Raziskave na področju nezvestobe razkrivajo tri različne tipe osebnosti, ki imajo največjo verjetnost, da bodo nezvesti. Gre za sociopate, narciste in osamljence.
1. Sociopat
Sociopat je blažja oblika psihopata. Psihopat je nagnjen k temu, da ne upošteva moralnih zapovedi ali pravic drugih, ampak ravna samo tako kot njemu paše in izključno v svojo korist. Vsi psihopati so torej tudi sociopati, vendar vsi sociopati niso psihopati. Kljub temu so lastnosti obeh dovolj problematične, da osebe s to osebnostno strukturo bolj verjetno varajo. Ne spoštujejo torej moralnih norm in pravic ali občutkov drugih, poleg tega nimajo občutka krivde ali ne znajo obžalovati svojih dejanj.
Psihopati so močno nagnjeni k nezvestobi in imajo kar 95 odstotno tveganje za nezvestobo. Psihopati imajo prav tako običajno največje število spolnih partnerjev v svojem življenju. Tudi sociopati nimajo težav s tem, da ločijo ljubezen in spolnost. Prav zato so bolj nagnjeni k obnašanjem, ki vodijo v nezvestobo ali življenjski stil, ki vključuje dolgotrajno laganje partnerju.
2. Narcis
Narcis verjame, da je veliko lepši od drugih, pametnejši, bolj fit in več vreden. Ne le od drugih, tudi od svojega partnerja. Prav zato ima narcis občutek, da je upravičen do varanja svojega partnerja, hkrati pa meni, da je zaradi svoje večvrednosti upravičen tudi do tega, da izrabi partnerja izven zakona samo za spolne užitke. Zanimivo pa kljub temu, da narcisa vodijo drugi vzvodi kot sociopata, ti pripeljejo do podobnega zaključka. V obeh primerih obstaja velika verjetnost za skok čez plot.
A tisti lepi narcis na koncu lokala, ki se samozavestno nasmiha in naslanja na šank, se zelo verjetno spopada z obliko nevroze, ki je v resnici posledica nizke samozavesti. Ta lahko izvira iz zgodnjega otroštva in odseva številne nesigurnosti, ki jih narcis prikrije z masko samozavesti. Za to samozavetsno podobo je lahko izjemno nesigurna osebnost, ki se spopada s prekomerno zaskrbljenostjo, krivdo in tesnobo. Medtem ko so sociopati veliko bolj odmaknjeni od svojih čustev, kar je verjetno posledica izogibanja navezanosti na njihovo primarno družino, če so jo imeli.
Ljudje, ki se izogibajo globokim odnosom, imajo tudi težave s tem, da se navežejo na nekoga, da zaupajo in da se zanesejo na druge. V resnici ponavadi iščejo odnose, ki so bolj odmaknjeni in manj čustveno zahtevni. Njihovo zgodnje navezovanje stika je verjetno vključevalo občutek zavrnejnosti s strani staršev ali odmaknjeost avtoritarnega starša, ki ni zadovoljil njegovih čustvenih potreb. Posledično iščejo odnose ob tistih, ki so manj intimni in manj čustveno zavezani svojemu odnosu. To je njihova spretnost, kako biti odmaknjen v odnosu. Prav zato se z dodatnim odnosom izven zakona zelo dobro izognejo nevarnosti po globoki intimnosti v odnosu. Med tem ko narcis v resnici hlepi po intimnosti, ki mu jo od nekdaj primanjkuje zaradi vseh svojih občutkov manjvrednosti v zgodnjem otroštvu in mu jo morda primanjkuje tudi v trenutnem partnerskem odnosu.
Večja želja po občasni spolnosti z več partnerji
Sociopati in narcisi imajo močnejšo željo po občasni spolnosti z različnimi spolnimi partnerji in so se manj pripravljeni vključiti v odnos, ki zahteva čustveno predanost in zavezanost drug drugemu. Navadno so dominantni v partnerskem odnosu, potrebujejo več razburljivih trenutkov in so bolj impulzivni. Slabše tudi nadzorujejo svoje vedenje.
Zakon s sociopatom ali narcisom je lahko problematičen, saj prihaja do težav pri reševanju vsakodnevnih problemov, pomanjkanja konsistence, medsebojnega spoštovanja, pojavljajo se težave pri komunikaciji.
3. Osamljenec
Trteja kategorija so ljudje, ki se počutijo osamljene v zakonu. Med 100 000 anketiranimi ljudmi je bil dolgčas najpogostejši razlog za nezvestobo moških. Kar 71 odstotkov moških je navajalo dolgčas kot glavni razlog za skok čez plot. Pogost razlog je tudi zakon s partnerjem, ki je čustveno nedostopen ali ima težave pri uživanju v intimnosti. Še en razlog je bil, če partner nima občutka, da so zadovoljene njegove čustvene potrebe ali da je njihov partner čustveno nedostopen. Slaba komunikacija med partnerjema lahko vodi do teh občutkov.
Partnerji, ki imajo manj intenzivne in redkejše spolne odnose, imajo večje tveganje za nezadovoljstvo v partnerskem odnosu. Tudi določeni drugi dejavniki lahko prispevajo, k temu, da se partner odloči za nezvestobo, kot so, da imajo prijatelje ali člane družine, ki prav tako varajo ali imajo dostop do drugih spolnih partnerjev, tudi če pogosteje obiskujejo spletne strani z eksplicitno spolno vsebino.
Sociopati, narcisi in osamljenci so bolj aktivni v poletnih mesecih. Študije kažejo, da se količina varanja poveča za 60 odstotkov v mesecih od maja do septembra. Poletje je torej tisto, ko hormoni ponorijo in obstaja večje tveganje za prevaro. Če sumite, da vas partner vara, se z njim o tem pogovorite in poiščete strokovno pomoč.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV