Morajo biti prazniki res neločljivo povezani z alkoholom?
Tvegano in škodljivo pitje alkohola je v Sloveniji velik zdravstveni problem, saj je v naši kulturi alkohol prisoten skorajda v vseh porah družbenega in osebnega življenja.
Zdi se, da ne moremo praznovati, se veseliti, žalovati, skratka obeleževati raznovrstnih življenjskih dogodkov, brez nazdravljanja, ki se vse prevečkrat prevesi v prekomerno popivanje – žal tudi z neprijetnimi ali celo tragičnimi posledicami, kot so zdravstvene težave, nezgode in nesreče.
Ta problematika pa se še toliko bolj izrazi v času praznikov, zlasti decembrskih, ko smo z vseh strani priča poslovnim zaključkom, praznovanjem, družinskim srečanjem, kjer ne manjka alkohola.
Alkohol pa je poleg veseljačenja v današnjem času zelo priročen izgovor tudi za utapljanje frustracije, razočaranj, depresije in težav zaradi nezmožnosti soočanja s trenutnimi razmerami, v smislu: "Kaj nam pa drugega preostane?!"
A kljub temu, da so kratkotrajni učinki alkohola morda za nekatere pozitivni, saj zmanjšuje zavore, sprošča, dviga razpoloženje in daje občutek evforije, se lahko vse skupaj kaj hitro prevesi v neželene spremembe v razpoloženju, impulzivno vedenje, prebavne težave, izgubo koordinacije, spremembe v zaznavanju, v hujših primerih celo do izgub zavesti in spomina.
A včasih se ne konča le pri tem. Nekateri dolgoročni učinki pogostega pitja alkohola vključujejo vztrajne spremembe razpoloženja, vključno z anksioznostjo in razdražljivostjo, nespečnost, oslabljen imunski sistem, težave s spominom in koncentracijo, spremembe v spolni funkciji, pa tudi povečano napetost v odnosih.
Po predlogih NIJZ je ob posebnih priložnostih priporočljivo popiti ne več kot 3 merice alkohola na dan. (Ena merica predstavlja 10 gramov alkohola.)
Kako se lahko držimo odgovornega pitja med prazniki?
Pijte na poln želodec: pitje na prazen želodec je najbolj nevarno, saj se alkohol hitreje absorbira v krvni obtok, kot če bi pred tem pojedli obrok.
Vnaprej se odločite, koliko boste popili: nekaterim pomaga, da si že vnaprej določijo, da bodo spili denimo dva kozarca in nič več kot to. Ne dovolite, da bi kdor koli vplival na vas.
Vedite, kaj pijete: ko pijete na zabavah, imejte pod nadzorom, kaj pijete, sploh če so to mešane pijače.
Postavite si mejo: če se boste odločili za dolgotrajno praznovanje, ne popijte več kot ene pijače na uro; bodite zmerni in pijte počasi.
Osredotočite se na razlog srečanja: raje kot pijači se posvetite ljudem, ki so v vaši bližini.
Imejte načrt, kako varno priti domov: poiščite javni prevoz ali prosite nekoga, ki ne pije, da vas odpelje domov. Vedno imejte rezervni načrt.
Nikoli vam ni treba piti: nikoli se ne počutite prisiljene v pitje, čeprav gre za praznovanje. Ne bojte se postaviti meje, če čutite, da vam ni do pitja.
Kaj pa, če imate težave z alkoholom in veste, da boste na praznovanjih izpostavljeni?
Poiščite brezalkoholne pijače: najbolj varno je, če si že takoj priskrbite kozarec brezalkoholne pijače in se s tem izognete ponudbam drugih udeležencev.
Pripravite si razlog, zakaj ne pijete: na druženjih ali zabavah se vedno najdejo osebe, ki vsem ponujajo (ali celo silijo) alkohol, zato si je pametno pripraviti izgovor.
Poiščite somišljenike: prijatelja, ki ne pije, lahko prosite, naj gre z vami na dogodek ali pa imejte številko nekoga, ki lahko pokličete v trenutkih skušnjave.
Razmislite o dogodkih, ki se jih udeležujete: ni vam treba na vsak dogodek, ki vam prekriža pot in na katerega ste povabljeni, sploh pa se izogibajte družbi, kjer je edini vir zabave opijanjanje.
Varni in trezni prazniki: ustvarite nove brezalkoholne tradicije in skrbite za svoje zdravje.
Vizita e-novice
Viri: AlcoholOrg / NIJZ
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV