Vsi vemo, da je v življenju pomembno ravnovesje in nič drugače ni pri omenjenih aspektih. Če se preveč osredotočamo samo na eno dimenzijo, s tem tvegamo, da bomo druge zanemarili. Nič ne pomaga, če smo popolnoma osredotočeni le na telesno zdravje, če za svoj notranji čustveni svet ne naredimo ničesar. Prav tako ne pomaga, če smo izrazito usmerjeni le na razvoj duhovnosti, če nam za finance ni mar. Za lažje vzpostavljanje harmonije so v nadaljevanju predstavljeni vsi aspekti – fizični, duševni, čustveni, socialni, finančni in duhovni.
FIZIČNI ASPEKT
V tem delu gre predvsem za naše zdravje in način, kako skrbimo za svoje telo. To vključuje način prehranjevanja, kako pogosto telovadimo in kakšen odnos do telesa zavzemamo. Telo je najdragocenejši dar, saj brez njega ne moremo obstajati. Če ne ohranjamo zdravja, zagotovo ne moremo uživati v vseh drugih vidikih življenja, zato je skrb za svoje telo prvi korak na poti do uravnoteženega vsakdana. Ne glede na to, kakšno je vaše trenutno zdravstveno stanje (ali koliko ste stari), nikoli ni prepozno za spreminjanje svojih navad, četudi začnemo z malimi koraki. Zdravo telo je zdrav duh, z bolj spoštljivim odnosom do svojega telesa pa postanemo bolj samozavestni, motivirani in polni energije.
→ Kaj lahko storimo? Vzpostavimo redno telesno aktivnost, poskrbimo za dosleden urnik spanja, uredimo svoj način prehranjevanja, poskrbimo za redno telesno nego in opustimo vse slabe (nezdrave) navade.
DUŠEVNI ASPEKT
Podobno kot za telo velja tudi za naš um. Samo zato, ker v določenem obdobju prenehamo z uradnim izobraževanjem, to ne pomeni, da lahko prenehamo trenirati svoje možgane in se učiti novih stvari. Branje knjig, spoznavanje novih področij, sledenje aktualnim odkritjem – vse to so načini, kako lahko posodabljamo znanje in ohranjamo mentalno čvrstost. Na učenje lahko gledamo kot na vseživljenjsko prizadevanje. Študije kažejo, da je trening možganov odličen način za izboljšanje kognitivnih sposobnosti in ohranjanje duševnega zdravja vse do pozne starosti, vključno s preprečevanjem demence in izgube spomina.
→ Kaj lahko storimo? Beremo knjige, ki pomagajo širiti znanje in razgledanost. Gledamo kakovostne dokumentarne oddaje, ki širijo perspektivo. Treniramo svoje možgane s pomočjo družabnih iger in aplikacij za vadbo kognitivnih funkcij. Spremljamo zaupanja vredne vire in izobraževalne bloge in podkaste. Gledamo predavanja in navdihujoče govore priznanih strokovnjakov.
ČUSTVENI ASPEKT
Pri duševnem aspektu je poudarjeno predvsem to, kako ohraniti možgane aktivne in širiti svojo razgledanost, obstaja pa tudi druga plat, na katero moramo biti pozorni – to so čustva. Čustva se morda zdijo kot nekaj, nad čimer nimamo kontrole, pa vendar čustveno inteligentna oseba pomeni tudi biti v stiku s svojimi čustvi in jih uspešno uravnavati. Ključnega pomena je, da razmišljamo o svojih čustvenih svetovih in da se naučimo po njih čim bolj spretno krmariti.
→ Kaj lahko storimo? Učimo se veščin čustvene inteligence, vadimo meditacijo in čuječnost, si oprostimo za pretekle napake, se naučimo obvladovati vsakdanji stres.
SOCIALNI ASPEKT
Zdravi odnosi so bistvena sestavina sreče in dobrega počutja. Marsikdo zmotno verjame, da v svojem življenju ne potrebuje drugih. A dejstvo je, da je občutek pripadnosti in vsaj kanček družabnega življenja osnovna človekova potreba, ki je ni moč potlačiti ali zanikati. Lahko smo najbolj introvertirana oseba na svetu, pa kljub temu potrebujemo ob sebi nekaj dobrih prijateljev, ki nam dodatno bogatijo občutek namena in smisla.
→ Kaj lahko storimo? Ohranjamo povezanost z družino in prijatelji, izboljšamo svoje komunikacijske sposobnosti, poiščemo priložnosti za spoznavanje novih ljudi, za povezovanje uporabljamo tudi družbena omrežja, se izogibamo nepotrebnemu ustvarjanja dram v odnosih in se zavedamo, da je bolj kot količina prijateljev pomembna njihova kakovost.
FINANČNI ASPEKT
Aspekt, ki ga ni mogoče prezreti, so naše materialne potrebe, kar vključuje hrano, zavetje, zdravstveno varstvo in druge osnove za zdravo in dostojanstveno življenje. Za večino ljudi to pomeni predvsem zaposlitev oziroma kariero, ki podpira tako materialno kot tudi psihično počutje. Čeprav nimamo vedno možnosti izbire, s čim se bomo preživljali, obstajajo pomembni načini, kako dati več poudarka na svoje poklicno oziroma finančno življenje.
→ Kaj lahko storimo? Spoznajte svoje prednosti, sposobnosti in talente. Izobražujte se in pridobite izobrazbo – nikoli ni prepozno za nova znanja. Razmislite o vrednosti svojih delovnih izkušenj, ki so prav tako pomembne kot izobrazba. Živite po svojih zmožnostih, kar je prvo pravilo za finančno blaginjo. Izogibajte se materializmu in vzpostavite zdrav odnos do ’stvari’.
DUHOVNI ASPEKT
Zdi se, da je duhovnost še vedno eden bolj spregledanih aspektov življenja, ki ga lahko opredelimo kot ’iskanje smisla in namena’. Za mnoge je prav religija glavni vir duhovnosti, pa vendar obstajajo še druga področja, ki igrajo pomembno vlogo pri ustvarjanju smisla in širjenju duhovne perspektive – to so lahko tudi umetnost, kultura, filozofija, odnosi, introspekcija in ustvarjalnost.
→ Kaj lahko storimo? Naučite se pet temeljnih stebrov osmišljenega življenja. Preživite več časa v naravi. Začnite z ustvarjalnim hobijem. Postanite del skupnosti, ki daje občutek pripadnosti. Preživite vsaj nekaj časa v samoti. Verjemite, da je življenje lepo.
Če želimo živeti srečno in uravnoteženo življenje, moramo vložiti čas in energijo v vseh šest opisanih aspektov. Pomembno je razmisliti, na katerih področjih življenja smo najmočnejši in kje je še prostor za rast. Gre za odličen okvir, ki ga moramo imeti v mislih, ko se odločamo za pot samoraziskovanja in osebnostne rasti.
Vizita e-novice
Vir: TheEmotionalMachine
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV