V želji, da bi ljudje pričeli resno jemati anksioznost, je 27-letni Casey Throwaway na YouTubu objavil posnetek, v katerem razkriva, kaj se dogaja z njim, ko doživi panični napad. V solzah pojasnjuje, da panične napade doživlja redno in da gre za resno stvar, ki močno vpliva na njegovo življenje. ''Pred kratkim sem imel zelo močan napad. Pojavijo se na vsake toliko časa, a jih imam pogosteje, kot bi jih človek moral imeti. Imam jih pogosteje, kot bi jih kdor koli moral imeti. Ta video sem želel posneti, da bi prikazal, da so napadi resnični. Res se pojavljajo,'' je povedal.
Njegov videoposnetek je dosegel že 400 000 ogledov, z njim pa se je želel povezati z drugimi sotrpini in utišati skeptike, ki ne verjamejo, da ima lahko anksioznost uničujoče posledice. V njem opisuje, kako napad vpliva na celo njegovo telo in misli: ''Moji možgani trenutno dobesedno gorijo. Občutek imam, da se bom onesvestil, moja čustva so ponorela. Imam te nore misli v glavi. Stvar je realna.'' Pojasnil je, da ljudje z anksioznostjo preprosto ne morejo izklopiti teh močnih občutkov, kar prinaša dodatne frustracije, saj ne vedo, kako se soočiti z njimi. ''Vedno sem bil tip človeka, kjer sem si rekel: 'Moraš biti moški in se prisiliti, da gredo te misli iz tvoje glave', a to je približno tako, kot bi rekel slepemu človeku, naj spregleda,'' je pojasnil.
Čeprav sedaj znova dela polni delovni čas, se boji predsodkov, ki so povezani z anksioznostjo, hkrati pa tudi, kaj bo, če se simptomi poslabšajo. ''Verjetno bom nehal jemati svoja zdravila in vem, da tega ne bi smel narediti. Želel sem narediti ta video, da bi drugim in sebi pokazal, kako je, če si ne skušaš pomagati in ko skušaš stvari narediti po svoje.'' Sedaj si želi ustvariti You Tube kanal, ki bi pomagal ljudem z duševnimi boleznimi.
Kaj je anksioznost? S terminom anksioznost označujemo stanje živčne napetosti. Prehodna tesnobnost, živčnost ali zaskrbljenost zaradi stresnega položaja je povsem normalna. Če pa postane splošen odziv na različne dogodke, s katerimi se srečujemo vsi, in začne bolnika ovirati v vsakodnevnem življenju, jo ocenimo kot nenormalno. Anksioznost se pojavlja v različnih oblikah, med katerimi je najpogostejša vsesplošna, vztrajno prisotna, tako imenovana prosto lebdeča tesnobnost, ki je bolnik ne more nadzorovati. Katerakoli oblika tesnobnosti se lahko stopnjuje v paniko, ponavljajoče se napade hude tesnobnosti in skrb zbujajočih telesnih simptomov, ki jih ni mogoče napovedati in tudi nimajo očitnega vzroka. Druga oblika anksiozne motnje je fobija, pri kateri hudo tesnobnost sproži nerazložljiv strah pred določenimi okoliščinami, bitjem ali predmetom, kot so zaprti prostori (klavstrofobija) ali pajki (arahnofobija). Kaj jo povzroča? Dovzetnost za anksiozne motnje je lahko podedovana ali pa je posledica doživetij iz otroštva. Nekatere anksiozne motnje so dokazano povezane s hladnim odnosom staršev do otroka ali nenadno ločitvijo otroka od staršev. Generalizirana anksiozna motnja se lahko pojavi po stresnem dogodku, kot je smrt bližnjega sorodnika, vendar pogosto nima prepoznavnega vzroka. Tudi panični napadi se večkrat pojavijo brez jasnega sprožilnega dejavnika. Kakšni so simptomi? Ljudje z generalizirano anksiozno motnjo imajo tako psihološke kot telesne simptome, velja pa poudariti, da so psihološki običajno opazni ves čas, telesni pa le občasno. Ob napadu panike se psihološki in telesni simptomi nepričakovano in nepredvidljivo združijo Psihološki simptomi • občutek ogroženosti brez jasnega razloga ali vzroka, Poleg naštetih se pojavljajo še simptomi depresije, na primer zgodnje zbujanje ali splošen občutek nemoči. Telesni simptomi, ki se pojavljajo le občasno, pa so: • glavobol, Psihološki in telesni simptomi paničnega napada vključujejo: • zadihanost, |
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV