Vizita.si
Študentje se soočajo s številnimi pritiski. Učenje dolgo v noč, strah pred izpiti, pred tem, da bodo razočarali sebe ali svoje bližnje, soočanje z neuspehom in razočaranjem, če izpita ne opravijo …

Zdrav Lajf

10 znakov, ki kažejo na študijsko depresijo

Katja Benčina
10. 10. 2019 11.03
0

Izpitno obdobje je za številne študente izjemno naporno in stresno. Učenje dolgo v noč, strah pred izpiti, pred tem, da bodo razočarali sebe ali svoje bližnje, soočanje z neuspehom in razočaranjem ob padcu na izpitu … Vse to so pritiski, ki lahko ogrozijo duševno zdravje študentov.

Pritiski, ki jih študenti doživljajo v šolskih klopeh, lahko močno ogrozijo njihovo duševno zdravje in ker ne vedo, kako bi se soočili z njimi, se številni zatečejo k alkoholu in drogam, pravijo psihologi. Šola je namreč pomemben del mladostnikovega življenja, zato so številni roki, do katerih morajo preštudirati goro podatkov, oddati seminarske naloge in druge obveznosti lahko izjemno stresni zanje. Poleg tega pa se jih večina v študijskem obdobju prvič odpravi od doma, kar pomeni, da se soočajo še s popolnoma drugačnim načinom življenja.

Prav zato lahko mladostniki kaj hitro zapadejo v depresijo, ki se kaže z naslednjimi znaki:

1. Tesnoba in slabo razpoloženje

2. Motnje koncentracije

3. Zmanjšanje interesa za aktivnosti, ki so ga/jo včasih veselile

4. Občutki manjvrednosti, samoobtoževanja in krivde

5. Motnje spanja – ne moremo zaspati ali pa spimo ves dan

6. Zmanjšanje apetita

7. Občutki neobvladovanja svojega življenja

8. Slabe ocene

9. Nagnjenje k temu, da slabo voljo odžene z alkoholom ali drogo

10. Močni občutki jeze

Če se ti znaki pokažejo le vsake toliko časa in ne trajajo dlje, je to povsem normalno. Vsi imamo kdaj slab dan in se nam zdi, da se je vse zarotilo proti nam. A ko ti občutki ne izginejo več tednov, govorimo o depresiji in posameznik si mora poiskati pomoč. Pri tem imajo veliko vlogo tudi starši in učitelji, ki morajo biti pozorni na te znake, jih jemati resno in se nanje tudi odzvati. Najprej s pogovorom in nato s predlogom o obisku zdravnika.

Depresija
DepresijaFOTO: Dreamstime

Sicer pa lahko blažjo depresijo preženemo že z naslednjimi ukrepi:

Telesna dejavnost

Šport odpravlja stres in sprošča, zato se v primeru blažje depresije odpravite v telovadnico in po uri telovadbe se boste zagotovo počutili boljše. Pol ure teka trikrat na teden namreč enako učinkovito odpravlja depresijo kot psihoterapija.

Prehrana

Izogibajte se hitrim prigrizkom in sladkarijam ter uživajte čim več polnozrnatih žit, zelenjave, sadja, pustega mesa, nemastnih mlečnih izdelkov in rib. Še posebej je priporočljivo uživati aminokislino triptofan, ki dokazano blaži simptome depresije. To najdemo v puranjem, piščančjem mesu, ribah, grahu, oreščkih in arašidovem maslu. Uživajte jih skupaj z ogljikovimi hidrati, saj se tako triptofan hitreje prenaša v možgane. Izogibajte pa se kofeinu in alkoholu.

Spolnost

Med spolnim odnosom se sprošča hormon serotonin, ki je naravni antidepresiv, prav zato zadovoljujoča spolnost polepša življenje in zmanjšuje stres ter depresijo. Seveda pa je pri tem treba uporabiti zaščito.

Med spolnim odnosom se sprošča hormon serotonin.
Med spolnim odnosom se sprošča hormon serotonin.FOTO: iStockphoto

Aromaterapija

Pri sproščanju in odpravljanju stresa vam bo pomagalo žajbljevo eterično olje, ki deluje sproščujoče in poživljajoče, odpravlja duševno izčrpanost in omogoča trdnejši spanec. Zato si pripravite kopel z dodatkom žajbljevega eteričnega olja ali pa dve do tri kapljice nakapajte v vrelo vodo, da bo odišavila vaš dom.

Sproščanje

Izjemno učinkovite so tudi sprostitvene tehnike, kot so masaža, joga, meditiranje. Vse to odpravlja tesnobo, ki pogosto spremlja depresijo.

Dejavnosti, ki vas veselijo

Nikar ne opustite dejavnosti, ki vas spravljajo v boljšo voljo in zmanjšujejo potrtost. Četudi se včasih zdi, da nam primanjkuje časa za tovrstne dejavnosti, pa so izjemno pomembne, saj zmanjšujejo stres in tako se nato lahko bolj zbrano lotimo tudi študijskih obveznosti.

Poleg tega nikar ne odlašajte s problemi, saj se ti nato le nakopičijo in postanejo vse večji in vse bolj obremenjujoči. Poskrbite pa še za to, da naloge in projekte izpeljete do konca, saj to prinaša samospoštovanje, ki pa veliko prispeva k odpravljanju depresije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662