Vizita.si
Vsako čustvo ima neko funkcijo, ki nam nekaj sporoča.

Duševno zdravje

Najpogostejši razlogi, zaradi katerih je najstniku koristno poiskati strokovno pomoč

A.K.
01. 03. 2021 06.00
0

Ni skrivnost, da so najstniška leta lahko precej težka. V tem obdobju se pogosto pojavljajo večje spremembe razpoloženja, učne in vedenjske težave ter številne druge stiske, ki spremljajo odraščanje. Čeprav so mnoge od njih del normalnega razvoja, pa lahko težave dosežejo raven, ko je potrebna strokovna pomoč.

Pomoč svetovalca ali terapevta še vedno vse prevečkrat razumemo kot izhod v sili ali nekaj, k čemur se lahko zatečemo, ko je stiska že prevelika. A pri strokovnjaku se lahko oglasimo že veliko prej, saj pravočasna pomoč, pa čeprav je ta povsem preventivna, prepreči, da bi se manjše težave spremenile v večje. Če menite, da bi najstniku koristil pogovor s strokovno usposobljeno osebo, se dogovorite za srečanje. Lahko se najprej obrnete na družinskega zdravnika ali pediatra ali pa se za obisk dogovorite neposredno s terapevtom. 

Najstniki
Najstniki FOTO: Dreamstime

Najpogostejši razlogi, zaradi katerih je najstniku koristno poiskati strokovno pomoč

Depresija – motnje razpoloženja se lahko pojavijo tudi v najstniških letih, ko nihanja v razpoloženju pripisujemo odraščanju. A pri tem velja biti pozoren, saj se za razdražljivostjo, žalostjo, slabim razpoloženjem in umikanjem v svoj svet lahko skriva tudi depresija. V tem primeru je priporočljiv posvet s strokovnjakom, saj je zgodnje ukrepanje ključno za pravočasno in učinkovito zdravljenje.

Vedenjske težave – pogosto izostajanje od pouka, neupoštevanje dogovorjene ure, agresivno vedenje do avtoritet (v šoli in doma) so lahko znak resnejših težav. Čeprav mnogi najstniki v obdobju odraščanja preizkušajo meje in na takšen ali drugačen način iščejo svojo identiteto, je dolgotrajne vedenjske težave bolje reševati takrat, ko jih opazimo. Za tem se namreč lahko skrivajo težave z duševnim zdravjem, zlorabe prepovedanih substanc ali kaj tretjega.

Najstniki
NajstnikiFOTO: Dreamstime

Zlorabe alkohola, drog, cigaret: čeprav je marsikateri starš prepričan, da njegov otrok ’pa že ni takšen’, je resnica včasih drugačna. V obdobju najstništva in včasih že prej, začne odraščajoči otrok zaradi radovednosti, pritiska prijateljev ali socialne pripadnosti eksperimentirati z različnimi snovmi. Seveda lahko ostane le pri poskusih, a v nekaterih primerih lahko to privede do zlorab alkohola in drog, kar vodi v resne težave. V primeru, da opazite nenavadne spremembe v vedenju, značilen vonj oblačil, ali celo najdete med njegovimi osebnimi stvarmi pripomočke, ki jih ne poznate, je dobro čim prej obiskati svetovalca za odvisnosti.

Stres: stres je naš vsakdanji spremljevalec, dejstvo pa je, da ga najstniki lahko doživljajo še bolj intenzivno kot odrasli. Lahko gre za težko soočanje z učnimi zahtevami, lahko so posredi vprašanja o poklicni izbiri, pomisleki in skrbi glede odnosov. Obisk svetovalca ali terapevta lahko v tem primeru koristno vpliva pri učenju spretnosti za uspešno obvladovanje stresa – in to je nekaj, kar koristi celo življenje.

Tesnobne motnje: čeprav je kar precej pogosto, da so najstniki vsake toliko zaskrbljeni, pa se za tem lahko skriva tudi tesnobnost. Tesnobna motnja pogosto vpliva na različne vidike življenja najstnikov, vključno z njihovim šolskim uspehom in prijateljstvi. Ne glede na to, ali gre pri tem za izrazito tremo pred nastopi ali za neutemeljene skrbi, da se bo zgodilo nekaj slabega, je pomoč strokovne osebe v veliko pomoč pri obvladovanju simptomov tesnobe.

Najstniki
NajstnikiFOTO: Dreamstime

Skrbi, ki se tičejo šole ali odnosov: nizke ocene, težave z učenjem, vprašanja, povezana z učitelji, šolski nasilneži, klike, nespretnost v socialnih stikih in nespretnost v komunikaciji so le nekatere od težav, s katerimi se soočajo najstniki. Včasih je dovolj že en podporni pogovor s svetovalcem, v drugih primerih je koristno imeti več obiskov, skozi katere predela ključne dileme in najde ustrezne rešitve zanje.

Pravne težave: kraja, popivanje, pretepanje, uničevanje javne lastnine so le nekateri razlogi, da najstniki zaidejo v resnejše težave, ki zahtevajo posredovanje policije. Razlogi za takšno vedenje so lahko številni – od neurejenih razmer doma, do iskanja potrditve prijateljev, duševnih težav, težav z zasvojenostjo in podobno. V takšnih primerih je iskanje pomoči bolj zapleteno, saj zahteva iskanje temeljnega problema in usmeritev v pravo inštitucijo.

Najstniki
Najstniki FOTO: Dreamstime

Nizka samozavest: lahko rečemo, da se kar večina najstnikov spopada s težavami s samozavestjo in dvomi vase, kar je posledica hitrih telesnih in duševnih sprememb. A nekateri med njimi doživljajo večje težave s samopodobo, ki so lahko tudi posledica nepodpornih staršev ali nasilja vrstnikov. Če tovrstnih tem ne naslovimo, imajo takšne osebe večje tveganje za težave, ki smo jih že predhodno omenili (zloraba snovi, šolski neuspeh, problematično vedenje …) Terapija v tem primeru pomaga preseči težave s samopodobo.

Travme: travmatični dogodki so v vsakem primeru velik razlog, da je terapevtska obravnava ne le koristna, pač pa tudi nujna. Ne glede na to, ali gre za težke (odnosne) izkušnje, nesreče, zlorabe ali kaj podobnega, lahko to močno vpliva na življenje najstnika. Terapija postopoma zmanjša vpliv travmatičnega dogodka, poveča zmožnost soočanja s preteklimi doživetij in omogoči rast skozi izkušnjo. Zgodnje posredovanje je ključnega pomena za pomoč najstniku, da predela travmatičen dogodek.

Žalovanje: treba je vedeti, da se najstnik z žalostjo spopada nekoliko drugače kot odrasli. Izguba ljubljene osebe, bodisi gre za prijatelja ali ožjo družino, je lahko v tem obdobju zelo težka. Terapija v tem primeru najstniku pomaga skozi proces prebolevanja in pri osmišljanju izgube.

Poleg omenjenih težav v obdobju najstništva, obstajajo tudi drugi razlogi za obisk svetovalca ali terapevta. Včasih niso posredi nobeni od naštetih, so pa nekoliko drugačni in imajo prav tako koristen doprinos. To so: želja po večjem samozavedanju;  želja pogovoriti se o težkih temah z ljudmi, ki niso del družine; soočanje z invalidnostjo; motnje hranjenja; osamljenost; negativno razmišljanje; romantični odnosi; samopoškodovalno vedenje; vprašanja v zvezi z identiteto in lastno vrednostjo; kronično zdravstveno stanje; rasna in kulturna diskriminacija.

Vir: VeryWellMind

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662