Vizita.si
Občutek preobremenjost, neorganiziranost, težave pri koncentraciji, tesnobnost so simptomi, ki se pojavijo na psihični ravni

Duševno zdravje

6 mitov o stresu

A.K
03. 06. 2020 07.42
0

Stres je v zadnjih letih zelo pogosta tema pogovorov in zdi se, kot da predstavlja nevidnega sovražnika, ki se ga vsi zavedamo, a pogosto ne znamo z njim upravljati. A stresa ne gre posploševati, saj gre za zelo subjektivno doživljanje. Da se boste znali učinkovito spopadati z njim, izpostavljamo pogosta negativna prepričanja o stresu in načine, kako življenje uravnovesiti.

Psihiatri končno priznali: antidepresivi lahko uničujejo življenja
Preberi še
Psihiatri končno priznali: antidepresivi lahko uničujejo življenja

1. mit: Stres je enak za vse

Stres je povsem subjektivno doživljanje neke situacije, zato ne more biti enak za vse. Kar je za nekoga močno stresno, je lahko za drugega nekaj, kar sploh ni omembe vredno. Vsak od nas različne življenjske izzive, dogodke in vsakodnevne obveznosti doživlja na svoj način.

2. mit: Stres je vedno slab

Ena znanih modrosti o stresu pravi, da je stres lahko poljub smrti ali začimba življenja, kar še kako drži. Stres v majhnih količinah nikakor ni slab, saj nas vzpodbuja k akciji in dviga motivacijo. Ključno je, da znamo razumeti, zakaj nam določena stvar predstavlja takšen stres, in pa, da znamo najti načine, kako upravljati z njim. Obvladovanje stresa nas naredi produktivne in srečnejše, v nasprotnem primeru bo vplival na naše počutje in funkcioniranje v življenju.

Občutek preobremenjost, neorganiziranost, težave pri koncentraciji, tesnobnost so simptomi, ki se pojavijo na psihični ravni
Občutek preobremenjost, neorganiziranost, težave pri koncentraciji, tesnobnost so simptomi, ki se pojavijo na psihični ravni FOTO: Thinkstock

3. mit: Stres je vsepovsod, proti temu ne moremo nič

No, lahko bi rekli, da tudi vsakič, ko se usedemo v avtomobil, tvegamo prometno nesrečo, pa nam to zavedanje ne prepreči, da bi prenehali voziti. Če se stresu predamo in v vsaki stvari vidimo potencialno nevarnost zase, potem lahko stres resnično doživljamo že od trenutka, ko se zbudimo. Zato je nujno, da se naučimo stres učinkovito upravljati. Zapomnite si, da je velikokrat vse le v naši glavi. Če se prepričamo, da nekaj močno vpliva na nas, bo to tudi držalo. Ste žrtev ali borec?

4. mit: Tehnike za obvladovanje stresa sploh ne pomagajo

Vsak od nas je zgodba zase – naša življenja in vsakodnevne situacije so drugačne, prav tako odzivi nanje. Zato lahko čisto vsak med nami najde učinkovit način za spopadanje s stresom. Za nekatere so to motivacijske knjige, v katerih najdejo navdih in notranjo moč, za druge so to različne sprostitvene metode, kot so meditacije, joga, čuječnost ... nekateri pa stres učinkovito odpravljajo s športnimi udejstvovanji. Če se vam zdi, da je stres enostavno prevelik, je priporočljivo globlje delo na sebi in iskanje vzrokov s pomočjo strokovnjaka.

5. mit: Če nimam nobenim znakov, potem nisem v stresu

Odsotnost simptomov in znakov stresa ne pomeni tudi odsotnosti stresa. Mnogi od nas doživljajo stres na fizičen način, torej prek telesa, kar se konkretno največkrat kaže z glavoboli, težo v prsih, težkim dihanjem, bolečinami v trebuhu, splošno utrujenostjo … Občutek preobremenjenosti, neorganiziranosti, težave pri koncentraciji, tesnobnost pa so simptomi, ki se pojavijo na psihični ravni. Ne glede na to, kaj pri sebi opažate, je treba ugotoviti, od kod izvira, kdaj so se znaki pojavili, ali se spreminjajo itd.

Pojdite v naravo, sprehodite se po gozdu ali bližnjem travniku.
Pojdite v naravo, sprehodite se po gozdu ali bližnjem travniku.FOTO: iStock
5 načinov, kako zmanjšati stres v svojem življenju
Preberi še
5 načinov, kako zmanjšati stres v svojem življenju

6. mit: Samo večji znaki stresa zahtevajo našo pozornost

Žal se zaradi takšnih prepričanj, kakšno življenje prevečkrat konča. Ta mit predvideva, da lahko manjše simptome kot so glavoboli, aritmije, bolečine v želodcu preprosto ignoriramo. Nikar. Prav ti simptomi so zgodnja opozorila, da moramo več pozornosti nameniti sebi, svojim občutkom, svojemu doživljanju … skratka življenju. Če boste čakali, da se manjši simptomi spremenijo v večje in glasnejše opozorilne znake, bo morda že prepozno (srčni napad, rakava obolenja, depresije ...). Svoje telo je treba  poslušati in se nanj ustrezno odzvati.

Pravilo štirih R-jev: Razmislite – Reorganizirajte – Reducirajte – Relaksirajte

Če se vam zdi, da je vaš vsakdan enostavno preveč naporen in da včasih ’lovite svoj rep’, zaradi česar trpi vaše socialno življenje, medosebni odnosi in predvsem počutje, je vredno razmisliti o tem, kaj lahko v življenju spremenite. To so lahko prenapolnjeni urniki, nefunkcionalni odnosi, prevelike zahteve do sebe in podobno. Reorganizirajte se in naredite korak proti boljšemu počutju, še vedno ste vi tisti, ki morate biti v življenju na prvem mestu. Saj veste – če vi niste srečni, spočiti, sproščeni, to čutijo vsi okoli vas, najbolj pa družina. Znebite se stvari, ki jih v življenju ne potrebujete, in se bolj posvetite tistim, ki imajo resnično vrednost. Ne ukvarjajte se z ljudmi in stvarmi, ki na vas ne delujejo vzpodbudno. Umestite v vaše življenje čas zase in ga napolnite z aktivnostmi, ki bodo pripomogle k vaši osebnostni rasti in dobremu fizičnemu počutju.

Zakaj vsak dan za 20 minut v naravo?
Preberi še
Zakaj vsak dan za 20 minut v naravo?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662