Ojdipov in Elektrin kompleks /nezdrava navezanost na starša nasprotnega spola
Gre za globoko naklonjenost staršu nasprotnega spola - pri sinu je to mama, pri hčerki oče. Ojdipov in Elektrin kompleks izhajata iz grške mitologije in gre za eno najbolj kontroverznih idej Sigmunda Freuda. Pri grškem junaku Ojdipu gre za zaljubljenost v mamo, pri Elektri pa za nezavedno spolno privlačnost hčerke do očeta in zavračanje matere. V obeh primerih gre za nezdravo navezanost na starše, ki vodi v nefunkcionalen čustven razvoj in prav takšne partnerske odnose v odraslosti. Po eni strani lahko moški vedno išče v partnerki svojo mamo (če je bil njun odnos dober), po drugi pa ima lahko popolnoma izkrivljen in negativen odnos do žensk (če je bil odnos z mamo slab). Pri ženskah pa se lahko pojavi doživljenjsko iskanje partnerja, ki bi bil podoben očetu.
Madonin kompleks /kompleks device in prostitutke
Pri tem kompleksu gre za vrednotenje ženske skozi oči moškega. Značilen je za moške, ki ne morejo vzpostaviti ustreznega, ljubečega odnosa s partnerko. Žensko tako lahko doživljajo samo v dveh skrajnostih, kot devico (Madono) ali kot prostitutko. Običajno cenijo ženskost, zvestobo in moralno čistost, seksualnost pa imajo rezervirano za ’slabe’, promiskuitetne ženske. Svojo ženo tako obravnavajo kot figuro brezgrešne Madone in s tem kot predmet, do katerega ni moč čutiti spolne privlačnosti. V očeh takšnih moških torej ni mogoče mešati ljubezni in spolnosti, zato se izogibajo spolnosti z ženo.
Kompleks Pepelke in Petra Pana /kompleks odvisnosti in odgovornosti
Kompleks Petra Pana je povezan z odraslim moškim, ki je ’fant, ki nikoli ne odraste’. Izogiba se odgovornostim, nima cilja, je lahkomiseln in živi od danes na jutri. Ljudje ga vidijo kot otročjega in neresnega. Živi v svetu fantazij in sanja o uspehu, ne da bi se zanj tudi zares trudil. Kompleks Pepelke pa vključuje žensko, ki se boji samostojnosti in neodvisnosti. Pogosto vztraja v nefunkcionalnem partnerskem odnosu le zato, da da se počutila varno.
Božji kompleks /kompeks večvrednosti
Za takšnega posameznika so značilni grandiozni občutki neizmerne sposobnosti, priviligiranosti in nezmotljivosti. Gre torej za trdno prepričanje o večvrednosti in nezmožnosti priznanja napake ali neuspeha, kljub neizpodbitnim dokazom o nasprotnem. Svoje mnenje ima takšen posameznik za absolutno resnico, prepričan je tudi, da družbena pravila zanj ne veljajo. Kompleks je odlično prikazan v filmu Malice (Zloba), pogosto pa ga opazimo pri ljudeh na položajih oblasti.
Don Juan kompleks /ženskar
Don Juanizem je izraz za moškega, ki ženske gleda kot na objekt spolnega užitka. Gre za šarmerja, ki zna očarati žensko, jo prepriča, da se mu (spolno) preda, nato pa odide tako hitro, kot je prišel. Poenostavljeno povedano, gre za moškega, ki je socialno zelo spreten, pozna potrebe žensk, a ni sposoben bližine in globoke povezanosti, zato je zanj značilno izkoriščanje žensk za svoje potrebe. Takšni moški niso zmožni dolgoročnih odnosov, zato pogosto ostanejo sami celo življenje, ali pa dobijo partnerko, ob kateri lahko izvajajo svoje ’skoke čez plot’ še naprej. Don Juanizem pri moških enačijo z nimfomanijo pri ženskah.
Herojev kompleks /iskanje potrditv
Kompleks heroja ali junaka se pojavlja pri posameznikih, ki nenehno iščejo pozornost in priznanje – običajno tako, da sami ustvarijo situacijo (nesrečo), ki jo nato tudi rešijo in postanejo v očeh drugih junaki. To pa pogosto vključuje tudi nezakonita dejanja, kot je denimo požig. Razlogi za takšno vedenje so različni. Morda je še najbolj v ospredju potrditev lastne vrednosti in želja, da bi v očeh drugih izgledal pogumen in neustrašen. Ta sindrom je primerljiv z Munchausenovim sindromom. Požigalec nalašč naredi požar v hiši, da ga nato tudi pogasi - s tem želi pridobiti spoštovanje, hvaležnost in občudovanje.
Othellov kompleks /patološko ljubosumje
Ta kompleks naj bi pogosteje prizadel moške, zanj pa je značilno izrazito ljubosumje. Takšen posameznik neutrudno išče dokaze o nezvestobi svoje partnerke, jo zaslišuje, obtožuje, včasih tudi zalezuje. Sindrom se lahko pojavi sam ali v kombinaciji s paranoidno shizofrenijo, alkoholizmom ali zasvojenostjo z drogami. Tako kot pri Shakespearovem Othellu, je ta sindrom lahko zelo nevaren in ima za posledico prekinitev partnerskega odnosa, v težjih primerih tudi umor ali samomor.
Kompleks Alice v čudežni deželi /romantiziranje odnosov
Kompleks se pojavlja pri samskih ženskah, ki romantizirajo odnose in živijo v svetu sanj in iluzij. Izmišljajo si vse mogoče zgodbe o popolnem partnerju in še bolj popolni zvezi, zato iščejo izključno moškega, ki ustreza njihovim fantazijskim predstavam.
Vir: Psychological complexes that may be secretly poisoning your life, Learning Mind
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV