Kot poudarjajo zdravniki, lahko velik delež rakavih obolenj preprečimo z zdravim načinom življenje, na primer z uravnoteženo prehrano, redno telesno aktivnostjo, izogibanjem debelosti, kajenju, alkoholu in pretiranemu izpostavljanju soncu ter z zaščito pred okužbami, ki povzročajo raka.
Evropska komisija je na predvečer svetovnega dneva objavila prve evropske smernice za zagotavljanje kakovosti na področju presejalnih ukrepov in zgodnjega odkrivanja ter diagnoze raka debelega črevesa in danke. Gre za drugo najpogosteje odkrito vrsto raka v EU ter drugi najpogostejši vzrok smrti zaradi raka v EU. Rak debelega črevesa in danke namreč predstavlja enega od sedmih primerov novo odkritih rakov in eno od osmih smrti zaradi raka. Za zmanjševanje števila smrtnih primerov zaradi raka debelega črevesa in danke pa je ključno izboljšanje diagnoze in presejalnih ukrepov.
Svetovni dan boja proti raku se vsako leto osredotoča na različne problematike, letos je izpostavljeno seznanjanje otrok in najstnikov s pomenom izogibanja pretirani izpostavljenosti UV-žarkom.
V začetku marca bo tudi svetovni teden boja proti raku, ki bo potekal pod geslom Tudi cepljenje varuje pred nekaterimi raki, so zapisali na spletni strani Zveze slovenskih društev za boj proti raku.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV