Vizita.si
Nesrečni ljudje so osamljeni.

Duševno zdravje

Devet stvari, ki so skupne nesrečnim ljudem

K.B.
08. 08. 2011 08.05
3

Vsi si želimo biti srečni in pomirjeni, da bi to dosegli, moramo vedeti, kaj nas onesrečuje. In čeprav se nam zdi, da imamo drugačne težave kot vsi drugi, so raziskave pokazale, da imajo nesrečni ljudje marsikaj skupnega.

Nesrečni ljudje so osamljeni.
Nesrečni ljudje so osamljeni.FOTO: iStockphoto
1. Sovražijo svojo službo

Številnim nesrečnim ljudem je skupno to, da sovražijo svojo službo. Da jih nezadovoljstvo z delovnim mestom onesrečuje, ni prav nič nenavadno. V službi namreč preživimo osem ali več ur na dan, poleg tega pogosto, ko pridemo domov, še vedno razmišljamo o službenih stvareh in obveznostih. Če nam ta vzbuja le negativne občutke, smo tako lahko nezadovoljni in nesrečni še preostanek dneva. A v takšni situaciji se lahko znajde marsikdo in morda ste se v njej znašli tudi vi. Seveda to še ne pomeni, da morate dati odpoved, je pa očitno čas, da si vzamete čas za razmislek o tem, zakaj ste nezadovoljni z delovnim mestom. Vprašajte se, kaj manjka? Je težava v tem, da ne napredujete in imate občutek, da stagnirate? Se vam zdi, da nadrejeni ne cenijo vašega dela? Ste izgubili strast do svojega dela? Imate druge želje in bi radi počeli nekaj povsem drugega? Vzemite si čas in si odgovorite na ta vprašanja, nato pa si izdelajte načrt, ki vas bo popeljal k spremembam, in mu sledite.

Nesrečni ljudje so nezadovoljni s svojo službo. Zbuja jim negativne občutke ali jim je nezanimiva in dolgočasna.
Nesrečni ljudje so nezadovoljni s svojo službo. Zbuja jim negativne občutke ali jim je nezanimiva in dolgočasna. FOTO: iStockphoto

2. So nenehno zaskrbljeni zaradi denarja

Raziskave so pokazale, da ima denar omejen vpliv na našo srečo. To pomeni, da potrebujemo toliko denarja, da plačamo vse svoje življenjske stroške in da si kdaj tudi kaj privoščimo, a da več kot to ne vpliva na našo srečo. Četudi bomo zaslužili veliko več denarja, to še ne pomeni, da bomo bolj srečni. In to je dobra novica za tiste, ki si želijo biti srečni, saj pomeni, da moramo zaslužiti toliko, da nas konec meseca ne skrbi, ali bomo prišli skozi mesec ali ne, a hkrati ni nujno, da smo milijonarji, če želimo doseči zadovoljstvo. Če ste nenehno obremenjeni s finančnimi težavami, potem premislite, kje bi lahko zmanjšali svoje življenjske stroške oziroma kako bi bili lahko za svoje delo boljše plačani.

3. Nimajo hobijev

Sreča je močno povezana s samouresničevanjem. To pomeni, da ljudje, ki uresničujejo svoje sposobnosti in talente, živijo bolj polno in srečno življenje. Tako pomislite, katere so stvari, ob katerih se vam nariše nasmeh na obrazu, in jih v prostem času v čim večji meri počnite. Če so te stvari povezane s športom, še toliko bolje, saj se med aktivnostjo sproščajo hormoni sreče. Risanje, ples, surfanje, raziskovanje narave, tek, odbojka, glasba … Ni pomembno, kaj je vaša strast, pomembno je, da se je lotite in v njej uživate. Skupni imenovalnik nesrečnih ljudi je namreč prav to, da nimajo nikakršnih hobijev in da ne počnejo stvari, ki jih osrečujejo.

