Vizita.si
Kognitivne distorzije

Duševno zdravje

6 navad, ki spodkopavajo srečno življenje

A.K.
10. 06. 2020 08.15
0

Pogosto nam vsakdan prečkajo knjige in članki, v katerih beremo o napotkih za srečno življenje. Kaj početi in česa ne. Kako razmišljati in kako osvajati nove navade. A premalokrat se zavedamo, da je potrebno včasih na življenje pogledati iz druge perspektive – takšne, ki nam odstre nov pogled na odnose, situacije, sebe. Tokrat smo se lotili pogleda na svet z vidika nesrečnih in nezadovoljnih ljudi, saj nam je iz drugačnega zornega kota resnica včasih veliko bolj razumljiva in jasna.

»Za srečno življenje ne potrebujemo veliko; vse je v tebi, v tvojem načinu razmišljanja,« pravi misel Marka Avrelija, ki temelji na tem, da srečo pravzaprav najde le vsak sam. Ni nam je potrebno iskati zunaj sebe, v materialnih dobrinah, statusnih simbolih, položajih ali drugih ljudeh, ker jo nosimo v sebi. Vse se skriva v našem načinu razmišljanja in pogleda na svet. Okoliščine seveda lahko življenje napravijo težje, a velik del nesreče pogosto izvira prav iz lastnega načina razmišljanja, vedenja in navad. 

6 najbolj destruktivnih vsakodnevnih navad, ki spodkopavajo srečno življenje

Teženje k popolnosti

Ste se kdaj vprašali, ali mora biti vaše življenje popolno, da bi bili lahko srečni? Morate dosegati najboljše rezultate? Morate biti v vsem najboljši? Vas napake in življenjski padci močno potrejo? V tem primeru sreče ne bo enostavno najti. Če imate merilnik uspešnosti postavljen na povsem nečloveški ravni, to kar kliče k občutkom neuspeha in nezadovoljstva. Posledično se zato spopadate z nizko samopodobo, občutkom nezadostnosti in mislijo, da nikoli ne boste dovolj dobri, pa čeprav imate za seboj kar nekaj uspehov. Kako premagati težnjo k popolnosti? Obstajajo tri ključne stvari, ki pomagajo omiliti perfekcionizem in postati bolj sproščen. To so: 

- sledenje ’dovolj dobremu’ namesto popolnemu; 

- postavljanje uresničljivih rokov in ciljev;

- samorefleksija o tem, koliko nas v življenju stane, če sledimo mitom o popolnosti.

Precej nemogoče je, da ne bi razmišljali o preteklosti in prihodnosti. A pomembno je, da se skušamo učiti iz preteklih izkušenj in načrtovati svoj jutri ter živeti svoj ZDAJ.
Precej nemogoče je, da ne bi razmišljali o preteklosti in prihodnosti. A pomembno je, da se skušamo učiti iz preteklih izkušenj in načrtovati svoj jutri ter živeti svoj ZDAJ. FOTO: Shutterstock

Poslušanje negativnih glasov

Vsi vemo, kako močno lahko na nas vpliva družba negativne osebe. Počutimo se slabo, nehote prevzamemo jezo ali žalost te osebe in to nosimo s seboj še ves dan. Morda smo izčrpani in brez energije. Nobena skrivnost ni, da ima to, s kom se družimo, kaj beremo, gledamo in poslušamo, na nas ogromen vpliv. Zelo težko je biti srečen, če se nenehno obkrožamo z negativnostjo (morda povsem nezavedno) in se družimo z nezadovoljnimi in zagrenjenimi ljudmi. Morda pogosto poslušate glasove, ki vam pravijo, da je življenje nevarno, nesrečno, polno strahu, skrbi in omejenosti. Da je življenje borba, kjer ne moremo zmagati. To so ljudje, ki na življenje gledajo z negativne perspektive. Vse to pa nas vleče k tlom. Kako to premagati? Zamenjava negativnih glasov s pozitivnimi vplivi lahko odpre čisto nov svet dojemanja. Bolj kot si lahko mislite je pomembno preživeti več časa z zadovoljnimi, navdihujočimi, optimističnimi ljudmi. Prav tako branje vzpodbudnih knjig, ki omogočajo osebnostno rast ter gledanje oddaj ali filmov, ob katerih se lahko smejite in na življenje pogledate še nekoliko drugače. 

