Strah ali fobija?
Strah je običajen del življenja vsakega posameznika in ima pomembno vlogo pri soočanju z nevarnostmi. S pomočjo strahu se lahko izognemo situacijam, dogodkom in ljudem, ki bi nam lahko škodovali. Z njim se torej lažje odločamo, kaj je za nas dobro in kaj ne. Običajno strah lahko obvladamo z razumom in v tem primeru ne prevzame kontrole nad našim življenjem. Fobija pa normalen odziv na strah spremeni v nekaj, kaj je nemogoče nadzorovati. O fobijo govorimo takrat, ko se zaradi nje spremeni tudi naše vedenje in čustvovanje, kar največkrat vključuje izogibanje določenim stvarem, situacijam, okoliščinam in živalim.
13 nenavadnih fobij
Tafofobija
To je strah, da bi bili živi zakopani. Raziskave kažejo, da se je tafofobija pojavila (in najverjetneje tudi dosegla vrhunec) v 18. stoletju ob razmahu kuge. Ljudje so se bali, da bi jih zdravniki in ostalo medicinsko osebje razglasili za mrtve. V tistem času se je pojavil tudi fenomen ’varnih krst’ iz katerih se je posameznik, ki je bil po pomoti razglašen za mrtvega, lahko rešil. Prav tako so uvedli časovni zamik pri pokopu, za vsak primer, če bi se kdo še ’prebudil’. Morda se sliši smešno, a je še kako resnično.
Fonofobija
To je neosnovan strah pred zvokom. Študije kažejo, da pri tem ne gre za neobvladljivo visoke zvoke, ki jih ne bi mogli prenašati, pač pa za čisto običajne, vsakodnevne zvoke, ki človeku nikakor ne morejo škodovati ali kakorkoli povzročati bolečine. Sem sodijo pogovori neznancev, zvok zapiranja vrat, zvok korakov, prometa in podobno. Fonofobija se včasih prekriva s stanjem imenovanim hiperakuzis, ki pomeni prekomerno reakcijo na zvok; vzrok pa se nahaja v delu možganov, kjer se procesirajo zvoki.
Ombrofobija
To je neverjeten strah pred dežjem, raziskovalci pa ga uvrščajo med naravne in okoljske fobije, ki vključujejo tudi orkane (lilapsofobija), sneg (kionofobija), mraz (kriofobija) in veter (ankraofobija). Zanimive pri teh fobijah so ugotovitve raziskovalcev, ki pravijo, da se pogosteje pojavljajo prav pri ljudeh z izobrazbo s področja vremena in okolja. Ti naj bi bili zaradi večjega poznavanja veliko bolj obremenjeni z razumevanjem potencialnih nevarnosti povezanih z vremenskimi ujmami.
Eizoptrofobija
To je strah pred ogledali ali natančneje – pred lastnim odsevom v ogledalu. Ljudje z eizoptrofobijo lahko ob pogledu v ogledalu doživijo hudo stisko, sram, tesnobo in celo depresijo. Ena od študij iz leta 2014 govori o primeru 55-letne ženske, ki se že kar 30 let bori s tovrstno fobijo.
Talasofobija
To je strah pred oceani in globoko vodo, bodisi so to morja, jezera ali reke. Velikokrat je pridružen tudi strah pred morskimi in drugimi bitji, ki se skrivajo v globinah, poznavalci pa pravijo, da gre v osnovi le za zakoreninjen strah pred neznanim. V večini primerov so to ljudje, ki imajo veliko potrebo po kontroli.
Globofobija
To je strah pred baloni. Raziskave kažejo, da se fobija pojavi pri posameznikih, ki so bili v otroštvu priča nepričakovanim pokom balonov, pogosto v bližini obraza. Težave se ponovno prebudijo takrat, ko imajo tudi sami otroke in se z baloni ponovno srečajo na rojstnodnevnih zabavah in podobnih praznovanjih. V tem primeru se balonov raje izognejo ali se umaknejo iz prostora.
Fobije preteklih življenj
Obstaja kar nekaj raziskav o ljudeh, ki verjamejo v reinkarnacijo in trdijo, da se spominjajo podrobnosti iz svojega preteklega življenja. Ena od študij Univerze v Virginiji je ugotovila, da nekateri otroci trpijo zaradi nenavadnih fobij, ki naj bi bili povezani z dogodki iz preteklih življenj. Za lažjo predstavo – otrok, ki je imel močan strah pred vodo, je to pripisoval utopitvi v preteklem življenju. Fobije v sedanjem življenju naj bi torej imele nekakšno povezavo s tragičnim ali neprijetnim dogodkom, ki se je zgodil nekoč.
Nomofobija
To je razmeroma novodobna fobija pri kateri gre za strah pred tem, da bi bili brez svojega pametnega telefona. Nedavna študija iz Italije opredeljuje značilnosti te fobije kot izrazit občutek tesnobe ob misli na izgubo telefona ali močno zaskrbljenost zaradi izgube omrežja in prazne baterije.
Zoofobija
To je strah pred vsemi živalmi, isti izraz pa velja tudi za kategorijo specifičnih strahov pred določeno živaljo, kot je denimo strah pred psi ali kačami. Simptomi in znaki vključujejo prekomerno znojenje, povišan srčni utrip, težave z nadzorom mišic, omotica, hitro in plitvo dihanje, in se pojavijo ob srečanju z živaljo. Najpogostejši strahovi se nanašajo na plazilce in perjad.
Fobofobija
Kot že ime pove je to strah pred strahom, kar ni tako zelo redek pojav. Pojavlja se pri posameznikih, ki trpijo zaradi napadov tesnobe ali panike, to pa jim nehote sproži strah pred izgubo kontrole. Ko napadi minejo se velikokrat soočajo s strahom v smislu: Kaj pa, če se bo strah spet ponovil? Gre za strah pred strahom, ki lahko postane neobvladljiv in vseprisoten.
Alektorofobija
To je strah pred piščanci ali kokošmi. Ena od študij iz leta 2016 opisuje 18-letno dekle, ki je imela v otroštvu izrazito neprijetno srečanje s kokošjo. Kasneje se je strah pred to nedolžno živaljo prikradel vanjo vsakič, ko je videla kokoš ali piščanca, saj se je bala ponovnega napada. Tesnobna občutja je imela tudi ob prehranjevanju s tovrstno perutnino.
Hipopotomonstro – seskvipedaliofobija
Ne, ne gre za šalo. To je strah pred dolgimi besedami in kdor je skoval to besedo, ima zares nenavaden smisel za humor, se strinjate? Običajno se nanaša na ljudi, ki trpijo za disleksijo in jim branje že tako povzroča težave.
Eritrofobija
To je strah pred zardevanjem oz. rdečico. Zardevanje je lahko precej neprijetno pri posameznikih, ki so po naravi sramežljivi, imajo nizko samopodobo in nimajo razvitih socialnih veščin. Zaradi vidne rdečice jim je v interakciji z drugimi tako še bolj nerodno, kar še bolj vpliva na njihovo socialno življenje.
Povzeto po: Weird Phobias, Prevention
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV