Vizita.si
Američanka Whitney Weldon (desno) se spopada z redkim sindromom, zaradi česar bo sčasoma popolnoma okamenela.

Bolezni

23-letnica, ki se bo kmalu spremenila v kip

K.B.
11. 08. 2015 11.12
11

23-letna Whitney Weldon trpi za redkim stanjem imenovanim sindrom okamenelega človeka, ki prizadene le enega na 2 milijona ljudi in je trenutno neozdravljiv. Zaradi stanja se njene mišice in sklepi zraščajo skupaj in ustvarajajo drugi skelet. Nesrečnica je že na invalidskem vozičku in bo v prihodnosti popolnoma 'okamenela'.

Američanka Whitney Weldon (desno) se spopada z redkim sindromom, zaradi česar bo sčasoma popolnoma okamenela.
Američanka Whitney Weldon (desno) se spopada z redkim sindromom, zaradi česar bo sčasoma popolnoma okamenela.FOTO: Facebook
Diplomirana sociologinja Whitney Weldon iz New Jerseya se spopada z izjemno nenavadnim stanjem, ob katerem se v njenem telesu mišice, vezi in kite spreminjajo v kosti. Že manjši udarec povzroči rast nove kosti, zaradi katere je vse bolj 'okamenela'. Z leti se njeno stanje slabša, trenutno pa ima že izjemno omejeno gibanje v svojih rokah, nogah, trupu in vratu. Sindrom okamenelega človeka je izjemno redek in prizadene le enega na 2 milijona ljudi, uradno pa je imenovan fibrodysplasia ossificans progressive (FOP). Whitney se z njim spopada že od devetega leta starosti, sedaj pa je že tako hudo, da mora za premikanje uporabljati invalidski voziček in potrebuje negovalko, ki ji kuha, ji pomaga pri oblačenju, kopanju … Kljub vsemu 23-letna Američanka skuša ostati pozitivna. ''Ostajam pozitivna in skušam odmisliti dejstvo, da se moje telo spreminja v kamen. Še vedno hodim ven s prijatelji na pijačo. Pri tem moram biti le previdna, da se ne poškodujem, saj se to zelo hitro zgodi,'' je povedala za britanski Mail Online.
Kljub grozljivi diagnozi, zaradi katere se vse manj lahko premika, pa ostaja pozitivna in skuša živeti normalno življenje.
Kljub grozljivi diagnozi, zaradi katere se vse manj lahko premika, pa ostaja pozitivna in skuša živeti normalno življenje. FOTO: Facebook

Kot otrok je Whitney oboževala šport in plavanje in je bila izjemno aktivna. Njuna druga prsta na stopalu sta bila sicer nekoliko daljša od preostalih prstov – kar je eden od simptomov sindroma – a drugače ni kazala nikakršnih drugih znakov bolezni. Stanje so ji diagnosticirali pri devetih letih, tik preden naj bi odšla z družino na smučanje v Kolorado. ''Poškodovala sem si vrat preden smo šli. Mislila sem, da bom kmalu dobro, a pričel me je boleti hrbet. Ko sta me starša pregledala, sta opazila, da je moj hrbet rdeč in otekel,'' pripoveduje. Odpeljali so jo v bolnišnico, kjer so ji diagnosticirali sindrom okamenelega človeka. Zdravniki so staršema povedali, da je hitrost napredovanja bolezni odvisna od posameznika in da je zato pričakovana življenjska doba zelo različna. A na žalost zdravila za sindrom ni. ''Starši so mi razložili, s čim se spopadam. Imela sem srečo, da so mi diagnozo postavili že v mladosti. Velikokrat namreč postavijo napačno diagnozo,'' pripoveduje. Od tedaj naprej ni smela več toliko telovaditi. Do 19. leta pa se je stanje poslabšalo do te mere, da je morala že občasno uporabljati invalidski voziček.

A ni obupovala, s svojim življenjem je nadaljevala kar se je dalo normalno in se vpisala na študij sociologije. ''Takrat že skorajda nisem mogla več premikati rok, nisem se morala več kopati ali se oblačiti. Tudi kuhanje je postalo nemogoče,'' pove. Ker ni bila več samostojna, je dobila negovalko. ''A na fakulteti sem še vedno počela vse, kar so počeli ostali študentje. Na svoj 21. rojstni dan sem imela zabavo. Ker nisem uporabljala invalidskega vozička, mi je spodrsnilo in kasneje sem potrebovala operacijo. Za bolnike s FOP je pomembno, da nimajo nepotrebnih operacij, saj se deli, ki jih odstranijo zapolnijo s kostjo.''

23-letna Whitney Weldon s svojimi prijatelji.
23-letna Whitney Weldon s svojimi prijatelji.FOTO: Facebook

Whitney sedaj upa, da bo medicina tako napredovala, da ji bo ponudila kakšno rešitev. Trenutno je že vključena v poskusno zdravljenje na Univerzi v Pennsylvaniji, kjer imajo napredek njene bolezni ves čas pod nadzorom. Redno pa spremlja tudi rezultate drugih poskusnih zdravljenj po svetu, kjer testirajo nova zdravila, ki ustavljajo spreminjanje tkiv v kosti. ''Ne razmišljam o tem, da se bom nekega dne spremenila v kip. A hkrati se zavedam, da se medicinski napredek ne bo zgodil čez noč. Kljub vsemu ostajam pozitivna in naprej živim svoje življenje,'' še pove.

O sindromu okamenelega človeka

 

Fibrodysplasia Ossificans Progressiva (FOP) je ena izmed najbolj redkih genskih bolezni medicine. Povzroča, da se mišice, vezi, kite in drugo vezivno tkivo spreminja v kosti. Kosti se razvijajo tudi v sklepih, zaradi česar gibanje pacienta postopoma postane vse bolj omejeno. Pacient dobesedno prične tvoriti 'drugo' okostje, ki vse bolj prekriva njegovo telo. Podobnega primera, kjer bi se en sistem organov spreminjal v drugega, v medicini ni. Sindrom okamenelega človeka sčasoma privede do grozljive smrti, saj se tudi hrustanec, ki drži skupaj rebra, spreminja v kosti. S tem pa bolnik ne more več dihati. Navadno umre zaradi zadušitve ali zastoja srca, saj njegovo telo ne dobi dovolj kisika.

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 708