Raziskave kažejo, da imajo ljudje, ki se spopadajo s tesnobo in depresijo, več vnetij v telesu. Običajna zahodna prehrana je bogata z vnetnimi sestavinami, kot je sladkor, predelani ogljikovi hidrati, predelana olja, konzervansi in podobno. Namesto tega uživajte polnozrnate žitarice in hrano bogato s zdravimi hranili, kot so sveže sadje in zelenjava, oreščke, semena, avokado in stročnice. Ta živila zmanjšujejo vnetja v telesu in s tem izboljšujejo razpoloženje.
2. Vsakodnevna sprostitev
Vadba, kjer trenirate um in telo, kot je joga, tai-chi, qigong in podobno, je odlična za sproščanje tesnobe in depresije. S to vadbo namreč povečamo zavedanje telesa in preusmerimo misli s stvari, ki v nas povzročajo tesnobo in depresijo, na misli, ki nas umirjajo. Tudi vsakodnevna meditacija in dihalne vaje lahko pomagajo pri sprostitvi in pri proizvodnji hormona sreče serotonina. Na ta način se boste počutili lažje, bolj vesele in pod nadzorom.
3. Uravnajte mikrobe v črevesju
Okoli 80 odstotkov serotonina se v resnici ustvari v črevesju, kjer pri proizvodnji pomagajo določene bakterije, še posebej Streptococcus in Enterococcus. Če se vam je porušilo ravnovesje bakterij v črevesju, je dobro, da posežete po kakšnem probiotiku in pričnete uživati več živil bogatih z vlakninami. Veliko probiotikov vsebujejo tudi fermentirana živila, kot je denimo kislo zelje. Izogibajte pa se predelani hrani in dodanemu sladkorju. Če jemljete antibiotike, vsekakor posezite še po kakšnem probiotiku, saj antibiotiki poleg slabih bakterij, ki vam škodujejo, uničujejo tudi zdrave bakterije v črevesju.
4. Pričnite se gibati
Telovadba je eden najboljših antidepresivov. Poleg tega, da deluje bolje in dlje časa kot antidepresivi, nima stranskih učinkov, stane manj in prinaša veliko pozitivnih učinkov na vaše telo in duha. Še bolje, pojdite v naravo in telovadite tam, saj bo vaše počutje izboljšal tudi svež zrak, morska voda, sonce ali lepa pokrajina. Na ta način boste najboljše napolnili baterije.
5. Ustvarite si svojo skupnost
Raziskave kažejo, da osamljenost in pomanjkanje občutka pripadanja skupnosti lahko vodi do tesnobe. Ko nimamo občutka, da pripadamo, se nam sprošča več hormona stresa, težje se učimo, težje si zapomnimo stvari, slabše spimo. To pa vodi v depresijo. Ljudje smo družbena bitja in potrebujemo kontakt z drugimi ljudmi. Obkrožite se z ljudmi, ki vas podpirajo in vas imajo radi.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV