Vizita.si
image (28)

Bolezni

Zdravniki so bili šokirani

Katja Benčina
04. 05. 2018 09.09
4

Kar 20 kirurgov je bilo v operacijski sobi, ko so 38-letni pacientki odstranili 60-kilogramski tumor jajčnikov, ki se je razvil na njenem trebuhu. Tumor je vsak teden zrasel za 5 kilogramov, zaradi velike teže pa nesrečna paceintka ni mogla več hoditi in jesti, saj je stisnil tudi njena prebavila.

Ogromen benigni tumor je pri pacientki pričel rasti konec leta 2017 in vsak teden zrasel za dodatnih 5 kilogramov. Na koncu je tehtal že 60 kilogramov in tako velja za enega največjih tumorjev jajčnikov, kar jih je medicina videla do sedaj. Zaradi ogromne teže pacientka ni mogla več hoditi in je pričela stradati, saj je tumor pritiskal na njen prebavni trakt in ga zapiral. Z operacijo, ki je trajala pet ur in jo je izvajalo kar 20 kirurgov, so velik tumor v ameriški bolnišnici Danbury v Connecticutu pacientki le odstranili.

Operacijo so izvedli februarja letos, paceintka pa sedaj že dobro okreva. V bolnišnici Danbury so zahtevno operacijo načrtovali kar dva tedna, saj je bil tumor tako velik, da se je dotikal že skoraj vseh njenih notranjih organov. K sreči je bila operacija uspešna in 38-letna pacientka je dva tedna kasneje lahko zapustila bolnišnico in je kasneje popolnoma okrevala. Kirurgi sedaj preučujejo tumor, da bi razumeli, kako je lahko tako hitro zrasel.

''Videl sem obup v očeh pacientke,'' je za SF Gate povedal vodja kirurške ekipe dr. Vaagn Andikyan, ginekolog onkolog in dodal: ''Občutek je imela, da ji nihče ne more pomagati, a ko sem ji dejal: ''Da, gospa, obstaja velika verjetnost, da vam lahko pomagamo in da boste znova živela normalno življenje.'' Takrat se je počutila veliko bolje. Kljub vsemu pa česa takega nismo pričakovali. Pričakovali bi največ 10-kilogramski tumor jajčnikov, a 60 kilogramov ... To je zelo redko.''

A kirurg ji je želel pomagati in vedel je, da ji v Danbury bolnišnici, kjer je dovolj usposobljenega kadra in primerne opreme, lahko pomagajo, da znova zaživi normalno življenje.

Sicer so tumorji jajčnikov znani po tem, da jih je težko odkriti - seveda, ko so v manjši obliki. Simptomi, ki spremljajo tumorje jajčnikov, so namreč precej podobni številnim drugim manj nevarnim stanjem, kot so denimo močni menstrualni krči ali težave s prebavo.

Vrsta tumorja, s katerim se je spopadala 38-letna pacientka, imenovan mucinozni tumor, je precej pogost in predstavlja tretjino vseh tumorjev jajčnikov. Pogosteje se pojavlja pri kadilkah in nekdanjih kadilkah, večina teh tumorjev (75 odstotkov) pa je benignih - tako kot je bil tudi tumor pacientke s 60-kilogramskim tumorjem.

Razlika med mucinoznim tumorjem jajčnikov in drugimi oblikami tumorjev jajčnikov je ta, da so mucinozni tumorji polni sluzi, zaradi česar so navadno zelo veliki in težki.

Rak jajčnikov v Sloveniji

Za rakom jajčnikov najpogosteje obolevajo ženske med 60. in 70. letom, kar tretjina jih je starih 50 let in manj. V Sloveniji vsako leto zboli okoli 170 žensk, umre pa jih več kot 120. Kar pomeni, da velik odstotek teh, ki so zbolele, umre. Zakaj je odstotek umrljivosti tako visok? Ker je to obliko raka izjemno težko diagnosticirati. Trenutno nimamo nikakršnega preprostega testa, s katerim bi lahko hitro diagnosticirali bolezen, simptome pa pogosto zamešamo s simptomi drugih bolezni. Zdravniki v resnici lahko opravijo le CT in ultrazvok medenice in trebuha, ki pomagata določiti velikost in obliko ženskih jajčnikov. Drugi test, ki še lahko pomaga odkriti bolezen, je krvni test, ki zaznava protein (CA125), ki je običajno prisoten ob raku jajčnikov.

Prav zato je pomembno, da zgodnje simptome raka jajčnikov poznamo.

Simptomi raka jajčnikov:

1. Nenehna napihnjenost: Če se spopadate z nenehno napihnenostjo, ki ni taka kot običajno ter traja več kot tri tedne skupaj, je to lahko prvi znak raka jajčnikov. Vzrokov za dolgotrajno napihnjenost je lahko seveda več, med njimi tudi sindrom razdražljivega črevesja, a opazujete tudi, če se pojavijo še drugi simptomi raka jajčnikov.

2. Bolečina v medenici in spodnjem delu trebuha: Za žensko je precej normalno, da se enkrat mesečno med mesečnim perilom spopade z bolečinami v trebuhu in medenici. A če bolečina ne izzveni in vztraja, je treba obiskati ginekologa. Na ta simptom je treba biti pozoren, saj ga ženske pogosto zamenjajo za menstrualno bolečino. A bolečina ob menstruaciji bi se morala po mesečnem perilu umiriti.

3. Izguba apetita: Ste opazili, da ste zadnje tedne vedno manj lačni in nimate apetita. Izguba apetita je lahko eden od zgodnjih znakov raka na jajčnikih.

4. Ves čas hodite na stranišče: Ste ves čas na stranišču, ker morate pogosto urinirati, pa čeprav niste naredili nobenih sprememb v količini vode, ki jo zaužijete. Vzrok za nenehno uriniranje in občutek, da niste spraznili mehurja do konca, je lahko tudi vnetje mehurja, a ta simptom je prisoten tudi pri raku na jajčnikih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662