Vizita.si
Se bojite zobozdravnika?

Zdravje

Kako premagati strah pred zobozdravnikom?

K.B.
03. 10. 2011 15.55
1

Strah pred zobozdravnikom nas lahko odvrne od rednih zobozdravstvenih pregledov, ki pa so nujni, če želimo ohranjati zdravo zobovje. Preverite, kako premagati strah pred zobozdravnikom.

Se bojite zobozdravnika?
Se bojite zobozdravnika?FOTO: iStockphoto

1. Ugotovite, česa se bojite in analizirajte situacijo

Ugotovite, česa vas je v resnici strah. So to pretekle slabe izkušnje, se pač bojite vseh zdravniških pregledov in posegov, vas ob pamet spravi vonj in zvoki iz ordinacije, se bojite tega, ker ne veste, kaj vsi tisti inštrumenti počno v vaših ustih, se bojite injekcij?

O svojih strahovih se pogovorite z zobozdravnikom in ta vam bo odgovoril na vsa vprašanja in morebitne pomisleke.
O svojih strahovih se pogovorite z zobozdravnikom in ta vam bo odgovoril na vsa vprašanja in morebitne pomisleke. FOTO: iStockphoto
Vonju in zvokom se žal ne morete izogniti, pri preteklih slabih izkušnjah pa vas lahko pomiri dejstvo, da pri zobozdravniških posegih danes uporabljajo protibolečinske injekcije, zaradi katerih ne boste čutili skeleče bolečine. Svojega zobozdravnika prosite naj pri lokalni anesteziji počaka nekoliko dlje, da bo področje dobro omrtvičeno in se prej dogovorite, da če boste kaj začutili, preneha z vrtanjem. Če ne prenesete pogleda na inštrumente in injekcije, potem med posegom zamižite in misli preusmerite na stvari, ki v vam zbujajo pozitivne občutke.

2. Vzemite si čas, da ugotovite, kateremu zobozdravniku zaupate

Izjemno pomembno je, da svojemu zobozdravniku zaupate. Ko ste enkrat na njegovem stolu z močno odprtimi usti, je namreč prepozno za številna vprašanja. Zato se o svojem zobozdravniku in postopkih, ki jih bo izvajal, pozanimajte že prej. Vprašajte ga koliko izkušenj ima, z njim se posvetujte o uporabi lokalne anestezije in podobno.

3. Ne odlašajte

Nikar ne odlašajte z zobozdravniškimi pregledi, saj se bo vaš strah le še povečeval, stanje vaše ustne votline pa poslabševalo. Če boste dolgo odlašali se lahko zgodi, da boste potrebovali bolj drastične posege, kar lahko še dodatno poveča vaš strah pred zobozdravnikom. Priporočljivo je, da zdravstveno stanje vaše ustne votline preverite vsake pol leta, dogovorjenih preventivnih pregledov pa nikar ne prestavljajte.

4. Spoznajte, da vam zobozdravnik želi pomagati

Zobozdravniki niso tam, da bi vas mučili, ampak da bi vam pomagali. Tudi njim ni prijetno, ko vidijo, da vas boli in si ne želijo, da bi bili vaša najhujša nočna mora. Želijo pa vam pomagati in odpraviti bolezni zob, ki se lahko poslabšajo in močno vplivajo na vaše zdravje. Prav zato se bodo potrudili, da bodo zobozdravstveni posegi za vas čim manj boleči in neprijetni.

Če ne prenesete pogleda na inštrumente in injekcije, potem med posegom zamižite in mislite na stvari, ki v vas zbujajo pozitivne občutke.
Če ne prenesete pogleda na inštrumente in injekcije, potem med posegom zamižite in mislite na stvari, ki v vas zbujajo pozitivne občutke.FOTO: iStockphoto

5. Sprostite se

Naučite se nadzorovati svoja čustva in stres. Ko ste v čakalnici in čutite, da vas preveva strah, zaprite oči, globoko vdihnite in štejte do pet. Ob izdihu si predstavljajte, kako odpihnete vso napetost ven iz telesa. Vajo ponovite večkrat, dokler se popolnoma ne umirite.

In nikar ne pozabite na star ljudski pregovor, ki pravi, da je strah okrogel, znotraj pa ga nič ni. V sodobnem času, kjer zobozdravniški posegi potekajo pod lokalno anestezijo, ti niso več boleči, ampak le nekoliko neprijetni. Strah pred njimi je tako povsem odveč.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587