Vizita.si
ječmen

Okužbe in zastrupitve

Znebite se neprijetnega ječmena

Katja Benčina
14. 04. 2020 08.04
15

Neprijetni ječmen je oteklina na robu veke, ki nastane zaradi okužbe enega od lasnih mešičkov, iz katerih rastejo trepalnice. Čeprav se lahko pojavlja na spodnji in zgornji veki, pa je pogostejši na spodnji.

Okužbo mešičkov običajno povzroči stafilokokna bakterija, zaradi katere se na robu okrog veke razvije otekla, boleča nabreklina, podobna turu. Oteklino pogosto spremlja razdraženost oči, srbečica in gnojni izcedek, ki je še posebej viden zjutraj, ko se zaradi njega oko zlepi. Če se bakterija širi na druge mešičke, se lahko pojavi več ječmenov naenkrat.

Poznamo zunanji (hordeolum) in notranji ječmen (halacij). Pri zunanjem se dogajanje začne z rdečico in bolečino, nato pa nastane okrogla zadebelitev. Ječmen mine v približno sedmih dneh, ko poči, trepalnica izpade in veka se pozdravi. Če se okužijo notranji kanali v veki, se pojavi notranji ječmen, pri katerem so simptomi izrazitejši in bolečine večje. Sprva je notranji ječmen sicer podoben zunanjemu, a oteklina tudi po tednu dni ne poneha. Zdravljenje te oblike ječmena tako lahko traja več mesecev in se pogosto konča z majhno operativno intervencijo, s katero zdravnik predre kožo in iz ječmena iztisne gnoj. Ko ječmen izgine, lahko pusti drobno zatrdlino.

Okužbo mešičkov običajno povzroči stafilokokna bakterija.
Okužbo mešičkov običajno povzroči stafilokokna bakterija.FOTO: Dreamstime

Zdravljenje

Pomembno je, da se v času okužbe čim manj dotikamo očesa, saj lahko tako okužbo prenesemo tudi na druga področja očesa. Sicer pa se za zdravljenje uporabljajo antibiotična mazila in kapljice. Pomagajo tudi topli obkladki, saj se zaradi toplote ječmen odpre in izprazni. Kot obkladek uporabite čisto gazo, ki jo namočite v toplo vodo in si jo polagate na oko trikrat do štirikrat na dan od 10 do 15 minut. Nekateri si pomagajo tudi z izpiranjem ječmena s kamilicami. Če pride do hitre rasti ječmena, krvavitve ali se po dveh tednih še vedno ne zaceli, se obrnite na svojega osebnega zdravnika.

Kako preprečiti nastanek ječmena?

Boljša kot kurativa je zagotovo preventiva. Tako v primeru, da ste nagnjeni k nastanku ječmena, dvakrat na teden na svoje veke položite tople obkladke, ki bodo preprečili zamašitev žlez lojnic. Proti zamašitvi pomaga tudi laneno olje, ki ga lahko vsak dan zaužijete po žlici ali ga dodate v solato. Nikar pa ga ne prekuhavajte, saj bo tako izgubil pozitivne učinke. Ječmen pogosto nastane tudi zaradi pomanjkanja vitamina A, zato uživajte dovolj ribjega olja, jeter in jajčnih rumenjakov, ki so bogati z retinolom. Poleg tega lahko okužbo preprečite z rednim umivanjem rok in pa tako, da se ne dotikate oči. Če ima ječmen nekdo v družini, pazite, da ne uporabljate iste brisače.

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587