Vizita.si
Pomanjkanje železa se sprva kaže v spremembi vedenja, za katero je značilna šibkost, utrujenost, apatičnost in zmanjšana sposobnost za delo. Hujše pomanjkanje vodi v anemijo.

Bolezni

Tretjini ljudem primanjkuje tega pomembnega minerala

K.B.
22. 11. 2018 17.14
0

Tretjini svetovnega prebivalstva primanjkuje železa, kažejo podatki Svetovne zdravstvene organizacije, ki svari, da pomanjkanje železa vodi do 30-odstotkov zmanjšane produktivnosti. Poleg tega pomanjkanje tega pomembnega minerala prinaša tudi slabokrvnost in privede do motene koncentracije, razdražljivosti in slabše kakovosti življenja.

Pomanjkanje železa se sprva kaže v spremembi vedenja, za katero je značilna šibkost, utrujenost, apatičnost in zmanjšana sposobnost za delo. Hujše pomanjkanje vodi v anemijo.
Pomanjkanje železa se sprva kaže v spremembi vedenja, za katero je značilna šibkost, utrujenost, apatičnost in zmanjšana sposobnost za delo. Hujše pomanjkanje vodi v anemijo.FOTO: Profimedia

Naše telo nujno potrebuje železo, saj brez zadostne količine železa ne more pravilno delovati. Železo ima ključno vlogo pri tvorjenju rdečih krvnih celic, delovanju srca in skeletnih mišic, odzivu na okužbe, ohranjanju ravni energije in normalnem delovanju možganov. Pomanjkanje železa lahko prizadene vse ljudi, najpogostejše pa je pri ženskah pred menopavzo in nosečnicah ter pri otrocih do petega leta starosti.

Tretjini svetovnega prebivalstva primanjkuje železa, kažejo podatki Svetovne zdravstvene organizacije, ki svari, da pomanjkanje železa vodi do 30-odstotkov zmanjšane produktivnosti.
Tretjini svetovnega prebivalstva primanjkuje železa, kažejo podatki Svetovne zdravstvene organizacije, ki svari, da pomanjkanje železa vodi do 30-odstotkov zmanjšane produktivnosti. FOTO: iStock

Kaj se dogaja z nami, ko nam primanjkuje železa?

Ko so zaloge železa v telesu majhne ali jih sploh ni več, lahko to zelo vpliva na vse vidike našega življenja – na presnovo, duševno in telesno zdravje, delovno produktivnost in celo na spolno funkcijo. Posledica pomanjkanja železa je slabša oskrba organov s kisikom, ki je nujno potreben za njihovo normalno delovanje.

Najpogostejše posledice pomanjkanja železa in slabokrvnosti so:

- slabša kakovost življenja,

- manjša storilnost,

- zapleti v nosečnosti,

- povečano tveganje za srčno-žilne zaplete,

- slabši izidi zdravljenja kroničnih bolezni,

- povečano tveganje za nastanek osteoporoze,

- zmanjšane kognitivne funkcije (povečana razdražljivost, motena koncentracija, otežena presoja, zmedenost),

- povečano tveganje za nastanek demence,

- podaljšano bolnišnično zdravljenje kroničnih vnetnih bolezni …

Prepoznavanje simptomov pomanjkanja železa

Prepoznavanje simptomov pomanjkanja železa je prvi korak na poti k diagnozi in zdravljenju ter zaradi slabe ozaveščenosti hkrati največja ovira. Simptomi se lahko kažejo na različne načine, so neznačilni in pogosto jih lahko povežemo z drugimi boleznimi ali stanji.

Najpogostejši simptomi pomanjkanja železa so:

- simptomi, ki jih občutimo: mrazenje, sindrom nemirnih nog, žvečenje ledu, želja po uživanju neobičajnih snovi, mentalna utrujenost;

- simptomi, ki jih vidimo: razjede v ustih, modrice, bleda koža, krhki nohti, izpadanje las;

- simptomi, ki nas upočasnijo: pomanjkanje energije, poslabšanje sluha, glavoboli, dovzetnost za okužbe, kratka sapa.

Pomanjkanje železa se sprva kaže v spremembi vedenja, za katero je značilna šibkost, utrujenost, apatičnost in zmanjšana sposobnost za delo. Hujše pomanjkanje vodi v anemijo. Pogoj za diagnozo anemije zaradi pomanjkanja železa je nizka koncentracija hemoglobina v krvi, pri kateri so eritrociti manjši in bolj bledi.

Pogoj za diagnozo anemije zaradi pomanjkanja železa je nizka koncentracija hemoglobina v krvi, pri kateri so eritrociti manjši in bolj bledi.
Pogoj za diagnozo anemije zaradi pomanjkanja železa je nizka koncentracija hemoglobina v krvi, pri kateri so eritrociti manjši in bolj bledi.FOTO: iStock

Kljub vsemu je lahko problematičen tudi prevelik vnos železa, saj lahko povzroči težave v prebavnem traktu, infekcije, utrujenost, bolečine v sklepih, pigmentacijo kože in poškodbe organov. Presežek železa v telesu se lahko pojavi ob pogostih transfuzijah ali uživanju železa v obliki prehranskih dodatkov. Prav zato prehranskih dodatkov v obliki železa ni smiselno jemati, če nam ne diagnosticirajo pomanjkanje železa.

Da bi zaužili dovolj železa, uživajte prehrano bogato z njim, saj na ta način tudi ne boste mogli preseči vrednosti železa v krvi. Glavni viri železa v prehrani so jetra, rdeče meso, ribe, perutnina, stročnice in ostala živila.

Jetra so bogat vir železa.
Jetra so bogat vir železa.FOTO: iStock

Zakaj prihaja do slabokrvnosti ob pomanjkanju železa?

Najpogostejša oblika slabokrvnosti (anemije) je slabokrvnost, ki je posledica pomanjkanja železa. Železo je namreč temeljna sestavina hemoglobina. Ko telo nima dovolj železa, se tvorba hemoglobina in njegovo vgrajevanje v rdeče krvničke zmanjša. Zaradi manjše količine hemoglobina v krvni se v pljučih na hemoglobin veže manj kisika, zaradi česar je preskrba tkiv s kisikom slabša.

Anemija se najpogosteje v tem primeru pojavi, ko imamo pomanjkanje železa zaradi dolgotrajne krvavitve, kot je denimo močna menstrualna krvavitev ali krvavitev iz želodčne razjede. Pri ljudeh, starejših od 60 let, lahko pomislimo tudi na rakavo obolenje. Krvavitve iz želodca in zgornjega dela prebavil so namreč včasih prikrite, na krvavitve v spodnjem delu prebavil in danke pa nas opozarja kri v blatu.

Pomanjkanje železa se lahko pojavi ob nezadostni količini železa, ki ga prejmemo iz hrane - denimo ob veganskem prehranjevanju. Lahko se pojavi tudi ob povečanih potrebah telesa po železu, kot je nosečnost in puberteta zaradi hitre rasti. Lahko je tudi posledica neustrezne absorbcije železa in hrane. To lahko povzročajo določene črevesne bolezni, kot je na primer celiakija.

Če mislite, da vam primanjkuje železa, se obrnite na svojega osebnega zdravnika. Ta vas lahko napoti na krvne preiskave, ki pokažejo raven hemoglobina in železa v krvi.
Če mislite, da vam primanjkuje železa, se obrnite na svojega osebnega zdravnika. Ta vas lahko napoti na krvne preiskave, ki pokažejo raven hemoglobina in železa v krvi.FOTO: iStock

Kako si pomagati?

Če mislite, da vam primanjkuje železa, se obrnite na svojega osebnega zdravnika. Ta vas lahko napoti na krvne preiskave, ki pokažejo raven hemoglobina in železa v krvi. Če ni očitnega razloga za pomanjkanje železa, ki je povzročilo anemijo, so potrebne dodatne laboratorijske preiskave. Če je slabokrvnost posledica bolezni, je potrebno zdravljenje osnovne bolezni, denimo želodčne razjede. Lahko pa po priporočilu zdravnika železo nadomeščamo s pripravki v obliki tablet (za otroke v obliki sirupa) ali redkeje injekcij, ki jih bolnik prejema več mesecev. Če gre za hudo anemijo, bolnih potrebuje transfuzijo krvi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662