Ujetost v preteklosti

Preteklost je lahko zelo boleča, o tem ni nobenega dvoma. A če porabimo veliko časa za podoživljanje starih bolečih spominov, občutkov, zamujenih priložnosti in obžalujemo dogodke, ki so se nam zgodili, s tem samo utrjujemo svojo ujetost. Po drugi strani pa je lahko enako s prihodnostjo. Morda veliko preveč časa namenjate fiktivnim mislim, kaj vse gre lahko narobe v odnosih, na delovnem mestu, pri zdravju. Venomer dvomite, se izgubljate v grozljivih scenarijih in preigravate katastrofalna pričakovanja. S takšnim načinom izpustimo ogromno čudovitih življenjskih izkušenj, ki gredo mimo nas. Kako to preseči? Precej nemogoče je, da ne bi razmišljali o preteklosti in prihodnosti. A pomembno je, da se skušamo učiti iz preteklih izkušenj in načrtovati svoj jutri ter živeti svoj ZDAJ. Bodite osredotočeni na sedanje trenutke, današnji dan. Nihče ne ve, kaj bo jutri, zato je ’tukaj in zdaj’ edino kar zares imamo. Ne tičimo v preteklosti in se ne zanašajmo na prihodnost. 

Primerjanje sebe z drugimi

Ena od zelo uničujočih in izjemno nekoristnih navad je, da sebe in svoje življenje nenehno primerjamo z ljudmi okoli nas. Vsi poznamo pregovor, ki pravi, da je sosedova trava bolj zelena. Primerjamo lahko poklicno pot, akademske uspehe, medosebne odnose, delovno mesto, priljubljenost, uspeh itd. Če znamo opaziti samo to, kar imajo drugi boljše od nas, smo lahko na koncu dneva nezadovoljni, nesrečni in polni negativnih občutkov. Kako to premagati? Namesto z drugimi se raje primerjajte s seboj. Razmislite, koliko ste v vseh teh letih osebnostno zrasli in se spremenili, kakšne uspehe in cilje ste dosegli ter kako ste napredovali. Ta navada vam pomaga ustvarjati hvaležnost, spoštovanje in prijaznost do sebe, ko spoznate, koliko ovir ste premagali. Ne pozabite, da se lahko dobro počutite le, če se ne ukvarjate toliko z drugimi, pač pa se raje osredotočate nase. Ne glede na to, kaj počnete, lahko vedno najdete nekoga, ki ima več kot vi in je v nečem boljši od vas. 

Ozavestimo, da bomo živeli prav takšno življenje, kot si ga bomo ustvarili.
Ozavestimo, da bomo živeli prav takšno življenje, kot si ga bomo ustvarili. FOTO: Shutterstock

Prepričanje, da se svet vrti okoli vas

Če mislite, da se vse vrti okoli vas in se načrtno zadržujete zaradi bojazni, kaj bodo ljudje mislili ali rekli, potem si v življenju postavljate velike omejitve. Na ta način postajate vedno manj odprti za poskušanje novih stvari. Zavestno si postavite blokado, da ne bi preveč izstopali. Kako to preseči? Vedeti je potrebno, da se ljudje veliko manj ukvarjajo z vami, kot si mislite. Namesto, da razmišljate o sebi in tem, kako vas vidijo in doživljajo drugi, se raje obrnite navzven. To, kar ljudje razmišljajo, je njihova stvar in nima nobene povezave z resnico. Je samo njihovo mnenje. Zakaj bi dovolili, da vas to definira? Stojte za sabo in svojim življenjem. Samo vaše je. 

Kompliciranje življenja

Dejstvo je, da si veliko stresa in komplikacij v življenju ustvarimo sami, kar pa ne pomeni, da ne moremo osvojiti novih navad, ki bi nam vse skupaj poenostavilo. Kaj ljudje počnemo? Izgubljamo se v stresu in preobremenjenosti. Izgubljamo čas za nepomembne stvari. Ustvarjamo težave v odnosih. Imamo preveč stvari naenkrat. Posvečamo preveč pozornosti stvarem, ki tega niso vredne. Kako to preseči? Tako, da se začnemo opazovati in odkrivati tisto, kar nas najbolj moti. Pišemo samorefleksije in dnevnike spoznanj. Najdemo svetovalca, ki nas nauči gledati na življenje z drugega zornega kota. Ozavestimo, da bomo živeli prav takšno življenje, kot si ga bomo ustvarili. 

Vir: Habbits of unhappy people, Positivity

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650