A kot je pokazala zadnja raziskava britanskega združenja družinske medicine, njena zgodba ni osamljena. Ugotovili so namreč, da kar štirje od petih splošnih zdravnikov v Veliki Britaniji rutinsko predpisujejo zdravila pacientom, za katere so prepričani, da so odvisni od njih. Tako ocenjujejo, da je v Veliki Britaniji z zdravili zasvojenih kar 1,5 milijona pacientov, med njimi nekateri jemljejo zdravila že 20 let. Situacija pa je podobna tudi pri nas, saj podatki kažejo, da se je v Sloveniji poraba zdravil v zadnjih osmih letih skoraj podvojila in tako je bilo v letu 2008 skupaj predpisanih kar 2.800.705 receptov za zdravila, ki se najpogosteje zlorabljajo in povzročajo zasvojenost. Gre za zdravila namenjena zdravljenju živčevja, torej analgetiki za zdravljenje bolečine, antidepresivi, pomirjevala, uspavala, zdravila za zdravljenje epilepsije in parkinsonove bolezni. Ta skupina zdravil je po predpisovanju pri nas druga najpogostejša, takoj za zdravili za zdravljenje srca in ožilja.
A Laura Walsh se ni zavedala, da imajo lahko zdravila, ki jih ji je predpisoval zdravnik učinek zasvojenosti. Tako ji je najprej predpisal ko-proksamol – gre za kombinacijo paracetamola in heroinu podobnega opioida imenovanega dekstropropoksipena, ki ima učinek odpravljanja bolečine in depresije. Po prvem šestmesečnem receptu je dobila novega in na koncu zdravilo jemala kar deset let. ''Ni bilo težko ponovno dobiti recepta za ta zdravila in bolj kot sem jih jemala, bolj sem postajala otopela in so mi v resnici pomagala, a sčasoma sem postala popolnoma odvisna od njih,'' pove Laura. Ker je potrebovala vse večjo dozo in ugotovila, da alkohol povečuje učinek teh tablet, je začela redno uživati še alkohol. ''Začela sem piti alkohol, saj sem tako čutila še manj in kmalu sem zapadla v začarani krog odvisnosti od alkohola in zdravil. Zdravnik me je posvaril, da že imam težave z jetri in da moram prenehati z jemanjem zdravil, a sem ga prepričala, da imam kronične bolečine in da nujno potrebujem še en recept zanje.'' Nato pa je leta 1997 doživela hudo prometno nesrečo, v kateri si je poškodovala vratna vretenca in takrat je prenehala jemati ko-proksamol, ki so ga kasneje v Veliki Britaniji celo prepovedali. Novi osebni zdravnik ji je namesto tega predpisal dihidrokodein, še en opioid, ki odpravlja bolečine in deluje podobno kot morfij. Kar osem let je jemala to zdravilo in ko je bila odvisnost najhujša, je že zato, da je lahko vstala iz postelje, vzela osem tablet tega zdravila. Kot pravi ji je zasvojenost uničila zakon in onemogočila kakršno koli dolgoročno razmerje. ''Bila sem pri številnih zdravnikih in nihče si ni dobro pogledal moje kartoteke, kjer je pisalo, da že dolga leta jemljem protibolečinske tablete,'' pove. Ko se je na koncu okrog božiča znašla v bolnišnici zaradi predoziranja z alkoholom in tabletami, se je le odločila, da mora to odvisnost premagati in sčasoma ji je to tudi uspelo.
Čeprav je problem zasvojenosti z zdravili že dolgo prisoten, pa pravih rešitev zanj še ni, saj se številka zasvojenosti povečuje. Po raziskavah britanskega inštituta za zdravje je eno izmed zdravil, ki se v zadnjem času najpogosteje izrablja, benzodiazepin, ki naj bi ga zdravniki predpisovali le največ za nekaj tednov, a številke kažejo, da ga pacienti pogosto jemljejo več let. Težava je v tem, da tablete zmanjšujejo zmožnost možganov, da proizvajajo hormone sreče. Ko jih zasvojeni preneha jemati, lahko tako zapade v depresijo in doživlja napade panike.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV