Vizita.si
Strokovnjaki pravijo, da predelana hrana povzroča manjši občutek sitosti in večji občutek lakote, kar povečuje tveganje za debelost, ki je povezana s srčno-žilnimi boleznimi in prezgodnjo smrtjo.

Prehrana

Živila, ki povečujejo tveganje za kap

K.B.
31. 05. 2019 09.34
2

Močno predelana živila, kot so čips, sladki kosmiči, sladke gazirane pijače povečujejo tveganje za srčni infarkt in kap, opozarjajo strokovnjaki iz različnih držav po svetu in zahtevajo ukrepanje oblasti.

Strokovnjaki pravijo, da predelana hrana povzroča manjši občutek sitosti in večji občutek lakote, kar povečuje tveganje za debelost, ki je povezana s srčno-žilnimi boleznimi in prezgodnjo smrtjo.
Strokovnjaki pravijo, da predelana hrana povzroča manjši občutek sitosti in večji občutek lakote, kar povečuje tveganje za debelost, ki je povezana s srčno-žilnimi boleznimi in prezgodnjo smrtjo.FOTO: Dreamstime

Ljudje, ki uživajo 'izjemno predelano' hrano, vključno z v naprej pripravljenimi obroki, sladkimi kosmiči, sladkimi gaziranimi pijačami, imajo večje tveganje za razvoj srčno-žilnih bolezni. Uživanje več kot štirih porcij predelane hrane na dan lahko poveča tveganje za prezgodnjo smrt za skoraj dve tretjini. Izjemno predelana hrana je običajno prodajana kot hrana, ki je že pripravljena za uživanje in je ne pripravljamo v kuhinji, ampak je ustvarjena s pomočjo industrijsko dodanih snovi, kot so konzervansi in sladila.

Zmanjšajte vnos predelanih živil, ki škodujejo vašemu zdravju.
Zmanjšajte vnos predelanih živil, ki škodujejo vašemu zdravju. FOTO: iStock

Francoska študija, ki jo je izvedel Nacionalni inštitut za zdravje in medicinske raziskave v povezavi z Univerzo Pariz, je odkrila, da za vsakih 10 odstotkov dodane 'izjemno predelane' hrane v naš jedilnik, povečamo tveganje za srčno-žilne bolezni, vključno s srčnim infarktom in kapjo, za 12 odstotkov. Druga španska raziskava, ki jo je izvedla Univerza Navarra, je pokazala, da imajo ljudje, ki zaužujejo več kot štiri 'izjemno predelane' obroke hrane na dan za 62 odstotkov večje tveganje za smrt. Dr. Gunter Kuhnle iz Univerze Reading, ki ni bil del teh dveh raziskav, je za britanski Mail Online povedal: ''Te študije so izjemno pomembne, saj kažejo povezavo med močno predelano hrano in zdravjem in zahtevajo nadaljnje preiskave.''

Strokovnjaki pravijo, da predelana hrana povzroča manjši občutek sitosti in večji občutek lakote, kar povečuje tveganje za debelost, ki je povezana s srčno-žilnimi boleznimi in prezgodnjo smrtjo. Industrijsko predelani obroki imajo lahko večjo količino soli in nasičenih maščob, vse več dokazov pa je, da nekatere snovi, ki jih vsebujejo, lahko škodujejo telesu in povzročajo otrditev žil. Zaradi teh odkritij so strokovnjaki v več državah po svetu zahtevali od države, da poveča davke na predelano hrano, da bi omejili uživanje predelanih živil. Komentar strokovnjakov v eni od raziskav, ki je bila objavljena v strokovni reviji BMJ in so jo izvedli na Deakin Univerzi v Avstraliji: ''Ta odkritja so le dodatek k vse večjim dokazom, ki povezujejo izjemno predelano hrano z neugodnim izzidom za zdravje in so pomembna informacija, ki jo je treba vključiti v prehranske smernice in politiko javnega zdravja. Prehranski nasvet je precej jasen - uživajte manj izjemno predelane hrane in več nepredelane hrane ali minimalno količino predelanih živil.''

Izjemno predelana hrana, ki že na videz ni podobna hrani, ki jo lahko skuhamo doma, je bila že pred povezana z visokim krvnim pritiskom, depresijo in rakom. Slani prigrizki, sladke pijače in sladka hrana je najpogosteje povezana tudi s srčno-žilnimi boleznimi.

Kaj je predelana hrana?

Predelana hrana je hrana, ki je bila v postopku priprave kakorkoli preoblikovana. Lahko je bila preoblikovana z zmrzovanjem, cvrtjem, s konzerviranjem ali sušenjem. Primeri predelane hrane so čips, sladke gazirane pijače, sladki kosmiči, ki jim dodajajo čokolado in sladkor, beli kruh, hamburgerji, obroki za pripravo v mikrovalovni pečici, rogljički, slani in mastni prigrizki, predelano meso, kot so klobase in hrenovke. Predelana hrana ni nujno nezdrava, a če vsebuje preveč sladkorja, soli in maščob in jim dodajajo konzervanse, s katerimi bi podaljšali rok trajanja, lahko to živilo hitro postane nezdravo. Prav zaradi teh dodatkov lahko ljudje hitro presežejo priporočeno mero zaužitega sladkorja, soli in maščob na dan, ne da bi se tega zavedali, saj ne vedo natanko, koliko je sladkorja, soli in maščob v teh živilih. Ljudje se temu lahko izognejo tako, da pričnejo brati označeno prehransko vrednost živil, ki je označena na deklaraciji. Prav tako, da si živila pripravljajo sami od začetka v kuhinji, kjer lahko nadzorujejo, koliko sladkorja, soli in maščob dodajajo. Opozoriti pa je treba, da tudi nekatera zdrava živila zahtevajo predelavo, denimo stikanje oliv za pridobivanje olivenga olja, ki je del zdrave prehrane in velja za eno najbolj zdravih olj, ki jih uporabljamo v prehrani.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650