Vizita.si
Za izgradnjo intimnega odnosa je pomembna čustvena dostopnost obeh partnerjev.

Duševno zdravje

8 korakov do resne zveze

K.B.
17. 05. 2012 08.15
2

Številni odnosi ne uspejo razviti bližine in vezi, ki je potrebna za kakovostno razmerje. Pri tem so vam lahko v pomoč spodnji nasveti.

Za izgradnjo intimnega odnosa je pomembna čustvena dostopnost obeh partnerjev.
Za izgradnjo intimnega odnosa je pomembna čustvena dostopnost obeh partnerjev.FOTO: iStockphoto
1. Bodite prisotni na zmenku

Čeprav se vam morda ne zdi nič takega, če med zmenkom uporabljate svoj telefon, pa je tehnologija v vajinih redkih skupnih trenutkih lahko moteča. Prvič, svojemu partnerju dajete vedeti, da ni toliko pomemben, da bi si lahko eno urico svojega dneva vzeli le zanj, in drugič, precej moteče je, če med vajinim pogovorom nenehno zvoni telefon. Takrat niste skoncentrirani na pogovor in niste prisotni v komunikaciji. Če bi torej radi razvili bolj intimne odnose, vsaj v tisti urici ali dveh pozabite na svoj telefon.

Res je včasih težko zaupati, a na neki točki boste morali to storiti, saj se boste sicer preveč oddaljili od partnerja.
Res je včasih težko zaupati, a na neki točki boste morali to storiti, saj se boste sicer preveč oddaljili od partnerja. FOTO: iStockphoto

2. Ohranjajte očesni stik

Oči so okno v dušo – ali pa so okno v intimnost? Ko se zagledate v oči partnerja, mu ne namenjate le pozornosti pri pogovoru, ampak ste z njim intimni. Očesni kontakt je ključen pri socializaciji in je eden najpomembnejših delov pri ustvarjanju odnosa. Ta kaže na zaupanje in čustveno odprtost, poveča pa tudi občutek, da nas druga oseba razume in sprejema.

3. Bodite čustveno dostopni

Če smo bili v mlajših letih veliko lažje čustveno dostopni, pa z leti in z nekaterimi ranami, ki so jih zadale pretekle zveze, to lahko postane težja naloga. A za izgradnjo intimnega odnosa je čustvena dostopnost pomembna. Brez nje pri partnerju namreč prihaja do občutka, da vam ni tako pomemben, da ga ne spoštujete in da si z njim ne želite odnosa. To ne vpliva le na čustveno povezanost, ampak tudi na spolnost, ki je lahko pri dveh, ki sta povezana tudi na tej ravni, veliko boljša. Res je včasih težko zaupati, a na neki točki boste morali to storiti, saj se boste sicer preveč oddaljili od partnerja. Tako z njim delite svoje občutke, skrivnosti, sanje, želje ... S tem boste pokazali svojo ranljivost in pripravljenost za razvoj globljega odnosa.

4. Pokažite zanimanje zanj

Je že res, da bi se radi pokazali v najboljši luči in imate toliko za povedati o sebi, a pokažite tudi, da vas zanima, kakšna je oseba, s katero se spoznavate. Morda se sliši preprosto, a včasih ni. Aktivno poslušanje pomeni, da ste tiho, ko vaš partner govori, ga poslušate in ne razmišljate samo o tem, kaj boste povedali takoj za tem, ko neha govoriti. Namesto tega mu prisluhnite, mu odgovorite, postavite še kakšno dodatno vprašanje in pokažite, da vas zanima tudi, kaj ima on ali ona za povedati.

Je že res, da bi se radi pokazali v najboljši luči in imate toliko za povedati o sebi, a pustite do besede tudi tistega, ki je z vami na zmenku.
Je že res, da bi se radi pokazali v najboljši luči in imate toliko za povedati o sebi, a pustite do besede tudi tistega, ki je z vami na zmenku.FOTO: iStockphoto

5. Smejta se skupaj

Smeh je način, s katerim se ljudje povežemo, prav zato številne ženske pravijo, da jim je pri moških pomembno, da imajo smisel za humor. Smeh izboljšuje razpoloženje in krepi vajino zvezo. Zato se skupaj smejta, si oglejta kakšno komedijo, si izmenjajta šale, ki jih poznata, in podobno.

6. Podpirajte partnerja

5-letna raziskava univerze v Iowi je pokazala, da mladoporočenci opisujejo štiri različne oblike podpore, ki so jo dobili z zakonom, in sicer:

- Čustvena opora: delitev čustev, poslušanje, dotiki, objemi;
- okrepitev samozavesti: izboljšanje samopodobe in krepitev samozavesti;
- informacijska: nudenje in prejemanje nasvetov;
- pomoč pri reševanju težav in prenašanje odgovornosti drug na drugega.

Podpora med partnerjema je izjemno pomembna, a trik je v tem, da znata ujeti ravno pravo mero le-te. Nikomur namreč ni všeč, če mu nekdo diktira, kaj naj počne. Če vas partner opomni, da zna tudi kakšno stvar narediti sam, je tako čas, da se s svojimi nasveti nekoliko umaknete.

Sprejemanje v celoti partnerja izjemno poveže in ju spodbudi, da si delita tudi najbolj intimne misli, kot so želje, sanje, cilji, občutki, preteklost in podobno.
Sprejemanje v celoti partnerja izjemno poveže in ju spodbudi, da si delita tudi najbolj intimne misli, kot so želje, sanje, cilji, občutki, preteklost in podobno.FOTO: iStockphoto

7. Brezpogojno sprejemanje

Lahko je vstopiti v zvezo z idejo, da boste svojega partnerja kasneje tako ali tako nekoliko spremenili in bo tako bliže vaši ideji o popolnem partnerju. A ta ideja pogosto ni realistična in po letih in letih vloženega truda lahko na koncu ugotovite, da se ne bo nikoli spremenil/-a in da ima nekatere lastnosti, ki jih pač ne morete sprejeti. Lahko pa se odločite, da partnerja sprejmete v celoti z vsemi njegovimi prednostmi in pomanjkljivostmi. Sprejemanje v celoti partnerja izjemno poveže in ju spodbudi, da si delita tudi najbolj intimne misli, kot so želje, sanje, cilje, občutke, svojo preteklost in podobno. A stvar mora biti obojestranska, če samo vi sprejemate svojega partnerja, on pa vas ne, se zadeva lahko zalomi.

8. Delita enaka prepričanja

Pri enakih prepričanjih ni nujno govora o veri, ampak o enakih idejah glede odnosa, zveze, zakona in življenjski filozofiji. Pomembno je, da so vajini cilji in ideje o tem, kako naj bi zveza delovala, podobni. Če sta za nekoga zaupanje in zvestoba pomembni vrednoti, bo težko zdržal ob nekom, ki je njegovo zaupanje večkrat izneveril. Če si eden izmed partnerjev želi otroka, drugi pa ne, potem nimata skupnega cilja in bo njuno partnerstvo naletelo na številne prepreke in podobno. Veliko lažje je partnerstvo z nekom, ki ima podobne cilje in jih nato lahko skupaj uresničujeta.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662