Ste talentirani za ples in v njem uživate? Potem se hitro podajte v plesno šolo.
Ste talentirani za ples in v njem uživate? Potem se hitro podajte v plesno šolo.FOTO: iStockphoto

4. Niso osredotočeni

Kot kažejo raziskave, so ljudje, ki niso osredotočeni, nesrečni. Če v službi razmišljate o tem, kaj boste počeli popoldne, in ste neučinkoviti pri delu, popoldne pa o tem, kaj boste počeli v službi, in se tako ne znate sprostiti, je to medvedja usluga. Bolj kot boste osredotočeni na to, kaj počnete, bolj boste srečni. Ko boste šli iz službe, boste zadovoljni z opravljenim delom in boste lahko brezskrbno preživeli prosti čas. Vaša učinkovitost se bo povečala in pridobili boste na samozaupanju ter samozavesti.

5. Mislijo, da jih bodo stvari osrečile

Nesrečni ljudje skušajo praznino zapolniti s trošenjem, pa naj gre za nakupovanje, alkohol, hrano ali droge. V vseh primerih skušajo čustveno praznino zapolniti, a jim to uspe le začasno, dokler se stari občutki ne vrnejo v še večji meri. Tako se lahko trošenje spremeni v odvisnost, kjer je treba vse pogosteje nakupovati nova oblačila, se zabavati v nočnih lokalih pod vplivom alkohola ali zaužiti vse več sladkorja, da za kratek trenutek občutimo srečo.

Živali dajejo brezpogojno ljubezen in oporo posamezniku, zato ni nenavadno, da se ob skrbi zanje pri ljudeh sprošča hormon sreče.
Živali dajejo brezpogojno ljubezen in oporo posamezniku, zato ni nenavadno, da se ob skrbi zanje pri ljudeh sprošča hormon sreče. FOTO: iStockphoto

6. So osamljeni

Razvijanje pristnih odnosov s prijateljem, partnerjem, družino je pomembno tako za srečo kot za zdravje. In ne gre le za to, kako komunikativni ste, ampak do kakšne mere znati razviti socialne stike s posamezniki. Tako imate lahko tisoč prijateljev na Facebook profilu in kopico znancev, s katerimi lahko greste na kavo, a se boste kljub temu počutili osamljenega. Lahko pa imate le enega partnerja ali prijatelja, s katerim lahko navežete globlje stike, ki vas osrečujejo in odganjajo osamljenost.

7. Se želijo preseliti

Nesrečni imajo skupno tudi to, da nikakor niso zadovoljni z mestom, v katerem živijo. Prepričani so, da če bi živeli v mestu, kjer bi se več dogajalo, kjer bi bilo lepše vreme, kjer bi bili drugačni ljudje, bi bili bolj srečni. Morda bi selitev resnično prinesla nekatere spremembe, a dobro se je vprašati, ali bi nato, ko bi se tem spremembam privadili, ponovno za "srečo" potrebovali novo selitev. Če je temu tako, morda ni krivo mesto, ampak nezadovoljstvo izvira iz vas. Namesto da se obremenjujete s tem, česa v vaši okolici ni, se zato raje pozanimajte, kaj je. V časopisu in na spletu odkrijte dogodke, ki so vam zanimivi, se vključite kot prostovoljec v kakšno društvo, si poiščite hobi, ki se odvija v mestu, ali začnite voditi svoj tečaj in podobno. Izkoristite stvari, ki vam jih vaša okolica ponuja, in se ne pritožujte le nad tem, česa vsega ni.

8. Nimajo živali

Živali dajejo brezpogojno ljubezen in oporo posamezniku, zato ni nenavadno, da se ob skrbi zanje pri ljudeh sprošča hormon sreče. Poleg tega skrb za žival prinaša odgovornost, in če smo pri opravljanju te naloge uspešni, doživljamo občutke sreče in ponosa.

9. Se ne marajo

Sreča je odvisna od tega, kako gledamo na življenje, kako uživamo v trenutkih, v katerih se znajdemo, in od tega, ali znamo za druge odpreti svoje srce. A da vse to dosežemo, moramo biti najprej pomirjeni sami s seboj. Če se ne boste marali, ne boste dosegli sreče. Zato se nehajte nenehno obsojati za svoje napake in iskati svoje slabosti ter šibkosti. Namesto tega se naučite ljubiti svoje pozitivne strani in si odpustite napake. To si namreč zaslužite!

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587