Potrebe po nenehnem delu ni moč povsem nadzorovati, saj je posameznikovo delovanje in razmišljanje popolnoma prepleteno s službo in to celo takrat, ko za to ni nobene prave podlage. Sodobna tehnologija, od tablic, prenosnih računalnikov do pametnih telefonov, vse bolj briše meje med službo in domom.
Zasvojenost z delom in kako jo prepoznamo
Deloholiki ne delajo samo v službenem času, ampak žrtvujejo svoje proste trenutke, veliko njih, za vse delovne obveznosti, ki si jih nalagajo, saj preprosto ne zmorejo reči NE. Preko svojih uspehov namreč vrednotijo sebe, zato morajo neprestano delati oziroma graditi svojo pozitivno samopodobo, da se sploh čutijo vredni. V nadaljevanju lahko preverite, ali ste deloholik tudi sami.
Večkrat delate ponoči, ob vikendih in na dopustu
Če ne znate ločevati dela od svojega prostega časa, se nikoli ne morete zares spočiti, še manj povezati s svojimi bližnjimi, hkrati pa ste na dobri poti do izgorelosti. Na tem mestu se je treba vprašati, ali mogoče z nadurami samo bežite pred problemi, ki jih imate doma? Pomembno je, da se znate kdaj pa kdaj spočiti, si nabrati novih moči in se mentalno odklopiti, saj boste ravno zaradi tega uspešnejši, tako v službi kot tudi v zasebnem življenju.
Izpuščate obroke in pavze
Mnogi se borijo z občutki krivde, če delo ni pravočasno končano, a to še ne pomeni, da se je treba odpovedovati vsemu, na primer obrokom in občasnim pavzam. Ravno nasprotno, svoje delo boste zagotovo bolje opravili, če se boste vmes malo sprehodili, se nadihali svežega zraka, kaj prigriznili za energijo, brainstormali s sodelavci in tako naprej. Na tak način si boste znova napolnili baterije, dobili nov zagon za delo in mogoče tudi tisti klik do rešitve, ki ste jo prej ure in ure zaman iskali. Zato utišajte nepotrebne misli, ki vam govorijo, da nimate časa za nič drugega in raje prisluhnite svojemu telesu, ko vam sporoča, da je čas za odmor ali kosilo.
Pogosto greste preko sebe
Na dolgi rok se vam bo skrb zase bolj obrestovala, kot če se boste izčrpali do svojega bridkega konca. Telo ne pozabi, in hočete ali nočete terja tudi svoj davek. Že res, da je dobro imeti urnik in se ga držati, a ni vseeno, kaj vse je na tem seznamu. Naredite si boljši razpored, zaradi česar vam ne bo treba iti preko sebe, pa tudi, če boste zaradi tega določene stvari morali črtati s svojega seznama.
Nimate časa za prijatelje in družino
Delo, delo in še enkrat delo. Ali vam vaši bližnji pogosto govorijo, da preveč delate? In koliko časa ste dejansko na voljo svoji družini? Ste že kdaj pozabili na rojstni dan svojega nečaka ali obletnico poroke, medtem ko so vaše misli stalno pri službenih nalogah? Če vam vaša služba odvzame večino časa za družino in prijatelje, si postavite eno vprašanje: Zakaj toliko delate in koliko imate v resnici od tega, plus vsi, ki jih imate radi? Poiščite pravo ravnovesje, če nočete na koncu ostati popolnoma sami.
Služba vam je na prvem mestu
Če ste svojo službo postavili na prvo mesto – pred vsem – celo pred sebe, je zdaj skrajni čas, da še enkrat prevetrite svoje prioritete. Biti super heroj, ki vedno opravi vse službene zadolžitve, se trudi za napredovanje, si želi vse in še več, še in še, strmo po lestvici navzgor, dokler se ne zgrudi od izčrpanosti ... Se morate tudi zavedati, da je v resnici vsak zamenljiv. Če boste resno zboleli, vas ne bodo več potrebovali, zato boste na koncu nezaposljivi, ker ste se enostavno preveč zgarali. Ali je vredno žrtvovati svoje življenje za to? Presodite sami in se odločite, za kaj je vredno živeti, kakšne slike hočete gledati v svojem osebnem albumu in česa se boste najraje spominjali ... Ko se boste nekega dne upokojili in pogledali na svoje življenje za nazaj.
Torej, delo je pomembno, a ni edina stvar, ki je pomembna v našem življenju, zato zaprite zdaj računalnik in si vzemite čas tudi zase in za vse, ki jih pogrešate.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV