Številni ljudje mislijo, da pomeni odpuščanje, da človeku, ki jih je prizadel, priznajo, da ni storil ničesar narobe. Ali pa, da mora zaradi tega vaš odnos do te osebe ostati popolnoma isti, kot je bil prej. A to ni res. Pri odpuščanju pravzaprav ne gre za osebo, ki vas je razočarala, ampak za vas. Za to, da lahko pozabite na jezo, ki vas razjeda, da sprejmete napako osebe, ki vas je razočarala, jo oprostite in greste naprej. Pri tem gre za dejanje, ki izvira iz vašega samospoštovanja in samoohranitve, za katera pa je potreben pogum.
2. Obžalovanje za tem, kar ste izgubili
Prezgodnje odpuščanje je podobno kot stepena smetana na pokvarjenem sladoledu. Čeprav je videti, da ste si opomogli, pa bolečina ostaja in narašča. Da lahko zares odpustite, morate občutiti svojo žalost, to pa lahko traja kar nekaj časa. Kljub temu pa boste le na ta način lahko pozabili in odpustili. Sčasoma se bo neljubi dogodek vse manjkrat prikradel v vaše misli in bolečina bo vse manjša.
3. Ne čakajte na opravičilo
Ne čakajte na opravičilo, saj se morda oseba, ki vas je prizadela tega sploh ne zaveda, možno je tudi, da tega niti ni zmožna razumeti. In čeprav so preproste besede žal mi je, v takih primerih zdravilne, pa ni nujno, da jih boste zares kdaj slišali. V tem primeru se morate zanesti nase in se odločiti, da niti ni nujno, da jih kdaj slišite.
4. Skušajte razumeti
Skušajte razumeti osebo, ki vas je prizadela. Če se boste postavili v njen položaj, boste morda veliko lažje razumeli njen odziv in tako boste lažje oprostili. Številne študije so na primer pokazale, da je večina kriminalcev bila zlorabljena v otroštvu in je bil prav to vzrok za njihova grozljiva dejanja. Vi pa se morate vprašati, kaj bi lahko bil vzrok za to, da je vaš partner ali pa prijatelj izrabil vaše zaupanje ali vas razočaral. Je za to morda kriva njegova nesigurnost, njegova nezrelost ali kaj drugega.
5. Priznajte si, da ste se iz izkušnje tudi nekaj naučili
Življenje je šola, kjer se nenehno učimo, žal pa so nekatere lekcije boleče. In temu, da bi bili prizadeti, se ne moremo izogniti, lahko pa se odločimo, da bolečina ne bo zavzela našega življenja in se na ta način tudi nekaj naučimo. Odločitev, da odpustimo, nas namreč ne pusti take, kot smo bili prej, ampak postanemo bolj zreli in sočutni do drugih in sebe. Študija, ki jo je opravil ameriški psiholog dr. Michael McCullough, je pokazala, da ljudje, ki imajo občutek, da so se iz negativne izkušnje nekaj naučili, niso tako zagrenjeni kot drugi in so zato tudi veliko lažje to razočaranje preboleli.
In še to. Najpomembneje je, da kljub bolečini dvignete glavo in se zaposlite s številnimi dejavnostmi, ki vam bodo pomagale, da odmislite razočaranje. Ko pa vam v spomin ponovno pride dogodek, ki vas je razburil, globoko vdihnite in ne pustite, da bi negativna čustva prevladala.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV