Vsem je poznan občutek, ko se po obroku počutimo ali izjemno dobro ali izjemno izčrpano. Hrana močno vpliva na naše razpoloženje. Velikokrat pravimo, da stres vpliva na to, kakšno hrano in kolikšno količino le te uživamo, vendar je možna tudi obratna varianta – tudi sama hrana in prehrana vplivata in sprožata dodaten stres. V življenju stvari niso ločene, temveč je vse med seboj neločljivo povezano.
Stres torej vsekakor lahko vpliva na vaše prehranjevanje, prehranjevanje pa lahko vpliva tudi na naš stres. Tu so živila, ki bi se jih morali izogibati predvsem tisti, ki so nagnjeni k tesnobnosti in anksioznim motnjam.
Kava
Povezava med kavo in tesnobo se morda ne zdi presenetljiva, vendar se ponavlja, predvsem zato, ker kofeina ne vsebuje le kava, temveč ga vsebujejo tudi druga živila in pijače. Dr. Su-Nui Escobar, nacionalni predstavnik Akademije za prehrano in dietetiko pravi, da naj bi obstajala korelacija med ljudmi, ki so že na splošno bolj nagnjeni k anksioznim motnjam, ter pitjem velikih količin kave. Kofein vpliva na vaše telo na enak način kot strašljiv dogodek – z izločanjem adrenalina, pravi Escobar. Prav tako lahko prav kofein sprosti dodatno količino stresnega hormona kortizola, hormona, ki pospeši srčni utrip in krvni tlak. Ti hormoni spodbujajo anksioznost in zaradi njih težje spimo, kar še dodatno poslabša tesnobo.
Energijske pijače
Ko že govorimo o kofeinu in energijskih pijačah, lahko ti priljubljeni izdelki vsebujejo čisti, zgoščeni kofein. Raziskava, objavljena leta 2016 v Journal of Caffeine Research, je pokazala, da uživanje energijskih pijač močno vpliva na poslabšanje težav z duševnim zdravjem, predvsem tistih ljudi, ki so nagnjeni k tesnobi in depresiji. Omeniti je treba tudi, da energijske pijače lahko povzročijo dodatno živčnost. V raziskavi, dodatno pa v Ameriški kardiološki akademiji, so jih povezali s povečanim srčnim utripom in krvnim tlakom ter s spremembami v električni aktivnosti srca, celo po možganskih kapeh in epileptičnih napadih, da ne omenjamo tesnobe in celo psihoze.
Beli kruh, riž in testenine
Vsa omenjena živila vsebujejo predelane in rafinirane sladkorje, ki lahko vplivajo na naše razpoloženje. "Sladkor v omenjenih živilih poviša krvni sladkor, ki mu sledi hiter izpust sladkorja, ki je povezan s tesnobo," pravi Escobar. Sladkor je znan tudi po tem, da se pri uživanju le tega v možganih vklopijo enaki centri kot pri uživanju kokaina, droge, ki povzroča hudo zasvojenost.
Cvrta hrana
Ocvrta hrana (pomislite na krompirček, ocvrt piščanec, ocvrto čebulo in krofe) lahko vodi v ne zgolj tesnobo, ampak tudi v depresijo. Skoraj polovica ljudi z depresijo pa ima tudi tesnobo, poroča Ameriško združenje za tesnobo in depresijo. Ocvrta hrana je povezana tudi s srčnimi boleznimi. Številne študije v zadnjem desetletju so potrdile povezavo s pregledno študijo iz leta 2015, objavljeno v reviji Nutrients, ki je ugotovila, da je uživanje ocvrte hrane štirikrat ali večkrat na teden povezano z večjim tveganjem za diabetes tipa 2, srčnim popuščanjem, debelostjo in s hipertenzijijo. Debelost, diabetes in hipertenzija ali visok krvni tlak so vsi glavni dejavniki tveganja za bolezni srca. Razlog se skriva v tem, da je cvrta hrana bogata z nasičenimi maščobami in delno hidrogeniranimi olji, ki lahko zamašijo naše arterije.
Alkohol
Vsi vemo, kaj alkohol naredi telesu. Sprva povzroči evforičen in sproščen občutek, ko pa ta popustita, dobimo različne telesne simptome, hkrati pa se velikokrat soočamo tudi z manj kakovostnim spancem, da različnih moralnih mačkov niti ne omenjamo. Escobar trdi, da alkohol povzroči dvigovanje in nižanje krvnega sladkorja, dodatno pa pri pretiranem uživanju alkohola pogosto pride do dehidracije telesa, kar lahko vse vodi v povečane občutke tesnobe.
Vizita e-novice
Povzeto po TheHealthy
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV