Kot kaže, ima hrvaški alpski smučar Ivica Kostelić večje težave, kot le hude bolečine v kolenu. Vsaj tako je pred odhodom na zimske olimpijske igre v Soči novinarjem hrvaškega portala 24 sata dal vedeti njegov oče Ante Kostelić. ''Skrbi me zaradi problema, ki smo ga pri Ivici odkrili v ponedeljek. O tem zdaj ne morem govoriti … Ampak zdaj vsaj vemo, kaj in kako ravnati ob koncu sezone,'' je pojasnil.
Kot poročajo, kasneje o skrivnostnem problemu, ki je po njihovem vzrok za slabo sezono hrvaškega smučarja, ni več želel razpravljati. A vir blizu družine Kostelić je razkril, da ima Ivica najverjetneje težave s ščitnico, s čimer se je spopadala tudi njegova sestra Janica, ko se je leta 2004 nenadno zgrudila na smučišču.
Ni pa nič nenavadno, da bolezni ščitnice pri obolelih odkrijejo pozno. Simptomi bolezni ščitnice so namreč zelo neznačilni in je nanje treba pomisliti, pojasnjuje tirologinja doc. dr. Katja Zaletel z Oddelka za bolezni ščitnice v UKC LJ. ''Večina simptomov bolezni ščitnice je nespecifičnih. Utrujenost, ki je na primer eden izmed pokazateljev motenj delovanja ščitnice, je ob današnjem tempu življenja zelo pogost simptom, ki ga običajno ne pripišemo ščitnični bolezni in je zato bolezen težje propoznati,'' pojasnjuje. Poleg tega pa so značilni še nekateri drugi simptomi, ki jih deli v dve skupini znakov:
Prva skupina znakov je odraz sprememb, ki nastanejo, ker se je ščitnica povečala, lahko v celoti ali pa zaradi vozličkov v žlezi. Sem sodijo tiščanje ali občutek tujka v vratu, oteklina na vratu, občutek težjega požiranja, lahko pa tudi kašelj in občutek težjega dihanja.
V drugo skupino znakov sodijo tisti, ki so odraz prekomernega ali premajhnega delovanja ščitnice. To sta dve zelo različni skupini težav, skupni sta jima morda le utrujenost in slabo počutje.
- Sicer bolniki, ki jim ščitnica deluje prekomerno, lahko shujšajo, se močneje znojijo, razbija jim srce, lahko se tresejo, imajo pospešeno prebavo itd.
- Bolniki, ki jih ščitnica deluje premalo, imajo lahko moteno koncentracijo, suho kožo, lahko otekajo, pridobijo kakšen kilogram ali pa imajo bolj počasno prebavo.
Znaki so številni in pogosto neznačilni, kombinacija znakov pa se razlikuje glede na bolezen, ki jih je povzročila.
Je pa pomembno, da se te odkrije, saj lahko dolgotrajne motnje delovanja ščitnice privedejo do srčno-žilnih bolezni in celo smrt, še pojasni tirologinja.
Več o boleznih ščitnice pa si lahko preberete v članku Pravočasno prepoznajte bolezni ščitnice!
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV