.FOTO: iStockphoto
Zdravljenje raka glave in vratu je veliko bolj uspešno, če je odkrito zgodaj. Ekipa strokovnjakov se nato skupaj z bolnikom glede na stadij bolezni odloči za način zdravljena. ''Pomembno je, da se z načinom zdravljenja strinjamo tako zdravniki kot bolnik,'' pojasni predstojnik sektorja za radioterapijo prof. dr. Primož Strojan.
''Pomembno je, da se z načinom zdravljenja strinjamo tako zdravniki kot bolnik,'' pojasni predstojnik sektorja za radioterapijo prof. dr. Primož Strojan.
''Pomembno je, da se z načinom zdravljenja strinjamo tako zdravniki kot bolnik,'' pojasni predstojnik sektorja za radioterapijo prof. dr. Primož Strojan. FOTO: Katja Benčina
''Bolniki pred temi težkimi odločitvami, kot je ta, ali bodo pustil, da jim odstranimo grlo, ali se bodo odločili za kemoterapijo, radioterapijo, razmišljajo drugače kot zdravniki, ki jim ta zdravljenja predstavljamo. Imate bolnike, ki se na smrt bojijo anestezije in mislijo, da se ne bodo nikoli več zbudil, takšne, ki so prepričani, da jih bomo z obsevanjem dobesedno požgali, take, ki ne sprejemajo citostatske terapije, ker so prepričani, da jih bomo zastrupili.'' Tako morajo zdravniki skupaj z bolnikom preučiti vse možnosti in se nato odločiti za tisto optimalno.

Pomembno pa je tudi, da bolniki natančno vedo, kaj jih čaka v procesu zdravljenja, zato sta prof. dr. Primož Strojan in onkolog prof. dr. Branko Zakotnik izdala priročnik, s katerim si bolniki lahko pomagajo. Nekaj informacij iz priročnika smo strnili tudi v članku.

Zdravljenje raka glave in vratu pušča hude posledice. Lahko spremeni vaš videz ali prizadene zmožnost govora, dihanja in požiranja. Naloga vseh strokovnjakov pa je, da vam pomagajo premagati vse te težave. Tako se bolniki srečajo z naslednjimi člani ekipe:

- kirurg – specialist otorinolaringologije ali specialist

- maksilofacialne kirurgije – oceni razsežnost bolezni in jo odstrani

- kirurg plastik – poskrbi za čim lepši videz in funkcionalnost operiranega dela

- radioterapevt – zdravi bolezen z ionizirajočim sevanjem (obsevanjem ali radioterapijo)

- internist onkolog – zdravi s kemoterapijo in biološkimi zdravili

- medicinska sestra – izvaja postopke zdravstvene nege

- govorni terapevt – pomaga izboljšati govor in požiranje, če sta ti dve funkciji prizadeti

- zobozdravnik – odstrani okvarjene zobe in pomaga pri vzdrževanju primerne ustne higiene

- dietetik – svetuje, kako se hraniti, da boste ohranili telesno moč

- fizioterapevt – poskrbi, da mišice, ki so prizadete med operacijo, ohranjajo moč in delujejo pravilno

- psiholog – pomagal bo pri premagovanju čustvenih težav, s katerimi se sooča pacient, ko izve, da ima raka

- socialni delavec – pomaga pri premagovanju praktičnih ovir v domačem okolju, ki so posledica bolezni in z njo povezanega zdravljenja.

S kirurškim posegom odstranijo ves maligni tumor.
S kirurškim posegom odstranijo ves maligni tumor.FOTO: iStockphoto

Zdravljenje

Tako kot večino drugih rakov tudi raka glave in vratu zdravijo s tremi osnovnimi terapevtskimi načini, in sicer:
- kirurgijo
- obsevanjem
- zdravili (kemoterapija, tarčna zdravila)

Majhne začetne tumorje zdravijo z operacijo ali le z obsevanjem, če pa gre za obsežnejši tumor, se ta načina kombinirata. Kemoterapija obsevanje spremlja vedno, kadar obstaja tveganje za ponovitev bolezni. Uporablja pa se jo tudi, če gre za obsežen tumor, ki se ga ne da operirati, tako da ga z njo poskušajo zmanjšati še pred obsevanjem.

Kirurško zdravljenje

S kirurškim posegom odstranijo ves maligni tumor. Kirurg poleg operacije tumorja v ustih, žrelu, grlu ali drugod odstrani tudi skupine bezgavk na vratu, za katere domneva, da so se vanje naselile tumorske celice. Po odstranitvi malignega tumorja navadno sledi rekonstrukcijski kirurški poseg, s katerim kirurg plastik izboljša videz in funkcije operiranega področja ali organa. Namen je, da tudi po posegu ohranite tako videz kot funkcije (žvečenje, požiranje, govor), kot ste jih imeli pred posegom.

Radioterapija

Radioterapija je zdravljenje z ionizirajočim sevanjem oziroma z žarki. Njen učinek je omejen le izključno na mesto, ki je obsevano. Tarča žarkov so tako tumorske celice: poškodba pomembnih gradnikov celic naj bi zavrgla sposobnost obsevanih celic, da se delijo in tako poskušajo ustaviti rast tumorja. Žal pa žarki poškodujejo tudi zdrave celice, ki se po zaključku obsevanja spet obnovijo. Na srečo so te nanje manj občutljive kot tumorske celice, kljub temu pa je to vzrok stranskih učinkov radioterapije. Obsevanje običajno traja daljše obdobje odvisno od posameznega bolnik (a običajno od 6 do 7 tednov) in si sledi vsak dan od ponedeljka do petka, traja pa od 15 do 30 minut.

