Vizita.si
Kraljeva družina

Duševno zdravje

Britanska kraljeva družina in njeno spopadanje s stigmo duševnega zdravja

N.R.A.
15. 09. 2022 05.00
0

Danes se o duševnem zdravju, na srečo, govori veliko več kot prej, prav tako pa o pomembnosti izražanja čustev in ne označevanju le-teh s 'slabimi' ali 'dobrimi'. Čustva in občutja zgolj so. Niso ne slaba ne dobra, vsekakor pa obstaja ves repertoar – od izjemno prijetnih do skrajno neprijetnih.

Ko imamo takšne in drugačne težave, predvsem pa izzive v duševnem zdravju, velikokrat menimo, da smo edini živeči človek na svetu, ki čuti, kar čuti. Šele potem, ko se nekomu izpovemo in zaupamo, lahko vidimo, da bolj kot ne vsi po vrsti od časa do časa preživljamo obdobja stiske in občutimo manjše ali večje težave v duševnem zdravju. Prav pogovor in izražanje neprijetnih občutkov in čustev pa je prvi korak, da ugotovimo, da nismo sami! 

Danes si bomo v luči Elizabetine smrti pogledali, kako se je v zadnjih nekaj letih z duševnim zdravjem in navsezadnje s stigmo duševnega zdravja spopadala britanska kraljeva družina. 

Harryjev boj s travmatičnim dogodkom in izgubo matere.
Harryjev boj s travmatičnim dogodkom in izgubo matere.FOTO: Profimedia

Harryjev boj s travmatičnim dogodkom in izgubo matere

Princ Harry ima osebne izkušnje s travmo in njenim vplivom na duševno zdravje. Kot je svetu znano, je njegova mati, princesa Diana, umrla v prometni nesreči, ko je bil star komaj 12 let. Posledično je doživljal leta jeze in napadov panike, neprijetnih čustev, ki pa jih, kot je sam povedal, ni niti smel niti zmogel izraziti. Poleg tega je priznal, da je bilo njegovo življenje nekaj let v 'popolnem kaosu'.

V intervjuju z Bryonyjem Gordonom iz britanskega časopisa Telegraph leta 2017 je Harry spregovoril o svojem boju in temu, kako se je spopadal z materino smrtjo. "Nisem hotel govoriti o tem. Sploh nisem vedel, kaj se dogaja in kaj je narobe z meno," je povedal in nadaljeval: "Danes lahko rečem, da je imela izguba mame pri 12 letih in zapiranje čustev za naslednji dve desetletji name resen vpliv, ne zgolj na moje osebno življenje, temveč tudi na moje delo." Povedal je, da je na koncu poiskal terapijo, ker bolečine ni mogel več nositi v sebi. 

V omenjenem intervjuju leta 2017 je povedal, da se je odločil javno spregovoriti o tematiki duševnega zdravja, ker upa, da bi lahko pripomogel k zmanjšanju stigme in spodbudil ljudi, da prekinejo tišino o svojih duševnih težavah ter poiščejo pomoč, če in ko jo potrebujejo. 

Princ William in princ Harry
Princ William in princ HarryFOTO: Profimedia

Vojvoda Cambriški in princ Harry sta leta 2011 ustanovila kraljevo fundacijo 

Kot glavno sredstvo za uresničevanje dobrodelnih in človekoljubnih interesov sta brata ustanovila fundacijo 'Heads Together', ki združuje kraljevo fundacijo z drugimi dobrodelnimi organizacijami, ki si prizadevajo za podporo duševnemu zdravju. Te dobrodelne organizacije se spopadajo s stigmo, ozaveščajo in nudijo pomoč ljudem z duševnimi težavami. 

"Z našim delom z mladimi, odzivom na nujne primere, dobrodelnimi organizacijami za brezdomce in veterane smo vedno znova videli, da so nerešene duševne težave v središču nekaterih naših največjih družbenih izzivov," sta povedala brata. 

Ljudje se prepogosto bojimo priznati, da se spopadamo s svojim duševnim zdravjem. Ta strah pred predsodki in obsojanjem preprečuje ljudem, da bi dobili pomoč, in lahko uniči družine in celo konča življenja. Zato je, še enkrat poudarjamo, pomembno, da o svojih težavah spregovorimo na glas!

Mantra kraljice Elizabete je bila bojda "nikoli se ne pritožuj, nikoli ne razlagaj", svoj ugled pa je skrbno varovala.
Mantra kraljice Elizabete je bila bojda "nikoli se ne pritožuj, nikoli ne razlagaj", svoj ugled pa je skrbno varovala.FOTO: Profimedia

Kraljeva družina v zadnjih letih spreminja tradicijo 'tišine' 

Britanski stereotip o 'trdem življenju' se nanaša na navado, da ni dobro govoriti o svojih čustvih in občutjih. Zatiranje čustev pa nikakor ni zdrav odziv, saj čustva slej ko prej 'izbruhnejo'. Zato Harry ni bil edini, ki je opozarjal na pomen destigmatizacije duševnega zdravja.  Kate, William in Harry so v preteklosti vsi poudarjali, kako pomembno je odkrito govoriti o žalosti, anksioznosti in depresiji.

Kaj pa ostali člani kraljeve družine?

Mantra kraljice Elizabete je bila bojda "nikoli se ne pritožuj, nikoli ne razlagaj", svoj ugled pa je skrbno varovala. Ko gre za duševno zdravje, je kraljeva družina v zadnjih nekaj letih postala bolj odprta kot kdaj koli prej, vendar pa ni bilo vedno tako.

Princesa Diana je bila ena prvih članic kraljeve družine, ki je leta 1995 spregovorila o svojih izkušnjah s poporodno depresijo. Dejala je, da sta bila bolezen in samo govorjenje o tem za kraljevo družino nepredstavljiva. Princesa Diana je razložila, kako je biti prva oseba v kraljevi družini, ki je odkrito spregovorila o svoji izkušnji s poporodno depresijo.

Princ Harry je dve desetletji kasneje javnosti zaupal, da ga je brat, princ William, prepričal, da je šel na terapijo, potem ko je bil zelo blizu popolnemu zlomu, razlog pa smo povedali že prej. 

Meghan Markle
Meghan MarkleFOTO: Profimedia

Tudi Harryjeva žena, Meghan Markle, je med čustvenim dokumentarcem oktobra 2019 priznala, da "ni v redu". V istem dokumentarcu je Harry povedal, da se spomni na svojo mamo vsakič, ko vidi bliskavico fotoaparata. Harry je izgubo svoje matere opisal kot "rano, ki se gnoji," in dejal, da je bilo biti pred kamerami "najhujši opomin" v njegovem življenju.

Princ William je septembra 2018 spregovoril o soočanju z obupom in žalostjo. Vojvoda Cambriški je pojasnil, kako je čas, ko je delal kot pilot reševalnega vozila, vplival na njegovo duševno zdravje, in rekel: "Veliko sem odnesel domov, ne da bi se tega zavedal. Vsak dan vidiš veliko žalostnih stvari, za katere misliš, da so pač del življenja. Vedno se spopadaš z obupom, žalostjo in poškodbami. Izčrpanost se kopiči in nikoli nimaš možnosti, da bi se kakor koli razbremenil ali izrazil," je povedal.

Znane, slavne, niti kraljeve osebe niso nič drugačne od nas, navadnih smrtnikov. Res je, da se je šele v zadnjih nekaj letih začelo bolj in vedno več govoriti o pomenu duševnega zdravja, izražanja čustev in občutij, a še vedno ne moremo poudariti dovolj, kako pomembno je, da poiščemo pomoč, če in ko jo potrebujemo. Predvsem pa je pomembno, da se zavedamo, da v svojih občutjih nismo sami! 

Vsi ljubitelji britanske monarhije na VOYO ne spreglejte številnih dokumentarnih filmov, ki sledijo eni najbolj slavnih družin na svetu. Med drugim so vam na voljo tudi trije dokumentarci o kraljici: Kronanje, Kraljica sveta in Kraljica: Pogled od blizu.

Dodatni viri: insider, newportacademy

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587