Kemoterapija obsevanje spremlja vedno, kadar obstaja tveganje za ponovitev bolezni.
Kemoterapija obsevanje spremlja vedno, kadar obstaja tveganje za ponovitev bolezni.FOTO: iStockphoto

Kemoterapija

Pri zdravljenju raka in glave se kemoterapevtiki oziroma citostatiki uporabljajo kot prvo zdravljenje pred obsevanjem in/ali operacijo (t. i. indukcijska kemoterapija), sočasno z obsevanjem (t. i. konkomitantna radiokemoterapija) ali redkeje po zaključku obsevanja (t. i. adjuvantna kemoterapija).

1. Namen uporabe kemoterapije pred obsevanjem je zmanjšati tumor; ta lahko celo izgine. Poleg tega na ta način tudi zmanjšajo možnosti, da se bolezen pojavi v oddaljenih organih. Za tako zdravljenje se odločajo pri zelo velikih tumorjih, ki jih ne morejo operirati oziroma je možnost ozdravitve samo z radio(kemo)terapijo majhna. Zdravljenje s kemoterapijo ponavadi poteka v krogih v obliki 4-dnevnih infuzij, ki si sledijo v 3-tedenskih intervalih, zdravljenje pa navadno poteka v treh do štirih krogih. Z uporabo sodobnih podpornih zdravil so toksični sopojavi zdravljenja zanemarljivi, izogniti se ne moremo le izpadanju las pri določenih citostatikih, a po koncu zdravljenja ti spet zrastejo.

2. V primeru sočasne uporabe kemoterapije in radioterapije gre za to, da citostatiki okrepijo delovanje ionizirajočih žarkov oziroma obsevanja na tumorske celice. Glavni stranski učinek je močneje izražena vnetna reakcija na področju obsevanja, kot če bi bili le obsevani. V tem primeru lasje ne izpadajo.

3. Adjuvantni način uporabe kemoterapije pa poteka po zaključeni radio(kemo)terapiji in je namenjen uničenju morebitnih očesu ter diagnostičnim preiskavam nevidnih mikrozasevkov v telesu.

Biološka zdravila delujejo na točno določeno molekularno tarčo v celici, jo blokirajo in tako ustavijo rast malignih celic.
Biološka zdravila delujejo na točno določeno molekularno tarčo v celici, jo blokirajo in tako ustavijo rast malignih celic. FOTO: iStockphoto

Biološka ali tarčna zdravila

Najnovejša oblika zdravil, ki so v veliki meri še v fazi preizkušanja, so biološka oziroma tarčna zdravila. Ta delujejo na točno določeno molekularno tarčo v celici, jo blokirajo in tako ustavijo rast malignih celic. Ena glavnih takšnih tarč pri raku glave in vratu je receptor za epidermalni rastni dejavnik (EGFR) na površini tumorskih celic, ki je potreben, da se te celice razmnožujejo in da tumor raste. Zdravilo, ki zavira ta receptor, je monoklonsko protitelo cetuksimab. Uporablja se sočasno z radioterapijo ali kemoterapijo. Najpogostejši stranski učinki pa so aknam podobni izpuščaji, suha in močnejše pigmentirana koža in spremembe na nohtih ali pod njimi.

Ustrezna prehrana pri zdravljenju

Primerna prehrana je ključna pri zdravljenju in rehabilitaciji bolnikov z rakom glave in vratu. Priporočeno je uživati raznovrstno hrano, od ogljikovih hidratov, beljakovin, maščob … Izjemnega pomena je tudi količina hrane, ki jo zaužijete. Če ne morete uživati goste hrane, poskrbite, da boste zaužili dovolj veliko količino kašaste ali tekoče hrane. Pri tem naj vas ne ovira moten okus ali celo izguba okusa. Pomembno je, da kljub temu vsak dan zaužijete dovolj hrane in tega dela nikakor ne smete zanemariti, saj lahko v nasprotnem primeru izgubite moč za zdravljenje. Pomembno vlogo imajo tudi prehranska dopolnila, kalorični in visokoenergijski napitki, ki vam jih bo svetoval dietetik.

Če zdravnik oceni, da je vnos hrane skozi usta v vaše telo neustrezen, vam bo predlagal vstavitev nosno-želodčne cevke (t. i. nazogastrične sonde), po kateri boste hrano prejemali v tekoči obliki neposredno v želodec. To vas bo obvarovalo bolečin pri požiranju. Druga možnost pa je vstavitev cevke skozi trebušno steno v želodec (t. i. perkutana gastrostoma). Ta je očem skrita.

Dobro pa je tudi, da se včlanite v društva, kjer boste poleg številnih informacij pridobili tudi podporo ljudi, ki so skozi podobna zdravljenja prešli tudi sami. Ti vam bodo znali svetovati na vsakem koraku ter vam pokazali, da se z upanjem in voljo da premagati prav vse.

Kako prepoznati simptome raka glave in vratu preverite tukaj.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650